Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: lütfen soruya bakarmısınz.  (Okunma Sayısı 2685 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
zeybek43
Uzman Üye

Performans: 34
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 15 Ekim 2010, 20:09:23 »

ekinoks tarihlerinde sadece güneşin gökyüzündeki konumuna bakarak bir noktanın aşağıdakilerden hangisi hakkında bilgi edinilemez?
 a) ekvatora uzaklığı
 e) başlangıç meridyenine olan uzaklığı.
 değerli arkadaşlarım diğer şıklar hakkında bilgi edinebileceğni bulduk. ama ekvatora uzaklık ve başangıç meridyenine uzaklışıklarında işin içinden çıkamadık..cevap anahtarında başlangıç meridyenine olan uzaklık diyor ama ..soruya bi bakarsanız ve de çözebilirseniz çok sevinirim...
flora22
VIP Üye

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 15 Ekim 2010, 20:26:32 »

Ekinoks tarihlerinde güneş ışınları ekvatora dik vuracağı ve ışınların kutuplara doğru gidildikçe düşme açısı daralacağı için güneşin gökyüzündeki konumuna bakılarak bulunulan enlem tahmin edilebilir.
kaynar
VIP Üye

Performans: 40
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 15 Ekim 2010, 20:30:56 »

sayın hocam ; güneş tam tepede iken saat 12 olarak kabul edilir ve bir noktanın  başlangıç meridyeniyle arasındaki zaman farkı ve boylam derecesi tespit edilebilir fakat mesafe tespit edilemez. ekinoks tarihinde öğle vakti güneş ekvatora 90 derecelik açıyla gelir. dünyanın herhangi bir noktasında güneşin gökyüzündeki konumuna bakarak o yerin enlem derecesi tespit edilebilir. örneğin bu tarihte güneş ışınları 70 derecelik açıyla geliyorsa  20. enlemde olduğumu tespit edebilirim diye düşünüyorum.
SEDATOYKU
VIP Üye

Performans: 226
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 15 Ekim 2010, 20:36:59 »

Soruda bir hata yok galiba. Ekinoks tarihlerinde tam öğle vakti, güneş'in ufuk çizgisi ile yaptığı açının (örnek 33 derece) 90 dereceden çıkarılması ile (90 -33 = 57 derece) o yerin enlem açısını verir. Yani ekvatora uzaklığını. Ancak o yerin boylamını bula bilmemiz için bir başka referans noktasının da (örneğin o anda Londranın yerel saati nedir gibi) yerel saatini ve boylamını bilmemiz gerekir. Bu nedenle soru da teknik olarak bir hata olmadığı kanaatindeyim
nazmi21
VIP Üye

Performans: 67
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #4 : 15 Ekim 2010, 20:39:53 »

sayın hocam ; güneş tam tepede iken saat 12 olarak kabul edilir ve bir noktanın  başlangıç meridyeniyle arasındaki zaman farkı ve boylam derecesi tespit edilebilir fakat mesafe tespit edilemez. ekinoks tarihinde öğle vakti güneş ekvatora 90 derecelik açıyla gelir. dünyanın herhangi bir noktasında güneşin gökyüzündeki konumuna bakarak o yerin enlem derecesi tespit edilebilir. örneğin bu tarihte güneş ışınları 70 derecelik açıyla geliyorsa  30. enlemde olduğumu tespit edebilirim diye düşünüyorum.
sayılarınızda bir hata var hocam 70 20 yada 30 a 60 olur yani toplamda 90 etmesi lazım.

Ataol Behramoğlu'nun Dediği gibi,Zulmün Önünde dimdik tut onurunu
Emeğin önünde eğil kızım,
Bende sizin emeğinizin önünde eğiliyorum dostum saygılar...
----------------------------
Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, su herkesin suyudur da,
Ekmek neden herkesin ekmeği değildir?
Acı niye herkesin acısı değildir?
Şeyh Bedreddîn/“Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidi
kaynar
VIP Üye

Performans: 40
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 15 Ekim 2010, 20:41:58 »

yeni farkettim ve düzelltim hocam. teşekkür ederim. ( işlem hatası )
zeybek43
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 15 Ekim 2010, 21:05:09 »

değerli hocalarım öğrencime açıklarken aynen sizin yazdığınız gibi yazarak açıklamaya çalıştım .. öğrencime tam öğle vakti ekvatora dik düşeceğinden ufuk düzlemi ile yaptığı açıyı hesaplayarak örneğin 70 dercelik açı varsa 20. enlem olduğunu örnek vererek açıkladım. ama öğrencim doğal olarak anlamadı..bence bunu açıklamanın bir yolu olmalı..
yabancim
VIP Üye

Performans: 84
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 15 Ekim 2010, 21:30:28 »

değerli hocalarım öğrencime açıklarken aynen sizin yazdığınız gibi yazarak açıklamaya çalıştım .. öğrencime tam öğle vakti ekvatora dik düşeceğinden ufuk düzlemi ile yaptığı açıyı hesaplayarak örneğin 70 dercelik açı varsa 20. enlem olduğunu örnek vererek açıkladım. ama öğrencim doğal olarak anlamadı..bence bunu açıklamanın bir yolu olmalı..
20. enlemi bulduğumuzda onu 111 km ye çarparız. Paraleller arası 111 km olduğuna göre bulunduğumuz noktanın ekvator olan uzaklığı 2220 km olur. Böylece ekvatora olan uzaklık çıkar.
zeybek43
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 15 Ekim 2010, 21:40:43 »

değerli hocam..öğrencim açı hesabını anlmadı yani nerden çıktı bu der gibi baktı..bir öğrenci açı hesaplama yı bilmek zorundamı nerden bilecek ki....ben nasıl açaıkaycağız derken ekvatora olan uzaklığın bulma için 111 ile çarpmayı kastetmemiştim...yani öğrencim açı hesabını gökyüzünde güneşe bakarak nasıl yapacak onu kastetmiştim.. soruda sadece güneşe bakarak diyor...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic