Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: öğle vakti günün orta vakti diyoruz ama bu rakamlar bunu neden desteklemiyor?  (Okunma Sayısı 7274 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
BORA BORA
VIP Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 17 Aralık 2011, 19:47:39 »

yerel saatle saat 12 günün herzaman orta vakti midir? 

izmit güneş doğuş saati 07.10
batış saati 16.45
öğle vakti 12.06 bu nasıl  oluyor peki?

KFL
aaatürker
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 17 Aralık 2011, 19:54:18 »

EVET. gündüz süresinin uzadığı günlerde güneş erken doğar geç batar. gündüz süresinin kısaldığı günlerde ise güneş geç doğar erken batar.
aaatürker
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 17 Aralık 2011, 20:15:57 »

doğuş ve batış saatlerinin tam olarak hesapladığınızdan emin olursanız olay çözülür bence
BORA BORA
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 17 Aralık 2011, 20:20:43 »

evet bunlar diyanetin verdiği rakamlar 7.11-12.03-16.43

KFL
BORA BORA
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 18 Aralık 2011, 11:26:18 »

bu durum hakkında doyurucu bir bilgi sahibi olan var mı?

KFL
pınar1982
VIP Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 18 Aralık 2011, 16:54:50 »

güneşin en dik noktaya geldiği an yerel saatle 12 kabul edilir.ama ülkemizde ortak saat uygulaması olduğunu da düşünmek gerek

''insanların umudunu kırma belki sahip olduğu tek şey odur''
tarumoloji
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 18 Aralık 2011, 17:30:04 »

Güneş ışınlarının en dik geldiği zaman o yerde saat 12:00 dır. Bu da o noktanın yerel saatini ortaya koyar. Günlerin kısalıp uzaması nedeniyle gece gündüz süresi değişir fakat yerel saat için bir önem arz etmez yinede güneşin en dik geldiği vakit öğle 12 dir.

Orta vakit ise tamamen algıyla ilgili, günlük hayatta kullanım ile ilgili. 24 saati böl 2 ye 12 al sana günün yarısı gece yarısından itibren 1 günün yarısı geçmiş oluyor bunun yanında; Güneşin 6 da doğup 18:00 de battığı düşülüyor.

Bilim kurgu, varoluşsal bir benzetmedir. İnsan hakkında hikayelerin düzenlenmesine izin verir. Isaac Asimov' un söylediği gibi, her bir bilim kurgu hikayesi şimdiye kadar önemsiz görünmüş olabilir, at gözlüğü takmış eleştirmenlere ve bugünün filozoflarına,fakat bilim kurgunun esası, özü kurtuluşumuzda hayati önem taşır, eğer bir gün kurtulacaksak.
(SG-1)
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 18 Aralık 2011, 17:56:51 »

Sayın BORA BORA, güneşin bir yerde doğumunun başladığı andan en büyük açıyla geldiği an yani öğle vakti gündüzün yarısıdır. Öğle vaktinden güneşin batışına kadar olan zaman da gündüzün ikinci yarısını oluşturur. Bu güneşin gökyüzünde izlediği zahiri yol-rota (aslında dünya döndüğü için) ile de doğrulanabilir.
  Vermiş olduğunuz takvim hata barındırıyor olabilir. Onda, öğleden önce 4 saat 50 dakika, öğle sonrası 4 saat 45 dakika olarak veriliyor. Diyanetin verdiği güneşin batışı değil akşam ezan vakti, güneşin batışı olmasa gerek. Buradan yola çıkarak coğrafi açıdan İzmitte (İzmitin yerel saatinin şu anda Türkiye'nin ulusal saati olduğunu da belirtelim)  güneş 07.10'da doğuyorsa öğle vakti 12.00, güneşin batışı da 16.50 olmalıdır. Doğrusu bu.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
BORA BORA
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 18 Aralık 2011, 18:03:47 »

bence de bize öğretilenlere göre öyle olması lazım.ancak Malabo ekvator ginesinde bir şehir 06:19 12:28  18:25. burada da aynı durum var hocam.ben de sizin gibi düşünüyorum.hata nerede merak ediyorum.

KFL
sbs0119
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 18 Aralık 2011, 18:47:21 »

yerel saat,güneş ışınlarının biryere en dik açıyla geldiği andır. bu an yerel saat 12 kabul edilir.
tekkeli
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 18 Aralık 2011, 20:22:44 »

Benim de uzun süredir üzerinde düşündüğüm bir konu... Konuyu açan arkadaşa teşekkür ediyorum.
 Benim kafama takılan şey Güneşin bir yere en dik geldiği zaman yerel saat 12 varsayıyoruz. Ancak Kış saati uygulandığı kasım ayında Ankara'da güneşin(33 db) Ulusal saate göre 12 dakika önce yani 11.48 de en tepe noktasında olması gerekir. Bir taraftanda öğle namazının vakti güneşin tepe noktasını belli bir süre geçmesiyle başlar. Diyanetin takvimine göre Ankarada öğle namazı vakti kasım ayında bazı günler 11.40 lar civarında.Yani tepe noktasına gelmeden önce
    Bu anlattıklarımın neresinde hata yaptığımı bir türlü anlayamadım.Diyanetin bu hesaplamalarda astronomi uzmanlarından faydalandığını işitmiştim dolayısıyla hata yaptıklarını hiç zannetmiyorum.Hata bende ama bir türlü bulamadım .Yardımcı olursanız sevinirim.
canarp
VIP Üye

Performans: 56
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 18 Aralık 2011, 20:44:29 »

Hocam diyanetin takvimlerinde 21 mart ve 23 eylüle baktığınızda da gündüz süresi 12 değildir.
Ayrıca zaten Dünya'nın gerçekte günlük hareket süresi 24 saat değil 23 saat 59 dak gibi bir şey olması lazım ama biz ortalama değerleri veriyoruz. Ayrıca tekkeli hocamızın dediği gibi Diyanette namaz vakitlerinde astronomiden faydalanılıyor. Bir de namaz vakitleri galiba daha önce ya da sonra belirlenmiş olması gerekiyor tam emin değilim. Bunda da ibadetlerin daha doğru yapılabilmesi etkilidir.

Ahmet Şişman Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi Coğrafya Öğretmeni
tekkeli
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 18 Aralık 2011, 20:52:37 »

Canarp hocam öğle namazının vaktinin güneşin tepe noktasını geçmesinden sonra başladığından eminim.Ama dediğim gibi niye öğle namazı Ankarada 11.40 da okunuyor? Teşekkürler
megane
Uzman Üye

Performans: 31
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 18 Aralık 2011, 20:58:21 »

1- Sabah ezanı güneş doğunca okunmuyor
2- öğle ezanı güneş tam tepedeyken okunmuyor
O yüzden bunlara bakarak gün süresi hesaplamay kalkarsak yanılırız zannımca...
bi de bu siteye bir de diyanet temsilcisi lazım bence Smiley)))

Ne olursan ol kendin ol, özgün ol.. MEGANE II HB
barbarosömer
Yeni üye
*

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 18 Aralık 2011, 21:05:44 »

Güneşin doğuş ve batış saatlerinin hesaplarken yerşekillerinin etkisini hesaba katmalısınız. Örnegin benim yaşadığım yerin doğusunda her hangi bir yerşekli engeli yok ama batısında çok yakın dağlar var bu nedenle güneş çevredeki yerlerden en az 1 saat erken batıyo.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic