Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: LYS-3 ( 6. soru ) ---- İPTAL EDİLMELİ ---  (Okunma Sayısı 10882 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
tefra
Uzman Üye

Performans: 76
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 23 Haziran 2012, 19:55:28 »

Bu soruda, doğru cevap olarak verilen C seçeneğindeki grafik hatalı. Çünkü yağış eğrisi, Kuzey Anadolu Dağları ve Toroslar'a çıkıldıkça artırılması gerekirken ( Yükselti - yağış ilişkisi nedeniyle ) sürekli azaltılmış. Oysa, Çoruh ve Mut oluklarında yükselti - yağış ilişkisine uygun bir çizim yapılmış. Dolayısıyla bu sorunun doğru bir cevabı yok. Buda sorunun iptalini gündeme getirebilir.Tabi itiraz olursa.
svc84
Uzman Üye

Performans: 13
Çevrimdışı Çevrimdışı

Yüksel Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur.

« Yanıtla #1 : 23 Haziran 2012, 20:21:44 »

şahsen bu sınava ben girseydim soruda işaretleyeceğim şık D seceneği olurdu
tefra
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 23 Haziran 2012, 20:55:20 »

Bir dağ yamacı boyunca yükseltinin artmasına bağlı olarak yağışın artmasıda belli bir noktaya kadardır.
Yamaç boyunca yükselme sürekli yağışın artması anlamına gelmiyor .
Yamaçlar boyunca yağış en fazla orta üst kesimlere düşer.
Örneğin 3000 m'lik  bir dağda 1500 -2000 arası gibi.
2000 m'den sonra azalmaya başlar.
Grafik bu bilgiye göre dizayn edilmiş.

D şıkkı asla cevap olamaz.Orta anadoluda 2000 mm'ye yakın yağış göstermiş çünkü..

Hayır , söylediğiniz bilgiye ( ki Orta Kuşakta geçerlidir ve doğrudur ) göre dizayn edilmemiştir. Kuzey Anadolu Dağları ve Toroslar'da yağış eğrisinde hiç bir iniş çıkış yok.
tefra
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 23 Haziran 2012, 21:18:36 »

Aşağıdaki resimde daha net görülüyor:
Akdeniz kıyısından Mut oluğuna kadar yağış eğrisi sürekli azalmış.
Aynı durum Karadeniz kıyısı ile Çoruh oluğuğu arası içinde geçerli.
2300 metre civarında yükselti farkı yaşanıyor ama yağış miktarı sadece denize uzaklığa göre "sürekli azalıyor"..
cooper
VIP Üye

Performans: 52
Çevrimdışı Çevrimdışı

BARIIIŞŞŞŞ!

« Yanıtla #4 : 23 Haziran 2012, 22:00:12 »

Soruda doğru olabilecek bir seçenek yok bence de.Sizi bilmem ama,ÖSYM'nin bu tarz hatalarını normal karşılayamıyorum.Derinlemesine henüz inceleyemedim ama,özellikle bazı sorular iyi bilen ve yorum yapabilen öğrencileri seçmek yönünde hazırlanmış,hazırlanırken emek verilmiş sorular.YGS konularından çıkan soruları nasıl değerlendirebiliriz;''ÖSYM'DİR NE YAPSA YERİDİR!'' mi diyeceğiz?  Saygılarımla...

''Cahil bir toplum, özgür bırakılıp kendine seçim hakkı verilse dahi, hiçbir zaman özgür bir seçim yapamaz. Sadece seçim yaptığını zanneder. Cahil toplumla seçim yapmak, okuma yazma bilmeyen adama hangi kitabı okuyacağını sormak kadar ahmaklıktır! Böyle bir seçimle iktidara gelenler, düzenledikleri tiyatro ile halkın egemenliğini çalan zalim ve madrabaz hainlerdir..."
Nietzsche
neojen
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 24 Haziran 2012, 07:52:00 »

soruda doğru cevap olmadığı çok açık bence.sıcaklık eğrisinde sorun yok fakat yağış eğrisi yükselti yağış arasındaki ilişkiye uymuyor.yamaç yağışının etkin olduğu bir yerde yükselti arttıkça yağış azalmaz 2000-2500 aralığından sonra azalır.[karadeniz bölgesi için]rizede deniz kıyısındaki bir istasyonda yağış miktarı yamaçta yer alan bir istasyona göre daha azdır.adı üzerinde yamaç yağışı.
ayhannn
Deneyimli Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 24 Haziran 2012, 09:02:32 »

Yağış eğrisi hatalı 0 metrede yağış 2000mm ve yamaç boyunca dağın zirvesine kadar hiç yağış artmamış diğer bir hata eğrinin bittiği yerde toros dağlarından aşağı hava kütlesi inerken de yağış azalması gerekirken artmış d şıkkındada yağış eğrisi en başı ve en sonu doğru ortası küllen yanlış
cambazlı
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 24 Haziran 2012, 10:23:13 »

geçmiş yıllarda adana kadirli sorusu vardı orada yükselti yağış ilişkisi cevaptı. o grafiği kim hazırladıysa bu özelliği de dikkate alsaydı çok kaliteli bir soru olurdu. zaten soru kaliteli ama grafikteki bilgi hatalı
tefra
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 24 Haziran 2012, 10:26:58 »

geçmiş yıllarda adana kadirli sorusu vardı orada yükselti yağış ilişkisi cevaptı. o grafiği kim hazırladıysa bu özelliği de dikkate alsaydı çok kaliteli bir soru olurdu. zaten soru kaliteli ama grafikteki bilgi hatalı

Soru çok güzel düşünülmüş bunda hiç şüphe yok. Bence profil kısa tutulmalıydı. Ve tabi yağış eğrisi de doğru çizilmeliydi.
Tuz Gölü
Üye
**

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 24 Haziran 2012, 12:26:02 »

Bence de yağış eğrisi hatalı
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 24 Haziran 2012, 12:48:43 »

Gerçekten çok güzel hazırlanmış kaliteli bir soru. Gerçekten bir çok coğrafi beceriyi birlikte kazanmış öğrencilerin çözebileceği, ayırt edicilik gücü yüksek bir soru.
Doğru cevabın C şıkkı olduğunu düşünüyorum.
adniral
Üye
**

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 24 Haziran 2012, 13:00:38 »

Değerli hocalarım bilmem fark ettiniz mi ama soruda her hangi bir gün de denilmiyor YILLIK ORTALAMA sorulmuş bence soruda hata yok
neojen
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 24 Haziran 2012, 20:16:10 »

Gerçekten çok güzel hazırlanmış kaliteli bir soru. Gerçekten bir çok coğrafi beceriyi birlikte kazanmış öğrencilerin çözebileceği, ayırt edicilik gücü yüksek bir soru.
Doğru cevabın C şıkkı olduğunu düşünüyorum.
sayın vıp üye yağış eğrisiyle ilgili yorumunuzu merak ediyorum
neojen
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 24 Haziran 2012, 20:23:47 »

Değerli hocalarım bilmem fark ettiniz mi ama soruda her hangi bir gün de denilmiyor YILLIK ORTALAMA sorulmuş bence soruda hata yok
sevgili adrinal hocam yağış grafiğinde iddia olan hatanın ne olduğunu anladınız mı?yıllık yağış miktarına bakıldığında toros dağlarının güney yamacından aşağılara inildiğinde sizce yağış artar mı?bunu bir açıklarsanız sevinirim
ferhatca80
Uzman Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Balıkesir

Site
« Yanıtla #14 : 25 Haziran 2012, 12:03:14 »

ben de sorunun doğru cevabının hiçbir şıkta olmadığını düşünüyorum.belki gözümüzden kaçan bir durum vardır ama ben henüz fark edemedim.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic