Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kuzey Anadolu Fayının Oluşumu-Sınav Sorusu  (Okunma Sayısı 5642 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
bora
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 08 Mayıs 2007, 12:43:02 »

Kuzey Anadolu fayının oluşumuna cevap anahtarında 2.jeolojik zaman doğru olarak verilmiş. Doğru cevap 3.jeolojik zaman olması gerekmez mi?
tegagaic
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 08 Mayıs 2007, 13:33:14 »

TÜRKİYE’NİN NEOTEKTONİĞİ
        Türkiye’de Neotektonik Orta Miyosenden itibaren başlamaktadır. Bundan önceki kısım ise Paleotektoniktir.

Neotektonik: Miyosen sonrası yaşlı tektoniğe bu ad verilir. Bu dönemdeki yapılara ise Neotektonik Yapılar adı verilir.

Paleotektonik: Miyosen öncesindeki tektonik faaliyete denir. Bu dönemde meydana gelen yapılara ise Paleotektonik Yapılar adı verilir.

Tektonik: Genel bir ifadedir. Yerkabuğunu etkileyen gerilmelerin tesiriyle meydana gelen olaylardır.

Jeotektonik: Dünyanın bölgesel yada kıtasal büyüklükteki yapılarının hareketlerinden bahseden jeoloji dalıdır.

Türkiye’de oluşmuş volkanizmalardan doğudakiler K-G yönlü sıkışmalar sonucu gerilme çatlaklarından meydana gelmiştir. Batıdaki volkanizma ise graben sistemine bağlı olarak gelişmiş volkanizmadır. Bu volkanizmalardan doğudakiler perlit yataklarını, batıdakiler ise bor cevherlerini oluşturmuşlardır.

Türkiye’deki Neotektonik Yapıları şöyle sıralayabiliriz:

1. GD. Anadolu Bindirmesi (çift bindirme)
        2. Doğu Anadolu Fayı
        3. Kuzey Anadolu Fayı
        4. KD. Anadolu Fayı
        5. Batı Anadolu Grabenleri
        6. GD. Anadolu Kıvrımları
        7. Ecemiş Çukuru Fayı (Eosen yaşlı)
        8. Tuz Gölü Fayı
        9. Isparta büklümü
        10. Doğu Anadolu’da ki Doğrultu Atımlı Fayı (Kağızman, Tutak, Çaldıran, Süphan, Malazgirt)
        11. Doğu ve Orta Anadolu’da ki Dağ Arası Havzalar
        12. Pull-Apart Havzalar
        13. Doğu ve GD. Anadolu’da ki Açılma Çatlakları

Ege’deki graben sisteminin K-G çekme kuvvetleri sonucu olduğunu bazı yazarlar öne sürmektedirler (E. Kasapoğlu). Türkiye’de ki neotektoniğin gelişiminde.

1. Afrika-Anadolu çarpışması ve Afrika’nın kuzeye ilerlemesiyle Doğu Anadolu’da meydana gelen sıkışma,
        2. Günümüzdeki Akdeniz’de dalma-batma sonucu oluşan Ege graben sisteminin oluşumu

etkili olmaktadır.

Türkiye’de ki neotektonik yapıların en önemlileri ve en baskınları doğrultu atımlı faylardır. Tüm Anadolu sathına yayılmışlardır. Ancak Ege Bölgesi hariç. Bu bölgede doğrultu atımlı faylar az, ancak gravite fayları oldukça fazladır. Anadolu’da ki yapılar genellikle kırıklı yapılardır. Ancak GD. Anadolu’nun kıvrım kuşağı kıvrımlı yapılar yönünden önemlidir.

NEOTEKTONİK YAPILARIN OLUŞUMUNA ETKİ EDEN ETKENLER

En büyük etken bir kıtasal çarpışma olayıdır. Tetis okyanusunun Miyosen ortasında kapanması ve bunun sonucunda kıtasal çarpışmanın olması neticesinde Türkiye’de ki neotektonik yapılar meydana gelmiştir. Ancak bu nedenin doğurduğu sonuçlar diğer yapıların oluşmasını sağlamıştır. Yapılar birbirlerinin sebep ve sonuçları olarak meydana gelmiştir. Ana sebep bu çarpışmadır

Sonuçta bu da bize 3.jeolojik dönemi gösteriyor.
Kaşif Mustafa
VIP Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mustafa BAYRAK Erbaa Anadolu İmam Hatip Lisesi

Site
« Yanıtla #2 : 08 Mayıs 2007, 13:51:35 »

kesinlikle katılıyorum size
çünkü epirojenik hareketler 3. jeolojijk zamanın ikinci yarısında başlıyor ve faylar bu dönemde oluşmaya başlıyor. bu nedenle cevap kesinlikle 3. jeolojik zamndır.
sınava girmedim ama soruları cevapladım soruyu gördum ve şaşırdım buna benzer birkaç soru daha var onları da bir ara söleriz

Coğrafyacı olmak doğaya başka bir gözle bakmaktır.
zaferim
Üye
**

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 08 Mayıs 2007, 16:24:06 »

haklısın ayrıca ders kitaplarında KAF ın oluşumu 3 zaman olarak geçiyor mahkemeye vereceğim terbiyesiz olayım....
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #4 : 08 Mayıs 2007, 16:27:52 »

Arkadaşlar hiç bir kaynakta KAF'ın II.zamanda oluştuğuna ait bir bilgiye rastlamadım.Bence de cavap kesinlikle III.zaman

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
ergül
VIP Üye

Performans: 37
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 08 Mayıs 2007, 19:02:56 »

II. jeolojik devirde yerkabuğunun parçalanarak ayrılmaya başlaması ifadesi geçmektedir.Acaba dayanak olarak bu mu alınmış?
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 08 Mayıs 2007, 19:07:09 »

Hocam o ülkemiz yerşekilleri için değil dünyamızla ilgili genel bir ifade

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
ergül
VIP Üye

Performans: 37
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 08 Mayıs 2007, 19:20:55 »

Fakat kaynaklar KAF'tan açık olarak söz etmiyor.Önce kırılma sonra yükselme olabilir. Çünkü Batı Anadolu'da açık bir çökmeden söz ediliyor.
Yesevi
VIP Üye

Performans: 32
Çevrimdışı Çevrimdışı

Eski kullanıcı adı "melihakar"

« Yanıtla #8 : 08 Mayıs 2007, 20:04:11 »

İlginçtir ben cevabı 2. zaman olarak iaretledim. 2.ve 3. zaman arasında terettüt ettim. Daha sonra Arabistan kalkanı ifadesindeki kalkan kelimesi cevabı 2.zaman olarak işaretlememe yol açtı..Çünkü kalkanlar 1. zaman arazileridir diye düşünüdüm...1. zamandan sonrada 2. zaman gelir dedim..:-)

Tarihi yağmaladı üç-beş düzine talihsiz...
Değerler alt-üst oldu, mukaddesat sahipsiz!...
karakurum
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 08 Mayıs 2007, 20:18:41 »

aradaşlar bu konuda tartışmak bile yersiz soru doğru ama cevap yanlış düzeltilmesi lazım
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 08 Mayıs 2007, 20:34:15 »

Aynı soruyu bügün okulda sınava giren arkadaşla konuştuk.Büyük şaşkınlık ve hayret içindeydi.Nasıl sorunun cevabı II.zaman olur diye.Doğrusu bilinen gerçekle III.zaman olması lazım,buna kesinlikle itiraz edilir kanaatindeyim sonucunu merakla bekliyorum.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
aligulersoy
VIP Üye

Performans: 46
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 08 Mayıs 2007, 20:39:14 »

Merhaba arkadaşlar! Soruyla ilgili Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Coğrafya Eğitimi Anabilim Dalı öğretim görevlisi hocam Yrd. Doç. Dr. Adnan SEMENDEROĞLU'nun açıklaması aynen şöyledir: "Sorunun cevabı biraz da ne kastedildiğine bağlı. enine boyuna olaya yaklaşmak için sürece en eski dönemlerden başlamak gerekir. Mesozoyik sonlarında belirtilen levha hareketleri nedeniyle tetis kapanmaya başlar. Yani orojenez başlar. Anadolu levhasının K ve G kenarında tetisin tabanında Mesozoyik boyunca biriken tortullar kıvrılarak su üzerine yükselmeye başlar. Ama asıl orojenez Alt Tersiyer'de, paroksima safhası ise Alt Tersiyer'in son devri olan Oligosen'de meydana gelir. Yani KAF Mesozoyik sonlarında yoktur (Bu sırada dalma batma kuşağı boyunca tortullar kıvrılarak yükselmektedir. KAF ve DAF hatları düşey bileşenli yanal (doğrultu atımlı) fayların bulunduğu tektonik bir kuşağa tekabül eder. Yani hem graben stilinde göçmeler ve tektonik ova oluşumu hem de yanal hareket birliktedir. Bu hatlar levha sınırlarına tekabul eden kenet kuşaklarıdır (Anadolu levhası ile okyanusal kabuğun çarpışma sahaları). Orojenezle orojenik kütleler (kıvrımlı dağlar) bu kenet kuşakları boyunca Anadolu levhasının kenarlarına eklenmiştir. Ancak bu kenet kuşaklarının yanal atımlı fay kuşaklarına dönüşmesi Üst Miyosen'den itibaren başlamıştır. Anadolu'nun kuzey ve güneyindeki büyük levhaların Anadolu'yu sıkıştırması Mesozoyik sonlarından itibaren esas itibarı ile Alt Tersiyer'de önce orojeneze neden olmuştur. Ancak bu sıkıştırma hareketi orojenezden sonra sona ermemiştir. Biriken enerji Miyosen sonlarına doğru malum olduğu üzere limon çekirdeği misali Merkezi Anadolu'nun yırtılma fayları eşliğinde batıya kaymaya başlamasına neden olmuştur. Yırtılma zonları zayıf kuşaklar oluşturduğundan eski kenet kuşakları boyunca belirmiştir. Bunların da yaşı Üst Miyosen kabul edilmektedir. O yüzden ne kastedildiği önemli dedim. kenet kuşağı oluşumunun yaşı çok daha eski ama fay kabul edilemez. kenet kuşaklarının faya dönüşmesi ise Üst Miyosen'den itibaren. Bu durumda cevap III. Zaman olabilir. Ancak II. zaman denmiş"
Force29
Üye
**

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 08 Mayıs 2007, 22:21:44 »

Arakadaşlar

Kuzey Anadolu Fayı kesinlikle Miosende meydana gelmiştir yani 3. zaman..

Senozoik(Neozoik)>Tersiyer>2-Neojen    5-Piliosen
(3.zaman)                                         4-Miosen> KAF oluşumu
                                    >1-paleojen> 3-Oligosen (şiddetli orojenez)
                                                      2-Eosen (durgun dönem)
                                                      1-Palaosen (şiddetli orojenez)

Sınav Dergisi Dershanesi Coğrafya Öğretmeni
...........................................................
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 08 Mayıs 2007, 22:32:49 »

aligulersoy hocam açıklamalarınız için teşekkürler ancak bu soruları hazırlayanların herhangi başka birşey kastettiklerini sanmıyorum.Sorular son derece özensiz hazırlanmış,belli ki burada  ülkemizde daha önceki sınavlarda da gördüğümüz tipik bir yanlışlık var.Dilerim düzeltilir...

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
arzuhan2
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 09 Mayıs 2007, 07:50:09 »

ben ankarayla görüştüm dilekçe yazıp kargo le göndermemiz gerekiyormuş biz gönderecegiz sizde gönderin egitim sorularında da yanlışlık var adresleri   sınavlar    merkezi        adnan güneşoglu kampüsü  egitek              ballıpınar  köyü       GÖLBAŞI  -ANKARA         
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic