Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Nüfus sayımları sonucu elde edilemeyecek bilgiler  (Okunma Sayısı 2152 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ko28
Üye
**

Performans: 46
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 25 Aralık 2009, 21:27:19 »

arkadaşlar;

nüfus sayımları kabaca nüfusun sosyo-ekonomik niteliklerine yönelik sayısal veri toplama işidir. ancak değişik kitaplarda nüfus sayımları ile elde edilen bilgiler arasında nüfus hareketleri yani göçler de gösterilmiş. ben bunu anlamakta güçlük çekiyorum. bir sayım sonucu ne kadar insanın göç ettiğini nasıl öğrenebiliriz merak ediyorum. belki son dönemde bu adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre bu belli ölçülerde belirlenebilir ama özellikle 2007 öncesi için kaç kişinin göç ettiğini nasıl öğreneceğiz? göç olgusu üstelik süreklilik arz etmezken ve geçici ya da mevsimlik nitelikte göçler varken.

diğer yandan lise 3 coğrafyasında nüfus artış hızının düşmesinin olumsuz sonuçları arasında 'cinsiyet dengesizliği ortaya çıkar' diyor. cinsiyet dengesizliğinden kasıt nedir? benim bildiğim cinsiyet dengesizliği savaşların ya da göçlerin bir sonucudur.

görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 25 Aralık 2009, 22:40:43 »

Nüfus sayımlarında ülke içi göçler; yurt dışından alınan ve yurt dışına verilen göçlerin verileri de yer alır. Ayrıca 11. sınıf coğrafya kitabındaki yeralan bilgi sadece Çin için geçerlidir. Öğrencilere konuyu anlatırken belirtmekte fayda var.
zeybek43
Uzman Üye

Performans: 34
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 25 Aralık 2009, 22:43:00 »

göç her sayımda belrineblir.. nüfs bilgilerinde her kişini doğum yeri bellidir..kendimi örnek verebilirm a şehrinde doğdum ama b şehrinde çalışıym ikamet ediyorum ben göç etmiş olmuyormuyum iş nedeniyle göçe örnek....ancak lise 3 coğrafyasında dediğniz cinsiyet dengesiliğini ben görmedim kitaotamı yazıyor yoksa bir etkinliğin içine bir sitedemi yazılmış..banda biraz tuhaf geldi ama şöyle bir mantık kurulabilr hızın düştüğü ülke gelişmiş ülek geişmiş olduğu için başka ülkelerden göç alır ve cinsiyet dengesiliği ortya çıkabilir...bunlar benm görüşlerim..
bakı1453
VIP Üye

Performans: 62
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 25 Aralık 2009, 23:06:45 »

cinsiyet dengesizliği 36. sayfadaki tabol şeklindeki etkinlikte var.Nüfus artış hızının düşmesinin olumsuz sonuçlarında var.Bu da karayel hocamın dediği gibi  Çin için ve ayrıca Hindistan için geçerlidir.

Üniversite yıllarında aldığım bir kitaptan aynen yazıyorum Beşeri Coğrafya (Erol Tümertekin ve Nazmiye Özgüç) Çantay Kitabevi-1997

sayfa 270

Kız Çocuk Ölümleri

Hindistan'da her yıl ölen kız çocularının sayısı erkeklerinkinden 300000 daha fazlaydı-bunların birçoğu da cinsiyet belirleme testinden sonra daha doğma olanağı bile bulamamıştı.

Kız çocular zehirli meyve yedirilerek ,boğularak yiyecek verilmeyerek öldürülmektedir.

Syfa 271

Çin tek çocuk siyasetini kabul ettiğinde,evli çiftlerin istedikleri tek çocuk da ezici bir çoğunlukla erkek olmuştur.Bu siyaset nüfus artış hızını düşürmek amacıyla yapılmışancak kadın erkek dengesini aşırı derecede bozmuştur.

Medeniyet söküp atmaksa baştaki bağı,
Sizden daha medeni Afrika yamyamları.
Eğer medeniyet açmaksa bedeni,
Desenize hayvanlar sizden daha medeni. M.AKİF ERSOY
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic