Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Meltem rüzgarı ile ilgili bir soru ??  (Okunma Sayısı 11934 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
lores
VIP Üye

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

ereğli lisesi (anadolu)

« : 14 Şubat 2008, 20:20:10 »

Meltem rüzgarı daha çok Ege Bölgesi kıyılarında etkili olmaktadır.Bu bölgede imbat rüzgarı da denilmektedir.Aydın ilimizde,dünyanın en tatlı ve kaliteli incirleri yetişmektedir.Bu yörede incirlerin tatlanmasında meltem rüzgarının etkili olduğunu duymuştum.fakat hiç bir kaynakta bununla ilgili birşeye rastlamadım, acaba yanlış mı biliyorum??yardımcı olursanız sevinirim,saygılar....

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” M. K. ATATÜRK
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #1 : 14 Şubat 2008, 20:28:16 »

Öğretmenim; incirlerin çok tatlı olmasında etkili olduğunu düşünmüyorum.Bu tamamen sıcaklık ve toprak özellikleriyle ilgili bir durumdur diye düşünüyorum. Eğer öyleyse bundan sonra İmbata ''incir tatlandıran Rüzgar'' diyebiliriz. Cheesy Cheesy Wink

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 14 Şubat 2008, 20:37:35 »

Sayın hocam incirin tatlı olması tamemen güneşlenme süresi ve sıcaklıla alakalı bir durumdur.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 14 Şubat 2008, 20:41:27 »

İlk kez duydum değerli hocam.Ben de Güngör ve Kıraç Hocalarıma katılıyorum.Bir meyveyi olgunlaştıran durum sıcaklık, güneşlenme, toprak yapısı gibi etmenlerdir.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
strabon_05
Deneyimli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 14 Şubat 2008, 21:32:03 »

iklim ve toprak özelliklerinden kaynaklanır. peki neden amasya elmasının aynısı dünyanın başka bir yerinde yetişmiyor. zannediyorum bunun da cevabı aynı...
lores
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

ereğli lisesi (anadolu)

« Yanıtla #5 : 14 Şubat 2008, 22:10:34 »

evet söylediklerinize katılıyorum .Bu bilgiyi lisedeki coğrafya öğretmenim söylemişti,araştırdım ama bununla ilgili birşey bulamadım.9 larda rüzgarlar konusundayım,aklıma geldi,paylaşmak istedim.

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” M. K. ATATÜRK
aydınkarataslar
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 14 Şubat 2008, 22:47:11 »

İmbat rüzgarı gündüz denizden karaya esen serinletici rüzgardır,deniz meltemidir,kıyı kesiminde etkilidir.İncirin tatlanmasında etkisi yoktur.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #7 : 14 Şubat 2008, 23:04:54 »

Arkadaşlar Aydınımız'ın incirinin tatlı olmasında sıcaklığın etkisi büyüktür ancak bu yöreye özgü bir sineğin varlığı döllenme ve tatlanmada katkı yapar.Bilginize...

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 14 Şubat 2008, 23:11:18 »

Hocam rüzgarlar da sıcalık ve nemi etkileyen bir faktör olduğuna göre dolaylı bir etki söz konusu olabilir bence

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 14 Şubat 2008, 23:12:35 »

Arkadaşlar Aydınımız'ın incirinin tatlı olmasında sıcaklığın etkisi büyüktür ancak bu yöreye özgü bir sineğin varlığı döllenme ve tatlanmada katkı yapar.Bilginize...

İlginç bir bilgi.
Peki Zeki hocam bu sineği başka incir üretilen yerlerde de kullansak aynı etkiyi verir mi sizce?
sevcan04
Yeni üye
*

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 15 Şubat 2008, 11:31:11 »

İzmir yöresinde yetişen çekirdeksiz üzümler ve Aydın yöresinde yetişen incirlerin tatlanmasında bu rüzgarların etkili olduğu  Ankara Üniversitesi DTCF'de Türkiye Coğğrafyası  dersi hocaları tarafından da açıklanmıştır. Bilgi doğrudur.
lores
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

ereğli lisesi (anadolu)

« Yanıtla #11 : 15 Şubat 2008, 18:08:36 »

teşekkürler sevcan hocam.meltem rüzgarı , kıyı ege de etkili olur diyoruz,diğer kıyı bölgelerimizde ege deki kadar görülmüyor mu yoksa hiç mi görülmemektedir ??

Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 15 Şubat 2008, 18:18:45 »

Arkadaşlar  incir veya  üzüm üzerinde  altını çizerek  söylüyorum  güneşlenme ve  toprak  özellikleri çok etkilidir. Farzedelimki   rüzgarın etksi olsun iklim ve  toprak koşularının yanında  çok  önemsiz  durmaktadır. Denizden karaya esen rüzgar serinletici etki yapmaktadır bu incir ve üzümün sıcaklık istekleriyle çelişen bir durumdur. Eğer rüzgar  sıcak ve kuru esiyorsa  Güneydoğu  Anadoluda esen çöl kökenli samyeli gibi üzümün olgunlaşmasında yüksek güneşlenme ile beraber azda olsa etkisi vardır.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #13 : 15 Şubat 2008, 18:32:55 »

Arkadaşlar  incir veya  üzüm üzerinde  altını çizerek  söylüyorum  güneşlenme ve  toprak  özellikleri çok etkilidir. Farz edelimki   rüzgarın etksi olsun iklim ve  toprak koşularının yanında  çok  önemsiz  durmaktadır. Denizden karaya esen rüzgar serinletici etki yapmaktadır bu incir ve üzümün sıcaklık istekleriyle çelişen bir durumdur.

Ve İncirin şeker oranını azaltarak kalitesini düşürür.

İKLİM VE TOPRAK İSTEKLERİ
             İncir subtropik iklim bitkisidir. Buna karşın dünyanın ılıman iklime sahip birçok yerlerinde yetişmektedir. İncir kışları ılık, yazları sıcak ve kurak yerler ister. Yıllık ortalama 18-20o C olduğu yerlerde yetişir. Meyve doğuşundan hasat sonuna kadar olan Mayıs-Ekim aylarında daha yüksek ortalama sıcaklıklar ve özellikle meyve olgunluğu ve kurutma döneminde (Ağustos-Eylül ayları) 30oC’ye kadar çıkan ortalama sıcaklıklar istenir. Bu güneşte kurutma yönünden önemlidir.
             Yüksek sıcaklık kadar düşük sıcaklık da önemlidir. En düşük sıcaklığın –9oC’den daha aşağı düştüğü yerlerde incir tarımı başarılı şekilde yapılamaz.
             İncir ağacının optimal yağış isteği yıllık 625 mm'dir. Yağış miktarının 550 mm’nin altına düşmesi durumunda sulanması gerekir. Özellikle kurutmacılık, yönünden yağışların Kasım-Haziran aylarında olması, kurutma mevsimi olan Temmuz-Eylül aylarının yağışsız ve bulutsuz geçmesi istenir.
             İlekleme döneminde esecek kuvvetli rüzgarlar ilek arısı uçuşuna ve tozlanmaya engel olacağı için uygun değildir.
             İncir ağacı toprak istekleri yönünden fazla seçici değildir. Ancak kuru incir kalitesi söz konusu olduğunda, toprak istekleri yönünden seçici olur. Derin, kumlu-killi, yeterli organik materyal ve kirece sahip topraklar istenir. İncir ağacı kireçce zengin topraklarda iyi yetişir ve toprak tuzluluğuna az dayanıklı bir bitkidir. İncir taban suyu 2 metreden daha yakın olan topraklarda kaliteli ürün vermez.
(ALINTIDIR)

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 15 Şubat 2008, 21:58:35 »

gunban hocamıza teşekkürler emeğinize sağlık

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git