Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Nüfus pramiti(yorumlarsanız sevinirim)  (Okunma Sayısı 3512 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 16 Ocak 2009, 16:15:15 »

Arkadaşlar coğrafya 12 sınıf sayfa 115 deki internet araştırması etkinliğinde verilen Türkiye nin nüfus pramidinde bir yanlışlık yok mu?
   Doğum oranları çok düşük görünüyor.0-4 yaş grubu toplamda 2.5 milyon  görünüyor.
   Fakat tüik 2007 nüfus sayımı verileri aynı yaş grubu için 5 milyon 793 diyor.
   Bizim doğum oranımız yükseliyor mu yoksa bu kitabı basanlar ya da tüik bizle dalga mı geçiyor?

Yorumlarınızı bekliyorum.....

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 16 Ocak 2009, 17:12:05 »

Hocam
O piramit bana ait. Kitap komisyonundaki arkadaşlar benim çalışmadan almışlar. Ancak ben hazırladıktan sonra bilimsel anlamda hatalı olduğumu görünce etik olarak değiştirmenin doğru olmayacağının düşündüm. MEB komisyonu bu materyali aynen alıntılamış ancak hatayı farketmedikleri gibi şahsıma atıfda da bulunulmamıştır. Bu konuyu Site yöneticilerimiz bilmektedir.

Konu ile ilgili komisyon üyelerine gönderdiğim mailde yapılan davranışın hiç de doğru olmadığını, şahsıma karşı bu şekilde bir yaklaşımın kabul edilmez olduğunu bildirdim. Arkadaşlarımız cevaben bir artniyet olmadığını alıntıyı yapan kişinin (bölümü hazırlayan) böyle bir hata yaptığını özür dilediklerini söyleyince konuyu gündeme taşımadım. Kaldı ki benim hatalı materyalimi adres göstermeden alarak sorumluluğu da üstlerine almış oldular. Ama keşke ne alsalardı ne de böyle bir hata yapılmış olsaydı.

Yaptığım hatanın kaynağı ise önce bu piramitlerin excelde çizilmesi onra freehande aktarılması sırasında olmuştur. 

M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #2 : 16 Ocak 2009, 17:41:11 »

Doğu hocam bizim buralarda bir söz vardır;

"Kavun hırsızları kışın ortya çıkar" Smiley

doğaege
VIP Üye

Performans: 214
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 16 Ocak 2009, 18:43:46 »

Smiley çok komik bir durum... ( kitap yazan komisyon açısından tabiki. Doğu kardeşim alınmasın sakın) aziz nesin kalkıp gelecek, "bu memlekette bu kadar malzeme varken erken göçtüm" diyerek...
melek_m
Yeni üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 16 Ocak 2009, 19:16:48 »

PARDON AMA BU SİTEDE SADECE ÖĞRETMENLER Mİ VAR BEN Bİ ÖĞRENCİYİM DE.

yetişemezsen el salla!!!
Köksal AYDIN
Moderator

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 16 Ocak 2009, 19:29:27 »

Hocam bilgilendirmeniz üzerine ben de baktım.Doğru söylüyorsunuz.Doğu hocam da gereken açıklamayı yapmış.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 16 Ocak 2009, 20:54:58 »

Doğu hocama ve değerli diğer arkadaşlara teşekkür ediyorum.Bu konuyu sunu şekline getirirken takılmıştım buraya gerekli cevabı da aldım.
   Zaten konuyu açmadan Doğu hocama özel mesajla (sitede olduğunu görerek) ilgili verilerinden yararlanmak istediğimi bildirmiştim.
   Sağolsun ilgilenmiş.Ayrıca teşekkür ediyorum kendisine.
   İnşallah sunuyu bu hafta sonu bitirir ve paylaşırım.
   Geç de olsa lazım olur....
   Herkese iyi akşamlar.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 16 Ocak 2009, 21:46:59 »

PARDON AMA BU SİTEDE SADECE ÖĞRETMENLER Mİ VAR BEN Bİ ÖĞRENCİYİM DE.

Sanırım fazla öğrenci yok, yaklaşık 100.000....... Cheesy

Dünyayı güzellik kurtaracak...
esrell
Üye
**

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 16 Ocak 2009, 23:23:00 »

Hocam nüfus piramitleri ile ilgili zaman zaman yanlışlıkllar yapılabiliyor.. Çünkü farklı ölçeklerle hazırlanabiliyor.. Kimi piramitlerinde nüfus değerleri (milyon) değil (%) olarak ifade edilebilmektedir örnek(http://www.tuik.gov.tr/yillik/yillik.pdf syf. 32). ülkemizin 2000 yılı nüfus sayımlarında 0-4 yaş nüfusu 6 584 822'dir. belirttiğiniğz üzere 2.5 milyon civarı değil..(http://www.tuik.gov.tr/yillik/Ist_gostergeler.pdf syf. 10).  dikkat ederseniz 10 sınıf kitabının 74. sayfasındaki gelişmekte olan ülkenin nüfus verileri ülkemize aittir. oradan da ulaşabilirsiniz. Kullandıysanız MEB komisyonunun hazırlamış olduğu Türkiye Beşeri ve Ekonomik Coğrafyası kitabının 45. sayfasında 2000 yılının doğru piramidi vaar. Bu piramidi referans almak daha doğru olacaktır.
 Bu tür piramitlere her yerden ulaşmak mümkün olabiliyo; çeşitli kurumlar, dernekler, odalar, sivil toplum örgütleri istatistikleri için nüfus piramidi hazırlayabiliyorlar. Dolayısıyla bu anlamda bir kirlilikten bahsetmek çok yanlış olmayacaktır diye düşünüyorum...
cennet42
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 04 Nisan 2009, 11:39:52 »

coğrafya tezim yeni ders kitaplarının incelenmesi üzerineydi doğrusu grafiği gözden kaçırdığıma şimdi  çok hayıflandım .öğrencilerimde siteye günük verdiğim ödevler yüzünden girmek zorunda kalıyorlar.öğrendiğim her yeni şey için kendim ve öğrencilerim adına teşekkürler.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic