Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Muson rüzgarları  (Okunma Sayısı 6456 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
demirtas45
Sürekli Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

Coğ.Öğrt.

« : 06 Ocak 2009, 09:09:16 »

Muson rüzgarları Güney doğu Asya'da görülür.Ama Gine körfezi kıyıları,Avustralya kıyıları ve Meksika körfezi kıyılarında da görülmektedir.
Sorum şu arkadaşlar:Güney Doğu Asya dışında görüldüğü bölgelerde de aynı adla mı biliniyor bu rüzgarlar?

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi 1996
tafonitafoni
Üye
**

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 06 Ocak 2009, 13:06:31 »

daha önce hiç aklıma gelmemişti. ben de merakettim şimdi. yalnız Gine körfezi kıyıları,Avustralya kıyıları ve Meksika körfezi kıyılarında muson iklimin görüldüğünü biliyoruz da neden iklim haritalarında gösterilmiyor. Çok mu dar alanlarında görülüyor acaba!!!
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 06 Ocak 2009, 15:45:36 »

Bizim muson olarak ifade ettiğimiz mevsimlik-devirli rüzgar İngilizce'da monsoon olarak ifade edilir. Asya,Amerika,Afrika'da görülmektedir.
  Wikipedia'nın linkinde ve diğer linkte İngilizce olarak bilgi var.Üçüncü linkte de Türkçe bilgi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Monsoon

http://www.uwsp.edu/geo/faculty/ritter/geog101/textbook/circulation/regional_scale_wind.htm

http://tr.wikipedia.org/wiki/Muson

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
demirtas45
Sürekli Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

Coğ.Öğrt.

« Yanıtla #3 : 08 Ocak 2009, 15:06:59 »

Türkçe (3.) linkte sorunun cevabı yok ama,ilk linkten anlaşılan heryerde aynı isimle anılıyor bu rüzgarlar
Teşekkür ederim genel moderator DeDe hocam

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi 1996
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #4 : 08 Ocak 2009, 16:08:36 »

Muson rüzgarları deniz ve karanın olduğu her yerde görülmektedir. etimolojik çıkış yeri ile aynı şekilde öğretildiği için hep güneydoğu asya açıklanıyor. Muson ikliminin görüldüğü yerlere dair 9. sınıf kitabımda ilgili alanları gösterdim. Ancak bu konuda ve savanlar konusunda pek çok arkadaş hatalı olduğumu düşünmüş olacak ki telefonla arayarak bu haritaları düzeltmemi istediler. O arkadaşlara da aynısını söyledim.

Muson ikliminin yayılım alanı dağların uzanış yönü ve yükseltisi ile ilgilidir. Orografyanın olmadığı yerde muson iklimi koşulları oluşmaz. Ayrıca muson rüzgar sistemi her yerde görülür (Örneğin türkiye'de föhn rüzgarının oluşumu muson mekanizmasının bir sonucudur). Fakat başta da dediğim gibi pedagojik bakımdan en tipik örneği ve bu ismin çıkış yeri olduğundan güneydoğu asya verilmektedir.

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic