Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: örnek verir misiniz?  (Okunma Sayısı 3385 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
CNN
Uzman Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 25 Eylül 2007, 20:00:33 »

Arkadaşlar 11 sınıf kitabında birçok bitkinin -40 C ile +40 C arasında yetiştiğini yazıyor. -40 C 'de  yetişen bitki örneği verirmisiniz?Bir sorum daha olacak: biz hep kutup bölgesini bitki örtüsü yoktur diye öğretiyoruz.madem - 40 derecede yetişen bitki var o zaman kutuplarda neden yok?Acaba benim gözden kaçırdığım bir şey mi var? yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar...
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #1 : 25 Eylül 2007, 20:10:36 »

Kutuplarda toprak örtüsü kalın bir buz tabakası ile kaplı oldugundan ( Toprak olmadıgından yada daha doğrusu buzun altında olduğundan ) bitki örtüsü yoktur diye düşünüyorum .

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
mustafaali
VIP Üye

Performans: 32
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 25 Eylül 2007, 20:25:37 »

Burada -40 ile belirtilen kutup bölgeleri değilde kutuplara yakın kara içleri olabilir dedim çocuklara.Ancak istenirse bu görüşümü tartışmaya hazırım.
geomaster
Uzman Üye

Performans: 69
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #3 : 25 Eylül 2007, 20:27:38 »

Üzüm -40 derece lma -35 derece ye kadar dayanabiliyor hocam.

Fahrettin ASPİRİN
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #4 : 25 Eylül 2007, 20:30:33 »

Kutup bölgelerinde toprak sürekli donmuş vaziyette olduğundan oralarda bitki örtüsü varlığından bahsedilemez,ama kutupaltı bölgelerinde çok düşük sıcaklıklarda yetişen bitki türleri vardır(tundra gibi) bu tür bitkiler otsu ,yosunumsu bitkilerdir,ayrıca tayga ormanlarıda düşük sıcaklıkta mevcudiyetini devam ettirebilen bitki topluluğudur,ama hiçbir bitki türü sıcaklığın sürekli -40 derece olduğu bir ortamda hayatiyetini devam ettiremez ,yani böyle bir bitki türü yoktur,ama sizin sorduğunuz soruda kastedilen şey  sıcaklığın -40 dereceye kadar düşebildiği zamanlardada bir çok bitkinin  mevcudiyetlerini devam ettirebildikleri kastedilmektedir ,yani -40 derece lik sıcaklık geçici sürelerde  gerçekleşir,bu durum  bizim yurdumuzdada söz konusudur,doğu anadolu bölgesinde kış mevsiminde sıcaklıkların - 40 dereceye düştüğü zamanlar çok görülmüştürki böyle zamanlarda oradaki bitki örtüsü hayatiyetini devam ettirebilmiştir,bu durum kuzey ülkelerinde sık raslanan bir olaydır,
+ 40 derece içinde çöl bitkilerini  ve bizim ülkemizdeAkdeniz, güneydoğu anadolu bölgesindekibitkileri  örnek verebiliriz.. selamlar

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
geomaster
Uzman Üye

Performans: 69
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #5 : 25 Eylül 2007, 20:33:37 »

-40 dereceyi ortalama bir sıcaklık olarak algılamayın. Benim demek istediğim üzüm ve elma -40 lara varan kısa süreli sıcaklıklarda zarar görmüyor ve bahar döneminde meyve verebiliyor. Sözkonusu değerler bu nedenle verilmiştir. Kolay gelsin.

Fahrettin ASPİRİN
artvin
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 27 Eylül 2007, 06:37:04 »

Üzüm -40 derece lma -35 derece ye kadar dayanabiliyor hocam.
-40 dereceyi ortalama bir sıcaklık olarak algılamayın. Benim demek istediğim üzüm ve elma -40 lara varan kısa süreli sıcaklıklarda zarar görmüyor ve bahar döneminde meyve verebiliyor. Sözkonusu değerler bu nedenle verilmiştir. Kolay gelsin.
Bu yazının üzerine başka bir şey yazmaya gerek yok. Zaten kastedilen bu.
anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #7 : 27 Eylül 2007, 10:49:15 »

Sürekli - 40 dereceden değil hocam arkaaşalrın verdiği gibi bazı döenmeler de sıcaklık o dereceye kadar ulaşabilsede bitkiler dayanabildiğini belirtilmeye çalışılmış ben öyle algıladım

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic