Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Prof.Dr.Cemalettin Şahin 9.Sınıf Coğrafya Kitabında dikkat çeken bilgiler  (Okunma Sayısı 24121 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Huko
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 26 Eylül 2011, 18:43:52 »

Sevgili arkadaşlar,bugün kitabı incelerken bir kaç bilgi dikkatimi çekti sizlerle paylaşmak istedim.Bu bilgileri vermeden önce vardığım kanıda şu şekilde, hocamız 9.sınıf öğrencilerini üniversitede coğrafya eğitimi alan öğrenciler sandığıdır.
1.Bilgi:Önce kendi bilgi mi aktarayım Harita Dünyanın bütünün yada bir parçasının belirli bir ölçek dahilinde küçültülerek bir düzleme aktarılmasıdır.35.sayfaya bir bakınız hocamız nasıl aktarmış
2.Bilgi Enlem:Herhangi bir noktanın Ekvatora olan uzaklığının açı cinsinden değerine denir.Paralel:Ekvatora paralel olarak çizilen hayali çemberlerdir.Hocamız ise 36.sayfada 9.sınıf öğrencisinin çok seviyesine inerek!mükemmel vermiş.37.sayfada yine Yıllardır verdiğimiz bilgiyi 90 tane kuzey,90 tane güney yarım kürede paralel vardır.Bilgisini yine öğrencilerin kafasında ki karışıklığı giderecek şekilde tamda seviyelerine uygun bir şekilde ifade etmiş !.Hocamızın kitabımda verdiklerine lütfen bir bakar mısınız.

Hakan BAHADIR
Huko
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 26 Eylül 2011, 18:51:55 »

Hocamız harita tanımında düzlem ifadesinin yerine yüzey ifadesinin kullanılması gerektiğini,ayrıca dünyanın bütünün yada bir parçasının kağıda aktarılamayacağını belirtmiş bende bugün öğrencilerime aktarılır demiştim düzleme:(((
Yine hocamız Paraleli  verirken 45 kuzey paralelini örnekleyerek yerin merkezine Ekvator düzlemiyle 45 derecelik açı yaparak ulaşan noktaların birleşiminden oluşan çemberdir.Enlem ise bu paralel üzerindeki noktaları Yer'in merkezine birleştiren doğruların Ekvator düzlemi ile yaptığı açının değeridir demiş.
Birde Paralel ve meridyenlerin bir sayısından söz edilemez diyerek olayı noktalamış

Hakan BAHADIR
tefra
Uzman Üye

Performans: 75
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 26 Eylül 2011, 19:00:04 »

Bir çizimin " Harita " sayılabilmesi için, - Düzlem'e aktarılması gerekmez mi? Kabartma Yöntemini "Maket" olarak kabül etmek daha doğru değilmi?
( Hersene, kafa karıştıran bilgi değişikliği oluyor.)
alfred
Uzman Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Herkes için coğrafya

« Yanıtla #3 : 26 Eylül 2011, 19:00:04 »

sayfa 37'nin en başında yazmış: "Sayfa 36'daki model küre çiziini dikkatlice inceleyiniz. Paralel ve meridyenlerin özellikleri hakkında aşağıdaki çıkarımlarda bulunabiliyorsanız kendinizi iyi bir öğrenci olarak kabul edebilirsiniz." Cheesy
Huko
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 26 Eylül 2011, 19:07:51 »

36.sayfadaki enlem-paralel tanımını kaç 9.sınıf öğrencisi kavrar acaba?Huh?

Hakan BAHADIR
Badem303
VIP Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 26 Eylül 2011, 19:42:02 »

Açıkçası ben bilgilerin eskiden oldugu gibi sayfalra yazılıp verilmesi. Arkadaşlar şu bir gerçek ki ancak bir prof danışman olabilir. Kafadan ben etkinik yaptım oldu ile olmuyor. Şahsen burada özelde pek çok kitap yazan arkadaşın kitabını daha net kulanabiliyorum. Lise 2 kitabı se bir ögretim uyesi bir bir öğretmen yazmış ama oda kötü bir taklit olmuş gene lise 1 kitabı orjinal. Bazı yazıları çıkar bazı resimler koy al sana kitap olmuş.
  Mehmet baranaydından bilgileri yazmışta yazmış. ihsan ketinin jeoloji kitabı gibi.
ARTOVA
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 26 Eylül 2011, 19:43:47 »

eleştirilere tamamen katılıyorum, bizde moral bozukluğu ve can sıkıntısı yaratmayı seviyorlar galiba..
vural1967
Sürekli Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 26 Eylül 2011, 21:46:28 »

kitabı kendisi bizzat yazmıyor yazdırıyor kontrol edip onaylıyor arkadaşlar.....
cografyaciahmet
Yeni üye
*

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 26 Eylül 2011, 21:52:21 »

neden ilerisi varken daha geriye gitmek! hani eğitimde öğrenci düzeyine ilkesi??
cambazlı
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 27 Eylül 2011, 07:44:39 »

her yıl farkjlı ne olacak bu halimiz. birileri bize mi yanlış öğretiyor. biz mi yanlışız. huko hocam güzel tespitler
abisal
Uzman Üye

Performans: 102
Çevrimdışı Çevrimdışı

Hayat Beynimizdeki Bulmacayı Doldurma Çabasıdır...

« Yanıtla #10 : 27 Eylül 2011, 08:52:42 »

bize gelen kitaplar geçen yılki kitaplar gibi komisyon kitapları...
nasıl yani farklı kitapların olduğu yerlermi var... ilginç...
Badem303
VIP Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 27 Eylül 2011, 13:05:35 »

abisal hocam nerdesiniz siz acaba. kitap kalmayınca sizin ile onları göndermişler bence eskiden kalma
emine özpaça
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 27 Eylül 2011, 13:49:02 »

10.sınıf sunuş kısmında öğrenciye ezberden uzak bir coğrafya öğretiminin verilmesinin hedeflendiği yazılmış ama hep tanım ve öğrenci seviyesinin üzerinde ve önceki verilenlerle çelişen bilgiler var.
bunyamin
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 27 Eylül 2011, 15:24:15 »

Arkadaşlar ben.1982 dil- tarih coğrafya mezunuyum.Cemalettin ŞAHİN bizim dönemin uzatmalı asistanı idi ve rahmetli Reşat İZBIRAK hocanın dersinde kullanacağı haritaları özenle tahtaya asardı.Ne ve nasıl olduda prof. oldu onu bilemem.(hiç bir yazısını okumadım ,eski müfredatta yazılmış kitaplarını okutmadım)
Ancak şunu iyi biliyorum.kafa karıştırmakta üstüne yoktur.Çokta üstüne gitmeyin sakın ha...dersden atar.
alfred
Uzman Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Herkes için coğrafya

« Yanıtla #14 : 27 Eylül 2011, 15:44:02 »

keşke ali selçuk biricik'e kitap yazdırsalardı hiç kimsenin kafası karışmazdı.
Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic