Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Öss deneme sınavı sorusu!  (Okunma Sayısı 3819 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Cybrk
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 04 Nisan 2009, 17:35:00 »

Dünya'daki doğal kaynaklar,nüfus artışı ve özellikle tüketimdeki kontrolsüzlük nedeniyle hızlı bir şekilde azalmaktadır.Mevcut atıklar içinde katı atıklar,bertaraf edilmemeleri halinde şehirde yaşayan insanların doğrudan karşılaştıkları bir kirlilik türü olması dolayısıyla önem taşımaktadır.

Buna göre,katı atıkların düzgün bir şekilde bertaraf EDİLMEMESİ aşağıdakilerden hangisine YOL AÇMAZ?

A)Hava kirliliğine
B)Toprak kirliliğine
C)Küresel ısınmaya
D)Yer altı suyu kirliliğine
E)Geri dönüşüm çalışmalarının yoğunlaştırılmasına

Soruyla ilgilenenlere şimdiden teşekkür ediyorum.
rhturk
VIP Üye

Performans: 627
Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« Yanıtla #1 : 04 Nisan 2009, 17:41:52 »

E- geri dönüşüm çalışmalarının yoğunlaştırılmasına

C o ğ r a f y a     a y a k l a     y a z ı l ı r ..
Cybrk
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 04 Nisan 2009, 17:46:31 »

Evet doğru cevap E.Fakat katı atıkların bertaraf edilememesi hava kirliliğine nası sorun yaratabilirki?Katı atıklardan bahsediyoruz sonuçta.
Ayrıca atıkların çoğalması sonucunda atıklardan kurtulmak adına geri dönüşüm çalışmalarının yoğunlaştırılması gayet mantıklı geliyor.Bir ülkede atıklar fazlaysa önlem olarak geri dönüşüm yollarına gidilebilir.
Cybrk
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 04 Nisan 2009, 18:01:20 »

Bence yanılmıyorsam(öğrenci olarak) çöplüklerde oluşan metan gazı patlamasını hava kirliliğine örnek verebiliriz...
[/quote]
Evet mantıklı aslında fakat basit bir deneme sınavında bu kadar ince düşünmemizi gerektirecek bir cevap olmamalı.
consinus
VIP Üye

Performans: 120
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 04 Nisan 2009, 18:07:16 »

Hava Kirliliği
Hava kirlenmesi havanın yapısında bulunan esas maddelerin yüzde miktarının değişimi veya bu yapıya is, duman, aerosol halinde kimyasal maddelerin girmesidir. Bu kirleticilerle hava insan sağlığını bozacak, hayvan, bitki ve eşyaya zarar verecek derecede kirlenir.

Hava, yanardağ patlaması, yeraltında sıkışmış gazların bir yol bularak çevreye yayılması, rüzgarla toprak ve kumların sürüklenmesi, bataklık gazları * ve yangınlar gibi tabii yollardan yabancı maddelerin atmosfere geçişiyle de kirlenir. Motorlu taşıtların hızla artması, sanayileşme ve endüstriyel gelişmeye paralel olarak kentlerin büyümesi; toplum refahını arttırırken bunların sebep olduğu kirlenme, doğal kirlenmenin çok üzerinde olmaktadır. Yakıt vb maddelerin yakılması, birçok kimyasal maddenin üretimi, ayrışması, buharlaşması gibi işlemler sonucu başta kükürt di oksit gibi toksik gazlar ve bunların içinde küçük parçacıklar halinde bulunan kanserojen elementler çevreye ve atmosfere geçerek havayı kirletir.

Bataklık Gazı= Metan olarak geçiyo nette..

Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kaşaneler gördüm.                             
Dolaştım mülk-i İslam-ı bütün viraneler gördüm.                           

Ziya PAŞA

Coğrafyayı anlamak; hayatı anlamaktır!..
Cybrk
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 04 Nisan 2009, 18:11:00 »

Hava Kirliliği
Hava kirlenmesi havanın yapısında bulunan esas maddelerin yüzde miktarının değişimi veya bu yapıya İS, DUMAN, AEROSOL halinde kimyasal maddelerin girmesidir. Bu kirleticilerle hava insan sağlığını bozacak, hayvan, bitki ve eşyaya zarar verecek derecede kirlenir.

Evet genel olarak gaz atıklardan bahsediyor (İs,duman,aerosol).Katı atıkların hava kirliliğine bi sebep olabileceğini sanmıyorum.
consinus
VIP Üye

Performans: 120
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 04 Nisan 2009, 18:13:02 »

ama koyu harflerle yazdım bataklık gazı yani metan gazı.. Metan gazı olarak da çöplerin aşırı biriktiği yerde oluşan metan gazı patlaması. Yani katı atıklar hava kirliliğine sebep olur bence

Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kaşaneler gördüm.                             
Dolaştım mülk-i İslam-ı bütün viraneler gördüm.                           

Ziya PAŞA

Coğrafyayı anlamak; hayatı anlamaktır!..
dondurmacı
VIP Üye

Performans: 396
Çevrimdışı Çevrimdışı

.~.Murat BAKIT.~.

« Yanıtla #7 : 04 Nisan 2009, 19:12:50 »

katı atıkların sebep olduğu metan gazı, CO2 e göre; atmosferde 25 kat daha fazla ısınmaya neden olmakta imiş. ( http://www.hurriyet.com.tr/dunya/10241776.asp )

dolayısı ile sorunun aranan cevabı E şıkkı olmalıdır.

C O Ğ R A F Y A    V A T A N    S E V G İ S İ D İ R ...

Cybrk
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 04 Nisan 2009, 19:45:12 »

katı atıkların sebep olduğu metan gazı, CO2 e göre; atmosferde 25 kat daha fazla ısınmaya neden olmakta imiş. ( http://www.hurriyet.com.tr/dunya/10241776.asp )

dolayısı ile sorunun aranan cevabı E şıkkı olmalıdır.

Öncelikle yorumun için teşekkürler.Fakat takıldığım nokta E şıkkında ki geri dönüşüm çalıştırılmalarının yoğunlaştırılması gayet mantıklı geliyor bir yerde atık miktarı artarsa bunlardan faydalanmak için geri dönüşüm çalışmaları hız kazanır,fakat soruda hangisine yol açmaz diyor.
rhturk
VIP Üye

Performans: 627
Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« Yanıtla #9 : 04 Nisan 2009, 19:53:03 »

Buna göre,katı atıkların düzgün bir şekilde bertaraf EDİLMEMESİ aşağıdakilerden hangisine YOL AÇMAZ?

şu cümleyi  anlamaya çalışırsan cevabın neden E olduğunu anlarsın..
geri dönüşüm faaliyetlerinin yoğunlaştırılması için katı atık birikiminin fazla olması mı gerekir?

C o ğ r a f y a     a y a k l a     y a z ı l ı r ..
western22
VIP Üye

Performans: 151
Çevrimdışı Çevrimdışı

S.TELLİOĞLU Mersin Akdeniz Anadolu İmam Hatip L.

« Yanıtla #10 : 04 Nisan 2009, 20:58:44 »

Bence cevap C Küresel ısınma.katı atıklardan çok yakıt kullanımıyla daha çok alakalı olduğunu düşünüyorum.Katı atıkların düzenli olarak yok edilememesi insanların bunların geri dönüşümünü sağlama çalışmalarını da arttıracaktır.

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.
iremkız
Uzman Üye

Performans: 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 04 Nisan 2009, 22:28:01 »

katı atıkların bertaraf edilmemesi  veya yoğunlaştırılmaması sebeptir,sonuç değil...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic