Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: LYS-3 15. SORU  (Okunma Sayısı 5248 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
azraasmin
Deneyimli Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 26 Haziran 2011, 18:32:10 »

Arkadaşlar, Rusya Federasyonu doğalgaz açısından zengin buraya kadar her şey tamam fakat Doğal kaynakların zengin olması ve etkin kullanımı ülkelerin gelişmesindeki temel etkendir diyor. soru kökünde Rusya Federasyonu nun gelişmesini sadece Doğalgaz'a bağlamak ne kadar doğru?  Ki doğalgazın kullanımı çok eskiye dayanmamaktadır. Şöyle bir bilgi buldum:

Sovyet Rusya doğalgazı’da 1974’te Almanya’dan başlamak sureti ile Batı Avrupa sistemine bağlandı. 1970 yılından sonra yaşanan petrol krizi, doğalgaz talebinde geniş ölçüde artışlara sebep olmuş ve hemen akabinde dünya doğalgaz üretimi 7-8 misline çıkmıştır.

Ayrıca; Dünyanın en büyük balık üreticisi olan Japonya'dır. Nasıl Japonyanın gelişiminde Deniz Ürünleri etkili olmamıştır diyorsak  aynı şeyi Rusya Federasyonu- Doğalgaz bağlamında da düşünemezmiyiz.

Benim soruya yorumum böyle, siz ne dersiniz sayın hocalarım, Bir arkadaşım soruyu kopyalayabilirse sevinirim....

azraasmin
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 26 Haziran 2011, 18:42:55 »

Rusya'da doğal gaz olmasaydı; Rusya gelişme göstermeyecekti diyebilir miyiz?

Doğalgaz, A.B.D.’de 19. yüzyılın ortalarından itibaren enerji kaynağı olarak tüketildiği bilinmekle beraber, çok değil 40–50 yıl önce petrolle birlikte üretilen gaz gereksiz bir ürün sayılarak dünyada geniş bir kullanıma sahip değildi. Ancak, özellikle 1973’teki ilk petrol krizinden sonra gittikçe önem kazandı, doğal gaz aramaları hızlandı ve günümüzde 70’ten fazla ülkede doğalgaz üretilmektedir.

mhtpsrf
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 26 Haziran 2011, 19:24:10 »

Japonya'nın gelişiminde en büyük etken dışarıdan alınan hammaddenin üstün sanayi ve teknoloji ile işlenmesidir. Deniz ürünleri de bir etkendir belki ama Japonya'nın dışarıdan deniz ürünleri SATIN ALDIĞINI unutuyorsunuz galiba:) Cevap net bir şekilde Japonya'dır.
azraasmin
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 26 Haziran 2011, 20:49:10 »

Rusya'nın gelişiminde tek etken de doğalgaz  diyemeyiz diye düşünüyorum üstelik  enerji kaynağı olarak kullanımı da son 40 yıla dayanıyor.
azraasmin
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 26 Haziran 2011, 20:58:55 »

Soruyu dikkatlice tekrar okudum; Rusya Federasyonunun gelişmesindeki temel etmen DOĞALGAZ'dır diyen kaç öğretmen vardı acaba sınavdan önce? 
acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 27 Haziran 2011, 09:06:30 »

SSCB yıkıldığında ekonomi olarak çökmüş bir Rusya kaldı geriye, ABD nin yanlış hesapları (Irak'a müdahaleleri) petrol ve buna bağlı doğal gaz fiyatlarını fırlattı.ABD düşmanları Rusya ve İran bundan en fazla nemalanan ülkeler oldu.Hazinelerini dolarlarla doldurdular...

dreamer99
VIP Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 27 Haziran 2011, 09:38:56 »

Arkadaşlar, Rusya Federasyonu doğalgaz açısından zengin buraya kadar her şey tamam fakat Doğal kaynakların zengin olması ve etkin kullanımı ülkelerin gelişmesindeki temel etkendir diyor. soru kökünde Rusya Federasyonu nun gelişmesini sadece Doğalgaz'a bağlamak ne kadar doğru?  Ki doğalgazın kullanımı çok eskiye dayanmamaktadır. Şöyle bir bilgi buldum:

Sovyet Rusya doğalgazı’da 1974’te Almanya’dan başlamak sureti ile Batı Avrupa sistemine bağlandı. 1970 yılından sonra yaşanan petrol krizi, doğalgaz talebinde geniş ölçüde artışlara sebep olmuş ve hemen akabinde dünya doğalgaz üretimi 7-8 misline çıkmıştır.

Ayrıca; Dünyanın en büyük balık üreticisi olan Japonya'dır. Nasıl Japonyanın gelişiminde Deniz Ürünleri etkili olmamıştır diyorsak  aynı şeyi Rusya Federasyonu- Doğalgaz bağlamında da düşünemezmiyiz.

Benim soruya yorumum böyle, siz ne dersiniz sayın hocalarım, Bir arkadaşım soruyu kopyalayabilirse sevinirim....

hocam size katılıyorum. ayrıca gelişme kavramı farklı bir durum ekonomik büyüme farklı bir durum. ikisini karıştırıyoruz çoğu zaman...

DEÜ
mrtokl
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 27 Haziran 2011, 14:55:06 »

Bu soruyu ülke doğal kaynak eşleştirmesinde, ülkenin gelişebilmesi için ekonominin lokomotifi olan doğal kaynak hangisidir diye düşünürsek cevap doğru oluyor. ( yani japonya ) Diğer ülkeler için eşleştirilen doğal kaynaklar o ülkenin gelişebilmesinde etkin rol oynamışlardır. Ama japonyanın gelişebilmesi deniz ürünlerinin bi önemi yoktur. Hatta dışardan deniz ürünleri aldığınıda düşünürsek cevap kesinlikle doğrudur diyebilirz.
dreamer99
VIP Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 28 Haziran 2011, 15:52:25 »

Bu soruyu ülke doğal kaynak eşleştirmesinde, ülkenin gelişebilmesi için ekonominin lokomotifi olan doğal kaynak hangisidir diye düşünürsek cevap doğru oluyor. ( yani japonya ) Diğer ülkeler için eşleştirilen doğal kaynaklar o ülkenin gelişebilmesinde etkin rol oynamışlardır. Ama japonyanın gelişebilmesi deniz ürünlerinin bi önemi yoktur. Hatta dışardan deniz ürünleri aldığınıda düşünürsek cevap kesinlikle doğrudur diyebilirz.
hocam bizde japonyaya deniz ürünü satıyormuşuz kaynaklarda öyle yazıyor... ABD dışarıdan petrol alıyor o kadar kaynağı olmasına rağmen...yani dışarıdan alması o doğal kaynağın zengin olmadığı anlamına gelmez kanımca...

DEÜ
azraasmin
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 28 Haziran 2011, 19:12:14 »

Japonaya'nın Pasifikte bulunmayan türleri satın aldığını  ve balık işleme teknolojisinin modernizasyonunun etkili olduğunu düşünüyorum dış alım yapmasında. 11. SINIF ülke doğal kaynak eşleştirilmesi tablosunda sorulduğu gibi sorulsaydı  hiç bir çekincem olmazdı soru konusunda veya Rusya yerine Azerbaycan denilseydi AZARBAYCAN-DOĞALGAZ tam yerinde olurdu diye düşünüyorum. Yorum olarak katkıda bulunan tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic