Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Nevşehir Hangi Kent Tipidir ?  (Okunma Sayısı 3942 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 06 Nisan 2009, 18:18:05 »

Kitapta Nevşehir turizm kenti diye geçiyor (s.154).  Yörenin turizm etkisi de var tabi ama, ben tarım kenti olduğunu düşünüyorum.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
rhturk
VIP Üye

Performans: 627
Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« Yanıtla #1 : 06 Nisan 2009, 19:03:49 »

en önemli fonksiyonu bana göre de tarımdır..

C o ğ r a f y a     a y a k l a     y a z ı l ı r ..
iremkız
Uzman Üye

Performans: 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 06 Nisan 2009, 19:19:05 »

bir şehir illaki tarım yada turizm kenti demeyebiiliriz her ikiside olabilir,ama ülkemizde turizmi ile bilinen bir kent olarak bilindiği için örnek verilmiş bence...İstanbul gibi bir çok fonksiyon etkili olabiir kentin gelişiminde...
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 06 Nisan 2009, 19:25:27 »

bir şehir illaki tarım yada turizm kenti demeyebiiliriz her ikiside olabilir,ama ülkemizde turizmi ile bilinen bir kent olarak bilindiği için örnek verilmiş bence...İstanbul gibi bir çok fonksiyon etkili olabiir kentin gelişiminde...
İrem hocama katılıyorum şehirleri sınıflandırırken öne çıkan bir kaç fonksiyonu dikkate alabiliriz yani bir kent hem liman kenti hem de turizm kenti olabilir ancak sınıflandırırken en dikkati çeken fonksiyona göre sınıflandırma yapılır

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 07 Nisan 2009, 18:04:34 »

Nevşehirli olarak yaptığım küçük bir araştırmanın sonucu: 1. Nevşehir turizm kentidir. Sadece Kozaklı ilçesinde termal turizme dayalı 7000'i aşan yatak kapasitesi, Nevşehir çevresinde 9000'i aşan yatak kapasitesi ile 300.000 nüfuslu bir ilde toplam 16.000'i aşan yatak kapasitesi,
 2. Nevşehir tarım kentidir.Başta patates olmak üzere, bağcılık ve üzüme dayalı alkollü içkiler, kabak çekirdeği için kabak üretimi Türkiye çapında bilinir. 3.Nevşehir ulaşım şehridir. İpek yolu güzergahındaki şehrimizde Kayseriden Aksaray yönüne birçok kervansaray sıralanmıştır. 40-50 yıldan beri de Nevşehir'li kamyoncular Türkiye'nin her tarafında rastlanan meslek mensubuydu. Buna dayalı olarak da kamyon kasası imalatı, tır dorsesi imalatı, kamyon ve otobüs alım-satımı çok yaygındır.
  Sonuç olarak Nevşehir turizm, tarım ve ulaşım şehridir.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 07 Nisan 2009, 18:56:17 »

Ahmet hocam il olarak turizm Nevşehir için önemli bir fonksiyondur. Fakat benim sorum Nevşehir ili değil, kenti ile ilgilidir.

Saygılar...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
sedir
Uzman Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 07 Nisan 2009, 19:02:58 »

Günümüzde artık tek fonksiyonlu şehirler giderek azalmaktadır.Ama Nevşehir'in ağırlıklı olarak hala tarım kenti olduğunu düşünüyorum.
 Bu anlamda tüm şehirlerin fonksiyonları  gözden geçirilerek yeniden yayınlanmalıdır.
***ANIL***
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 13 Nisan 2009, 14:42:40 »

kt hocam bana bi yardımcı olabilir misiniz
macellan
VIP Üye

Performans: 51
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 13 Nisan 2009, 16:28:50 »

arkadaşlar her hangi bir şehir birdan fazla fonksiyona sahip olabilir ancak irem kız,fuzuli ve sedir arkadaşlarımızında ifade ettiği gibi bunlarda biri yada bir kaçı ön planda olabilir.örnek istanbul olarak verilmiş ve aynen bende bu arkadaşlara katılıyorum ama önceki yıllarda nevşehirde tarım ön planda olabilir günümüzde ise turizm potansiyeli biraz daha öne çıkıyor.ıhlara vadisi,derinkuyu ve kaymaklı yeraltı şehirleri, peribacaları...
ben malatya'da çalışıyorum buranında birçok şehir gibi fonksiyonel çeşitliliği var turizm,askeri şehir,maden,tarım,kültür şehri de denebilir ancak ön planda olan fonksiyonu kesinlikle tarımdır.
bu nedenle bana göre de nevşehir'in fonksiyonel yapısı turizmdir.

E.DEMİRKOL-MUCUR İMAM HATİP LİSESİ COĞRAFYA ÖĞRETMENİ
KC.CAN
VIP Üye

Performans: 13
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 13 Nisan 2009, 18:46:36 »

Bir Nevşehirli olarak şunu söyleyebilirim:Nevşehir'in merkezinin turizm ile alakası yoktur.Turizm faliyetleri ilçelerdedir.Sonuçta nüfusuna bakılmaksızın bir yerleşim ilçe ise kent olarak kabul edildiğine göre fonksiyonlarına göre yapılacak sınıflamada Nevşehir denildiğinde ilçeler hariç merkez olarak değerlendirilmesi gerekiyor.Bu durumda Nevşehir turizm kenti değildir.Kent özelliği kazanmış Göreme,Kozaklı,Avanos gibi ilçelerden bahsediliyorsa buralar turizm kentidir.Sonuçta bu ayrımı yapmadan bütün olarak yapılacak bir değerlendirmede hata yaparız.
western22
VIP Üye

Performans: 151
Çevrimdışı Çevrimdışı

S.TELLİOĞLU Mersin Akdeniz Anadolu İmam Hatip L.

« Yanıtla #10 : 13 Nisan 2009, 19:09:40 »

Bence şehri illaki bi sınıfa sokmaya gerek yok.bazı arkadaşların dediği gibi birden çok fonksiyon ön planada olabilir.Nevşehir denilince akla ilk olarak turizm geliyor.Ama "KC.CAN " hocamın bahsettiği konuyu da atlamamak gerekir.

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic