Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Nüfus piramidi ile ilgili bir soru (zambak yayınları yaprak testlerinden)  (Okunma Sayısı 13910 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kaşif Mustafa
VIP Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mustafa BAYRAK Erbaa Anadolu İmam Hatip Lisesi

Site
« : 12 Ocak 2008, 23:38:36 »

zambak yayınları yaprak testlerinde takıldığım daha doğrusu açıklama getiremediğim bir soru
yardımcı olursnız sevinirim

Coğrafyacı olmak doğaya başka bir gözle bakmaktır.
zozcan
VIP Üye

Performans: 266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 12 Ocak 2008, 23:58:55 »

Sevgili Kaşif Mustafa öğretmenim, verilen bilgilere göre A ŞIKKI'nda verilen grafik değerlere uyuyor. Verilere göre nüfusun yarısı aktif nüfus dediğimiz 15-64 yaş arası, yaklaşık 1/3'i genç nüfus, yaklaşık 1/7'i yaşlı nüfustan oluşuyor. Bu durumda bu ülkenin grafiğinin A'daki gibi olması gerekir. Sizin düşünceniz ne idi?

Coğrafya, bütün bilimlerin bileşkesidir.
Kaşif Mustafa
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #2 : 13 Ocak 2008, 00:10:03 »

zaten cevap a şıkkı diyor ama yukarıdaki değerler oransal durumlardır. şekli elde etmek için yeterli mi sizce?
b şıkkı da sölenebilr
yani ben soruda eksik bilgi var diye düşnüyorum
herhangi bir çıkarımda bullunamadım ondan siz sevgili meslektaşlarımla paylaşma gereği duydum

zozcan
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 13 Ocak 2008, 00:24:35 »

Sevgili Kasif Mustafa öğretmenim, B Şıkkı sorunun doğru cevabı olamaz diye düşünüyorum.  Çünkü B Şıkkındaki grafiğe bakarsanız orada genç bağımlı nüfus oranının artan bir değere sahip, 0-14 yaş grubundaki nüfusun nerde ise 15-64 yaş arası nüfusa çok yakınbir değerde olduğunu görüyoruz.
Soru çok da net ve kaliteli olmamakla birlikte doğru cevabın A ŞIKKI olması gerekir kanaatindeyim.

Kaşif Mustafa
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #4 : 13 Ocak 2008, 10:34:33 »

yani hocam benim demek istedğim oransal durumlar soruya gereken nettiği kazandırmıyor. bende a şıkkı taraftarıyım ama böle bir sorunun sınavlarda veya testlerde kullanılması doğru olmaz bence.
yinede hocam, ilginize teşekkür ederim.

gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #5 : 13 Ocak 2008, 10:57:50 »

Sevgili mustafa; B şıkkının olması söz konusu olamaz. Şöyle yaşlı nüfus oranına bakarsan A ya göre çok düşük olduğunu görürsün.

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #6 : 13 Ocak 2008, 11:07:27 »

Bende şöyle bir açıklama getireyim. oransal durumlardan yanılıyor olabilirsiniz ama genç nüfusun fazla ama orta yaş ve yaşlı nüfusun toplamının yüzde 60 dan fazla olduğu ülkeler ya gelişmiş ya da gelişmekt olan ülkelerin pramitlerinde görülür  b şıkkında ki pramit geri kalmış bir ülkenin grafiğidir. bu yüzden bencede doğru cevap a şıkkıdır.

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
zozcan
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 13 Ocak 2008, 11:15:51 »

Şimdilik oy birliği ile A ŞIKKI diyoruz Wink
Ancak sınavlarda bu türden net olmayan (muğlak) sorular sorulması doğru değil! Sanırım bunda da oy birliği var???

RSaygılı
Uzman Üye

Performans: 232
Çevrimdışı Çevrimdışı

Ramazan SAYGILI

« Yanıtla #8 : 13 Ocak 2008, 15:44:06 »

Değerli öğretmenlerim, soruda verilen değerlerde  60 yaş ve üstü nüfus, 0-15 yaş arasındaki nüfusun yarısından biraz azdır. A şıkkında grafikte 60 yaş ve üstü nüfus oranı, 0-15 yaş arasındaki nüfusun 1/ 5' i kadardır. Böylece A şıkkkının doğru olmaması gerekmez mi?

jelberaa
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 13 Ocak 2008, 17:29:06 »

cvp A şıkkı çünkü tabanı dar bu da ülkenin gelişmişlik özelliğini gösteriri gelimiş ülkede yaşlı nüfu s daha çoktur genç nüfusa göre
Mcalisici
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 13 Ocak 2008, 18:30:27 »

sevgili arkadaşım grafiklere dikkatli bakarsanız ve oranlara dikkatli bakarsanız doğru cevabın e şıkkı olduğunu göreceksiniz.
BuLLs
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 18 Mart 2008, 12:01:01 »

ya bn nasl konu açıcam bilenw arsa mesaj atsın pls
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 18 Mart 2008, 12:24:09 »

C,D,E seçenekleri olamaz(bu seçeneklerde cinsiyet ayrımı da yapmış) piramide göre yaş grupları sorulduğu için...
cevap A seçeneği olduğu kanaatindeyim eğer B seçeneği olsa idi oranlar %40,%50 ve %10 verilirdi diye düşünüyorum,ama mustafa hocam böyle ayrım yapmak çok zor...
hknnn
Uzman Üye

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 18 Mart 2008, 12:45:10 »

Cevap A şıkkı olarak gözüküyor. Çünkü gelişmiş ülkelerde yaşlı nüfus oranı % 15 cicarındadır. Bu ortalama aynı zamanda Avrupa kıtasının ortalamasına da uymaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde yaşlı nüfus oranı % 7'yi pek geçmez.
neogeograpy
Yeni üye
*

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 26 Kasım 2008, 15:37:21 »

Sevgili Kasif Mustafa öğretmenim, B Şıkkı sorunun doğru cevabı olamaz diye düşünüyorum.  Çünkü B Şıkkındaki grafiğe bakarsanız orada genç bağımlı nüfus oranının artan bir değere sahip, 0-14 yaş grubundaki nüfusun nerde ise 15-64 yaş arası nüfusa çok yakınbir değerde olduğunu görüyoruz.
Soru çok da net ve kaliteli olmamakla birlikte doğru cevabın A ŞIKKI olması gerekir kanaatindeyim.

zozcan hocama katılıyorum! cunku verılen uc degerı ust uste 3 cızgı seklınde oranlarsak(%35,%50,%15) karsımıza hızlı bır gelısme gosteren ulkelerın pıramıdı cıkacaktır.Japonya gıbı...
B şıkkı olamaz cunku gerı kalmıs ulkelerın piramididir. Yani dogum oranları fazla oldugu ıcın cocuk ve genc nufusu fazladır.
Bu nedenle tabana bakacak olursak dogum oranlarının hızla azaldıgını goruruz.Bu da hızlı gelısen ulkelerın pıramıdıdır.Cevap bana gorede cvp A sıkkı

Her insan biraz çatlaktır.Kimisi az sızdırır;kimisi çok....
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic