Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Petrol ve I. zaman Arazileri...  (Okunma Sayısı 3088 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
megane
Uzman Üye

Performans: 31
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 16 Ekim 2010, 20:15:10 »

Arkadaşlar öncelikle merhaba...
Aslında bir çoğumuzun cevabını bildiği ama beni çok da tatmin etmeyen bir soru hakkında görüşlerinizi merak ediyorum..
Malum jeolojik zamanlar ile oluşan bazı madenler arasında sıkı bir ilişki var..
Taş kömürü I. zaman arazilerinde bulunurken, linyit, petrol III. zamanda oluşan arazilerde bulunuyor.
Şimdi benim sorum şu;
Dünyada özellikle petrol rezervinin en fazla olduğu yerlerin önemli bölümü -örneğin Arap yarımadası gibi-
I. zamanda oluşan masif araziler...
Bunu nasıl açıklayabiliriz?

Ne olursan ol kendin ol, özgün ol.. MEGANE II HB
selahattin
VIP Üye

Performans: 99
Çevrimdışı Çevrimdışı

dj.selo

« Yanıtla #1 : 17 Ekim 2010, 07:20:23 »

http://arsiv.wordpress.com/2007/03/16/dunyanin-gercek-petrol-rezervleri-ne-kadar/ bi tıklayın bakın hocam umarım merakınızı azda olsa yok eder Sevgilerimle...
klimaks
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 17 Ekim 2010, 09:14:12 »

Aslında bir çoğumuzun cevabını bildiği ama beni çok da tatmin etmeyen bir soru hakkında görüşlerinizi merak ediyorum..
Taş kömürü I. zaman arazilerinde bulunurken, linyit, petrol III. zamanda oluşan arazilerde bulunuyor.
Şimdi benim sorum şu;
Dünyada özellikle petrol rezervinin en fazla olduğu yerlerin önemli bölümü -örneğin Arap yarımadası gibi-

Değerli Megane arkadaşım ben olaya biraz farklı yaklaşacağım;
Ancak şimdi anlatacaklarımla ilgili kaynak sorarsan bununla ilgili herhangi bir kaynağım yoktur,bunu baştan belirteyim.
Evet Taşkömürü yatakları I.Zaman da oluşmuştur ve bu zamanı yaşayan arazilerin uygun koşulları yaşamış kesimlerinde ya da formasyonlarında bulunmaktadır.
Ancak prekambrium ve paleozoyik dönemi yaşayan araziler aynı zamanda tersiyer dönemi de yaşadıklarından bu arazilerin bir de tersiyer formasyonları bulunmalıdır.Eğer bu formasyonlar petrol oluşum koşulları için uygunsa buralarda petrol oluşma olasılığı  yüksektir.Örneğin Arabistan yarımadası prekambrium temel üzerine gelmiş birçok farklı yaştaki kaya formasyonları içerir,bu formasyonlardan tersiyer yaşlı olanlar petrolün çıkarıldığı yerlerdir.Arabistan kara parçasının levha sınırlarında olan hareketlilikten az etkilenmesi de yerkabuğunun petrolü daha iyi muhafaza etmesine yardımcı olmuştur.
Ancak ilk defa tersiyer de  oluşan arazilerde deformasyonun levha hareketleri sonucu fazla olması nedeniyle ,petrol ya çok derinlerdedir ya da oluşan eğimler boyunca hareket edip başka arazilere doğru akmış ,hareket etmiş  olabilir.

Ancak özet olarak bugün eski karaların madensel açıdan daha zengin olması(Rusya ama özellikle Sibirya bölgesi,Avustralya,Kanada,G.Afrika,Çin...) buraların tüm zamanlara ait formasyonlara sahip olmasıyla ilgili olduğunu düşünüyorum.

"Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir."
klimaks
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 19 Ekim 2010, 18:16:31 »

Şimdi benim sorum şu;

Değerli Megane arkadaşım ben olaya biraz farklı yaklaşacağım;
Ancak şimdi anlatacaklarımla ilgili kaynak sorarsan bununla ilgili herhangi bir kaynağım yoktur,bunu baştan belirteyim.
Evet Taşkömürü yatakları I.Zaman da oluşmuştur ve bu zamanı yaşayan arazilerin uygun koşulları yaşamış kesimlerinde ya da formasyonlarında bulunmaktadır.
Ancak prekambrium ve paleozoyik dönemi yaşayan araziler aynı zamanda tersiyer dönemi de yaşadıklarından bu arazilerin bir de tersiyer formasyonları bulunmalıdır.Eğer bu formasyonlar petrol oluşum koşulları için uygunsa buralarda petrol oluşma olasılığı  yüksektir.Örneğin Arabistan yarımadası prekambrium temel üzerine gelmiş birçok farklı yaştaki kaya formasyonları içerir,bu formasyonlardan tersiyer yaşlı olanlar petrolün çıkarıldığı yerlerdir.Arabistan kara parçasının levha sınırlarında olan hareketlilikten az etkilenmesi de yerkabuğunun petrolü daha iyi muhafaza etmesine yardımcı olmuştur.
Ancak ilk defa tersiyer de  oluşan arazilerde deformasyonun levha hareketleri sonucu fazla olması nedeniyle ,petrol ya çok derinlerdedir ya da oluşan eğimler boyunca hareket edip başka arazilere doğru akmış ,hareket etmiş  olabilir.

Ancak özet olarak bugün eski karaların madensel açıdan daha zengin olması(Rusya ama özellikle Sibirya bölgesi,Avustralya,Kanada,G.Afrika,Çin...) buraların tüm zamanlara ait formasyonlara sahip olmasıyla ilgili olduğunu düşünüyorum.

"Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir."
engo1907
Deneyimli Üye

Performans: 56
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 19 Ekim 2010, 19:54:08 »

http://arsiv.wordpress.com/2007/03/16/dunyanin-gercek-petrol-rezervleri-ne-kadar/ bi tıklayın bakın hocam umarım merakınızı azda olsa yok eder Sevgilerimle...
selahattin hocam bu haber metnini anasayfada tartışmaya açsak güzel olur aslında.gerçekten enteresan geldi bana petrolün oluşumunun bu şekilde açıklanması.diğer hocalarımızla bunu tartışırsak güzel olur diye düşünüyorum..

Bir gün herkes fenerbahçeli olacak...
piriii_reis
Sürekli Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 19 Ekim 2010, 20:37:51 »

Gerçekten ilginç hocam haklı yönleri var.
Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 19 Ekim 2010, 20:59:34 »

Sayın hocam,
petrol oluşumu tortul kayaçların yada tortullanmanın  olduğu her jeolojik zaman ve devrinde oluşabilir. Yeryüzünde oluşan petrol yataklarının yaşları genel itibariyle  Prekambrien ve Plesitosen arasında değişebilmektedir. petrol yatakları bakımından en şanslı ve zengin araziler Tersiyer Devri oluşumlarıdır (formasyonları). Bu alanlar çoğunlukla başkalaşım (metamorfizma ) geçirmemiş denizel (neritik) depolardan oluşmuşlardır.
Aslında dünya petrol havzalarının  coğrafi dağılımını jeolojik zamanlara göre sınıflandırmak oldukça zordur. Bunun temel nedeni aynı ülkeye ait petrol yataklarının farklı yaşlardaki arazilerde oluşmasıdır. ABD ve Rusya gibi yüzölçüm bakımndan geniş alan kaplayan ülkeler bu durma örnektir. Rusya'daki petrol yataklarının önemli bir kısmı Paleozoik, Mesozoik ve Tersiyer yaşlı oluşumlar içinde gelişim göstermişlerdir. ABD'de buna benzer bir dağılım olduğunu söylemek mümkündür.
Arabistan, Kuveyt , Mısır , Meksika ve Türkiye gibi ülkelerde petrol yataklarının çoğu Kretase yaşlı oluşumlarda gelişmiştir. Yani bir nevi 3. zamana geçiş sürecinde oluşmuşlardır. Irak ve İran petrol yatakları ise daha çok Miyosen yaşlıdır. Bu sayılan alanlarda petrol yatakları genel olarak eski araziler üzerinde yada denizel ortamlarda tortullanmanın  yaşandığı yerlerde gelişim göstermişlerdir

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic