Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: lütfen biri yardım etsin  (Okunma Sayısı 4085 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
svly3444
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 06 Nisan 2011, 13:39:30 »

Arkadaşlar kusura bakmayın rahatsız ediyorum fakat dönem ödevimi fazla bulamıyorum. pek bir bilgi yok ya da ben bulamıyorum. Küresel Isınmanın Türkiye Tarımına Etkisi. konum bu fakat yeterince bilgi çıkmıyor. küresel ısınma nedir doğal yapay nedenleri nasıl önlenebilir nedenleri sonuçları her şeyini araştırdım fakat soruma yönelik cevapları bulamadım. Bu şekilde ilk girişleri yaptım Coğrafya hocamız çok beğnedi ama dediğim gibi Türkiye tarımına etkisi çıkmıyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevirim.
svly3444
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 06 Nisan 2011, 13:56:53 »

yardım edebilirseniz gerçekten çok sevinirimm
gözlük
Uzman Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 06 Nisan 2011, 14:15:59 »

http://www.sektorler.web.tr/cevre_su/genel/kuresel_isinma_su_kaynaklari_ve_tarim_uzerine_etkileri.htm
http://www.gazetevice.net/news/265.html
http://www.alata.gov.tr/turkce/yayinlar/alatarim/assets/AlatarimAralik2007.pdf#page=46
http://www.e-kutuphane.imo.org.tr/pdf/10917.pdf
 bu adreslere bak istersen (bir de google  akademik sayfasına gir  ve küresel ısınmanın tarıma etkisi gibi şeyler yazarsan bulabilirsin)

Nereye çevirsem gözlerimi, nereye baksam burada
gördüğüm kara yıkıntılarıdır hayatımın yalnızca
yıllar yılı yıktığım ve heder ettiğim hayatımın." Yeni ülkeler bulamayacaksın, bulamayacaksın yeni denizler. Hep peşinde, izleyecek durmadan seni kent. Dolaşacaksın aynı sokaklarda. Ve aynı mahallede yaşlanacaksın ve burada, bu aynı evde ağaracak aklaşacak saçların. Hep aynı kente varacaksın. Bir başka kent bekleme sakın,ne bir gemi var, ne de bir yol sana. Nasıl heder ettiysen hayatını bu köşecik
svly3444
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 06 Nisan 2011, 14:26:51 »

teşekkür ederim ama bunlarda değil. Hocamız pek fazla açıklama yapmadı sınıftan 2 kişiye verdi bu konuyu. Ama eski coğrafya öğretmenimden yardım istedim buğday pancar mısır vb.ürünlere etkilerini yaz demişti fakat böyle çıkmıyor.
gözlük
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 06 Nisan 2011, 20:27:25 »

küresel ısınma nasıl olur da pancar,mısır gibi sulama gereksinimi isteyen tarım ürünlerinde etkisi az olur.Aşırıcı ısınma sulak alanların azlaması sularının azalması, gibi birçok faktör suyu etkiler . bu ürünlerde azalma olur .SEN HOCAMA BİR DAHA SOR YA DA SEN YANLIŞ ANLADIM

Nereye çevirsem gözlerimi, nereye baksam burada
gördüğüm kara yıkıntılarıdır hayatımın yalnızca
yıllar yılı yıktığım ve heder ettiğim hayatımın." Yeni ülkeler bulamayacaksın, bulamayacaksın yeni denizler. Hep peşinde, izleyecek durmadan seni kent. Dolaşacaksın aynı sokaklarda. Ve aynı mahallede yaşlanacaksın ve burada, bu aynı evde ağaracak aklaşacak saçların. Hep aynı kente varacaksın. Bir başka kent bekleme sakın,ne bir gemi var, ne de bir yol sana. Nasıl heder ettiysen hayatını bu köşecik
svly3444
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 07 Nisan 2011, 11:31:49 »

bugün tekrardan sordum. reçele içki sektörünede etkileri var konunun dedi. 2 kişi aldık bu ödevi arkadaşım hiç bir şey bulamadı yine ben iyiyim ona göre fakat ama böyle çıkmıyor. ya da yanlış arıyorum
kurgan_1917
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 07 Nisan 2011, 12:15:36 »

Önce3likle öğretmenine bu konunun oldukça geniş bir konu olduğunu hatırlatmak isterim. Bu konu hakkıında ayrıntılı bilgi sahibi olabilmek için iklim modellemeleri üzerinden küresel sıcaklıklar 1, 2 ya da 3 derece artarsa atmosferde yaşanan değişimler neler olacaktır ve bunların ülkemize etkileri neler olacaktır gibi sorulara cevap aramak gerekir ki bu da sizi aşacak bir çalışmadır. Bildiğim kadarıyla da ülkemizde küresel ısınmanın aşama ve tarıma etkileri ne olacaktır şeklinde ayrıntılı bir çalışma yoktur. Bu akademik düzeyde bir çalışma olmalıdır. Sizin gibi l,ise öğrencileri için oldukça geniş altından kalkılması pek mümkün olmayan bir konudur.

Barış BAYRAKTAR
svly3444
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 07 Nisan 2011, 12:21:37 »

haklısınız konuyu değiştirmeyide teklif ettim ama "sen yaparsın" dedi. başta küresel ısınma nedir doğal yapay nedenleri baya bi uzun 10 sayfa tuttu.sonra tarıma etkisi ama ürünlere etkisini bulamadım neler yapabiliriz alıncak bireysel önemler çiftçiler için bir kaç şey araştırıp yaptım.Test grafik resim slayt hazırladım. Örnek olarak Güneydoğu Anadolu ve Doğuanadolu bölgesini yazdım tarımla uğraşan insanları arayıpta bunları yazdım.Örnek ödev olarak alıcak eski hocamız ama dediğim gibi ürünler bakımdan bir şey bulamadım.
kurgan_1917
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 07 Nisan 2011, 12:27:40 »

Tek tek ürünler üzerinden bir şeyler yazman zaten doğru değil. Ama şöyle yapabilirsin: Örneğin küresel ısınmanın bir sonucu olarak TÜrkiye'nin büyük kısmının çölleşeceği, hatta Karadeniz Bölgesinde ise bugün Akdeniz kıyılarında görülen iklimin etkili olacağı şeklinde teoriler var. Buna bağlı olarak Karadeniz'de yazların kurak geçeceğini, dolayısıyla ısınma sonrası dönemde bölgede Fındık, çay gibi her mevsim bol su isteyen ürünlerin yetiştirilemeyeceğini, yazların kurak geçmesini isteyen tarı ürünlerinin yaygınlaşacağını söyleyebilirsin. Yani ısınma bizde bizde büyük ölçüde kuraklığa yol açacak. O halde ısınma sonrası dönemde özellikle su isteği az olan tarım ürünlerinin yaygınlaşacağı gibi şeyler söyleyebilirsin. Ama hep genel geçer şeyler söyle bence. Tek tek ürünler hakkında bilgi veremezsin çünkü bu konuda ayrıntılı bir çalışma yok zaten memlekette. Bu arada benden sana bir tavsiye bu sitenin danışman nüyelerinden Doç. Dr. İhsan Çiçek hocaya özel mesaj at ondan yardım iste. Kendisi saygıdeğer bir iklim bilimcidir.

Barış BAYRAKTAR
svly3444
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 07 Nisan 2011, 12:33:23 »

Çok teşekkür ederim bilgileriniz için. Karadeniz Bölgesi'nde fındık çay ve hamsi üzerinden çok az bir kaç şey yazmıştım bunu onaylamış oldunuz en azından bilgilerim az çok doğru çıktı. Dediğiniz gibi lise son sınıfta olsak biraz ağır bir konu. Biraz da hata bizde aslında istediğimiz meslek üzerine yoğunlaşıp coğrayfa konularından geri kaldık.Eksiklerimi gidermem için bir şansım daha oldu.Yardımlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim. Ayrıca önerdiğiniz hocamıza mesaj atarım hocamızında bilgisini alarak daha başarılı bir ödev çıkartabilirim.
kurgan_1917
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 07 Nisan 2011, 12:37:18 »

Hadi kolay gelsin o halde sevilay...

Barış BAYRAKTAR
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic