Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: patlıcan  (Okunma Sayısı 2908 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
irem00
Üye
**

Performans: 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 13 Mayıs 2009, 17:09:55 »

patlıcanın anavatanı hindistan olduğu söyleniyor.ansiklopedilerde de bu böyle yer alıyor.peki kaçıncı yüzyılda (hindistanda) bulunmuş?öss sorusu değil ama kafama takıldı ve merak ettiğim için sordum.yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler
dondurmacı
VIP Üye

Performans: 396
Çevrimdışı Çevrimdışı

.~.Murat BAKIT.~.

« Yanıtla #1 : 14 Mayıs 2009, 04:38:36 »

wikipedia ya göre patlıcan : ".... Patlıcanın anavatanı Hindistan’dır. Tropik bölgelerde çok yıllık bitki özelliği gösterirken bu kuşağın dışındaki iklim kuşaklarında tek yıllıktır. Yayılışı Hindistan’dan Afrika’ya doğru olmuştur. Avrupa’ya 16. yy. da İspanyollar tarafından getirilmiştir... "
http://tr.wikipedia.org/wiki/Patl%C4%B1can

burada da bilgiler var :
http://www.ordutarim.gov.tr/turetim/patlican/patlican.htm

C O Ğ R A F Y A    V A T A N    S E V G İ S İ D İ R ...

irem00
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 14 Mayıs 2009, 14:17:20 »

ya bu bilgiyi ben de buldum ama hindistanda tam (kesin) olarak ne zaman ortaya çıkmış  ne biliyim 13. yüzyıl mı 12 mi ne kesin bir tarih yok mu
dondurmacı
VIP Üye

Performans: 396
Çevrimdışı Çevrimdışı

.~.Murat BAKIT.~.

« Yanıtla #3 : 14 Mayıs 2009, 17:30:24 »

ya bu bilgiyi ben de buldum ama hindistanda tam (kesin) olarak ne zaman ortaya çıkmış  ne biliyim 13. yüzyıl mı 12 mi ne kesin bir tarih yok mu

anavatan dediğine göre patlıcanın kaç yıl önce ortaya çıktığını bulmak gerekir. daha başka kaynak bulursam yazarım buraya.

wikipedia nın yazdığı bu :
" Patlıcanın anavatanı Hindistan’dır. Tropik bölgelerde çok yıllık bitki özelliği gösterirken bu kuşağın dışındaki iklim kuşaklarında tek yıllıktır. Yayılışı Hindistan’dan Afrika’ya doğru olmuştur. Avrupa’ya 16. yy. da İspanyollar tarafından getirilmiştir. "

C O Ğ R A F Y A    V A T A N    S E V G İ S İ D İ R ...

irem00
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 15 Mayıs 2009, 14:10:24 »

tamam işte ben de bunu merak ettim.önce hindistanda ortaa çıktığı için hindistan dan yola çıkarak sordum soruyu .teşekkürler
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic