Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: menderes  (Okunma Sayısı 5958 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
mektep
VIP Üye

Performans: 513
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« : 04 Mayıs 2009, 14:51:36 »

aşındırma mı biriktirmemi karar verin ben karar veremedim
http://www.dosya.tc/menderes.jpg.html
http://www.panoramio.com/photo/19089076

.                   Yine yazlar gelir,yüreğime oturmuş,saçlarıma vurmuş kışlara inat...
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 04 Mayıs 2009, 14:54:40 »

Hocam fotoğrafi bir daha yüklerseniz karar verebiliriz.Çünkü göremiyoruz.Fakat mendereslerde aşındırma ve biriktirme aynı anda vardır.Yanlız aşındırmanın sadece bir şekli yani yana aşındirma vardır.Geriye ve derine aşındırma mendereslenme oluşmuş arazide mümkün değildir.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
coğrafya kurdu
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 04 Mayıs 2009, 16:17:24 »

menderes hem aşındırma hem biriktirme şeklidir.Seki gibi
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #3 : 04 Mayıs 2009, 16:18:26 »

menderes hem aşındırma hem biriktirme şeklidir.Seki gibi

evet

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #4 : 04 Mayıs 2009, 16:20:34 »

Sayın hocam resim silinmiş sanırım tekrar yüklerseniz yorum yapabiliriz.Menderes, arkadaşların dediği gibi hem aşındırma hem biriktirme şeklidir ama sizin fotoda ilginç bir şey olsa gerek!..

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
mektep
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #5 : 04 Mayıs 2009, 18:18:29 »

değerli öğretmenlerim menderes tabi her iki oluşumun birarada olduğu bir yerşeklidir.Ancak bu resim çok farklı sadece dikkatinizi çekmek istedim şimdiden ilginize teşekkür ederim bu rada nehir sırbistandaki uvac nehri

.                   Yine yazlar gelir,yüreğime oturmuş,saçlarıma vurmuş kışlara inat...
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #6 : 04 Mayıs 2009, 18:26:25 »

Gerçekten değişik ilginç bir görüntü

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
mektep
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #7 : 04 Mayıs 2009, 18:28:08 »

sizce hocam burada hagi oluşum ön planda aşındırmamı biriktirmemi bana bunu bir öğrencim sordu ne demeliyim tek cevap

Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 04 Mayıs 2009, 18:32:21 »

Sayın hocam bu bir gömük menderes şeklidir. Her menderes oluşumunda mutlaka birikim olacak diye bir kural yok ... örnektede görüldüğü gibi birikim yok daha çok aşındırma etmenleri ön plana çıkmış burda..  ayrıca akarsu kıvrımlanması eğimli arazide gerçekleştiği için aşındırma  etmenleri daha etkin olmuştur..

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
146226
Üye
**

Performans: 16
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 06 Mayıs 2009, 19:00:33 »

biriktirme ikinci planda ve akarsuyun aşınırdığı ya da oluşturduğu yatakta .şekil aşınıdırma şekli
kensaygi75
Üye
**

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 06 Mayıs 2009, 19:30:20 »

daha önce yine bu sitede kulllanılmış bir açıklama. aşağıdaki açıklama hangi akarsu için yapıldı bilmiyorum ama sizin eklediğiniz fotoğrafa uygun olabilir.
Sürempozisyon olayı: Tortul tabakalar üzerine kurulmuş bir akarsu, döküldüğü taban seviyesinin alçalmasına bağlı olarak vadisini kazmaya devam eder; tortul tabakaları aşındırdıktan sonra altta bulunan daha eski arazilere veya temele saplanır.eğer akarsu menderesler çizerek akıyorsa, taban seviyesinin alçalmasına bağlı olarak yatağını kazmaya devam eder; altta bulunan temelin üzerine yerleşir.  İşte akarsunun tortul arazi üzerinde kurulduğu ilk şeklini muhafaza ederek alttaki temele saplanmasına " sürempozisyon olayı", açtığı derin vadi veya boğazlara" sürempoze boğaz" veya " epijenik boğaz" denilir. -  Genel Fiziki coğrafya, 5. baskı,  Prof. Dr. İbrahim Atalay, 2001 İzmir Sayfa: 213 ten alınmıştır.
yusufcetin
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 06 Mayıs 2009, 22:28:18 »

daha önce yine bu sitede kulllanılmış bir açıklama. aşağıdaki açıklama hangi akarsu için yapıldı bilmiyorum ama sizin eklediğiniz fotoğrafa uygun olabilir.
Sürempozisyon olayı: Tortul tabakalar üzerine kurulmuş bir akarsu, döküldüğü taban seviyesinin alçalmasına bağlı olarak vadisini kazmaya devam eder; tortul tabakaları aşındırdıktan sonra altta bulunan daha eski arazilere veya temele saplanır.eğer akarsu menderesler çizerek akıyorsa, taban seviyesinin alçalmasına bağlı olarak yatağını kazmaya devam eder; altta bulunan temelin üzerine yerleşir.  İşte akarsunun tortul arazi üzerinde kurulduğu ilk şeklini muhafaza ederek alttaki temele saplanmasına " sürempozisyon olayı", açtığı derin vadi veya boğazlara" sürempoze boğaz" veya " epijenik boğaz" denilir. -  Genel Fiziki coğrafya, 5. baskı,  Prof. Dr. İbrahim Atalay, 2001 İzmir Sayfa: 213 ten alınmıştır.

Bilgilendirme için teşekkürler. Çok farklı bir menderes fotoğrafı gerçekten
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic