Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Nüfus sayımları ile ilgili iki soru  (Okunma Sayısı 15584 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 30 Kasım 2007, 21:44:48 »

S1- I- Kırdan kente yapılan göç
       II- Eğitim durumu
       III- Cinsiyet özellikleri
       IV- İşsizlik durumu
Yukarıda verilenlerden hangileri nüfus sayımınının amaçları arasında gösterilemez?
a) Yalnız I      b) Yalnız III   c) Yalnız IV    d) II ve III   e) III ve IV
S2- Aşağıdakilerden hangisi nüfus sayımları sonucunda öğrenilebilecek bilgilerden değildir?
a) Nüfusun cinsiyet durumu   b) Çalışanların sektörel durumu   c) Göç miktarı   d) İşsizlik oranı  e) Askerlik çağındaki nüfus miktarı

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 30 Kasım 2007, 21:47:30 »

bence 1. sorunun cevabı a
2. sorunun cevabı c
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 30 Kasım 2007, 21:58:52 »

bu sıkların hepsi nufüs sayımı amaçları arasında varki(bana göre yani) Embarrassed
cevabı yok gibi sorunun
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #3 : 30 Kasım 2007, 22:04:53 »

Şahsi fikrim 1 a     2 . soru da c şıkkı soru tipi aynı  ben göçün tespit edilmeyeceği konusunda eminim .

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
yüko
Uzman Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 30 Kasım 2007, 22:05:18 »

her 2 soruda da bulunan GÖÇ unsuru , bir önceki sayım sonuçları ile karşılaştırıldığında ortaya koyulabilir.Bana göre de 1 -A   ,   2-C

Bolvadin Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi
zere
Uzman Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar

« Yanıtla #5 : 30 Kasım 2007, 22:17:36 »

şıklar arasında sorunun cevabı yok bence de a şıkkı olamaz çünkü nüfus sayımlarının amaçlarından en öenmliside ülke içindeki nüfus hareketlerini belirlemektir.
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 30 Kasım 2007, 22:20:10 »

şıklar arasında sorunun cevabı yok bence de a şıkkı olamaz çünkü nüfus sayımlarının amaçlarından en öenmliside ülke içindeki nüfus hareketlerini belirlemektir.
kesinlikle katılıyorum ögretmenim cevap yok bencede
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #7 : 30 Kasım 2007, 22:28:26 »

Öğretmenim ülke nüfusundan bahiediliyor göçleri tespit etmek için nüfus sayımı yapılmaz unutmayın ki nüfus sayımları de facto ve de jure yöntemleri ile  yapılabilir (yani yerinde sayım ve ikamete göre sayım) bizde ikamet edilen yere göre sayım yapılıyor. bu yüzden göç olayını tam anlamıyla ortaya koyamazsınız. ama işsizlik oranı çok rahat bir şekilde tespit edilebilir. Şahsi görüşümdür. Kolay gelsin

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #8 : 30 Kasım 2007, 22:32:04 »

1.Soru A      2.Soru C

Ülkelerde yapılan nüfus sayımının amaçları arasında  iç göçleri tesbit etmek gibi bir amaç yoktur..

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 30 Kasım 2007, 22:35:35 »

Sayın zere ve sabahgüneşi;
Peki ülkemizde cumhuriyet döneminde 1927 yılında yapılan ilk nüfus sayım sonuçlarına göre bana göç miktarını ve nerelere olduğunu söyleyebilirsiniz?
tahire57
Yeni üye
*

Performans: 12
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 01 Aralık 2007, 09:40:33 »

S1- I- Kırdan kente yapılan göç
       II- Eğitim durumu
       III- Cinsiyet özellikleri
       IV- İşsizlik durumu
Yukarıda verilenlerden hangileri nüfus sayımınının amaçları arasında gösterilemez?
a) Yalnız I      b) Yalnız III   c) Yalnız IV    d) II ve III   e) III ve IV
S2- Aşağıdakilerden hangisi nüfus sayımları sonucunda öğrenilebilecek bilgilerden değildir?
a) Nüfusun cinsiyet durumu   b) Çalışanların sektörel durumu   c) Göç miktarı   d) İşsizlik oranı  e) Askerlik çağındaki nüfus miktarı

Sevgili arkadaşlar bana göre bu sorlarda birazcık zorlama var. Birleşmiş Milletlerin Nüfus sayımlarında sorulması gereken sorularla ilgili genel öngürdüğü bir çerçeve var. ancak ülkeler kendi ülkelerinde sayımın asıl yapılış amacına uygun olarak temel sorular kalmak kaydıyla bazı değişiklikler yaparak syaımları gerçekleştiriyorlar.
Bu nedenle yaş, cinsiyet durumu bir nüfus sayımının en olmazsa olmaz verileridir. Diğer yandansayımlarda çalışma durumu ve meslekler de sorulmaktadır (Son bir hafta içinde çalışma durumu şeklinde). Eğer elinizde 2000 yılı sayım formu varsa oradan da görülebilir.  Ancak göç bilgisi bazı sayımlarda doğrudan sorulmakta iken (bu durum nüfus sayımının de jure ve de facto yöntemlerinden hangisinin kullanıldığıyla ilgilidir. Çünkü birinde daimi ikametgaha göre nüfus diğerinde ise sayım gününde nerede iseniz ona göre sayım yapılıyor) bazı sayımlarda verilen bilgilerden dolaylı olarak göç bilgileri elde edilmektedir. Bence bu tip zorlama soruları sormamak gerekir. Ayrıca görüş belirtirken kesinlikle gibi ifadeler kullanmamak daha uygun olur. Zira göç bilgileri eğer nüfus sayımlarıyla toplanmıyorsa ayrıca bir sayım mı yapılıyor. O halde 2000 Göç istatistikleri yayınlandı. Bunun verileri nasıl toplanmıştır dersiniz?
Sözün özü bu soruların cevapları eğer illa bir cevap vermek gerekirse a ve c olarak kabul etmek pek de uygun değildir.

Tahire Kundakcı
Coğrafya Öğretmeni
SİNOP
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 01 Aralık 2007, 10:08:19 »

Sayın zere ve sabahgüneşi;
Peki ülkemizde cumhuriyet döneminde 1927 yılında yapılan ilk nüfus sayım sonuçlarına göre bana göç miktarını ve nerelere olduğunu söyleyebilirsiniz?

o dönemde yurt içindeki göç hareketleri hesaplanmaya ihtiyac duyulmamıştır.cünkü;cumhuriyetimizin ilk yıllarında göç hareketleri son 50yıldaki gibi yogun degildir ve hükümetin ilgilenmesi gereken daha önemli işler vardır.nufüs sayımları ile göç hareketleri hesaplanmamış ise lise düzeyindeki çogu okulda niçin son 4  5 nüfus sayımında elde edilen göç miktrları ögrencilere ek bilgi olarak verilmektedir?

bu sekilde yoruma acık sorulara verilen cevaplar herzaman cevaplayanı cıkmaza sokmaktadır.
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #12 : 01 Aralık 2007, 10:27:48 »

1 a 2 c tartışmaya da fazla gerek yok bence

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
hoşkin
Deneyimli Üye

Performans: 93
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 01 Aralık 2007, 10:29:38 »

verilenlerin hepsi nüfus sayımının amaçlarından

o emekler hiç mi REİS?
adam olmak suçmu REİS?
bilmesinler ALLAH bilir.
buda geçer bude geçer hey koca REİS!
vefikpaşa
Uzman Üye

Performans: 24
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 01 Aralık 2007, 12:32:29 »

Sayın hocalarım;nüfus sayımının esas amacı malumunuz olduğu üzere 5 yıllık kalkınma planları yapmaktır.Yani ülkede kaç E kaç K var,eğitim durumları ne,bunların yaş dağılımı nasıl,ne iş yapıyorlar,ve kaçı çalışma çağında olduğu halde çalışmıyor:sorularına cevap aramaktır.Bunu yaparkan kimin nerden nereye yer değiştirdiği (göç) bilgisine de ulaşılır.Ayrıca biliyorsunuz oturduğunuz yerin (adres)bilgilerini hem muhtarlığa oradan karakollara ve ilgili yere bildiriyorsunuz.ades değişikliğinde adres nakil işlemi yapıyoruz.Dolayısıyla göç ile ilgili bilgiler tali bilgilerdir.Vel hasıl diyorum ki 1/a 2/c fakat ikinci soruda ''öğrenilebilecek'' yerine ''öğrenilmesi amaçlanan''ibaresi  kullanılması gerekirdi.selametle...

Güçlü olmak, düşmanını değil, öfkeni yenebilmektir
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic