Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kutuplarda Güneş Yüksekliği ile ilgili soru...  (Okunma Sayısı 2546 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
serenato
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 21 Kasım 2008, 07:54:42 »

Arkadaşlar sizlere bir soru sormak istiyorum ...kutup noktalarında güneş ne kadar yükseliyor. Güneşin batış yönü nasıl hesaplanıyor sapma fazlamı yada  azmı..
12 saat gündüz olduğunda güneş ne kadar yükselip batıyor.teşekkürler....

"Herkes düşlerinin büyüklüğü kadar özgürdür"
nil gül
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 21 Kasım 2008, 11:28:18 »

her hangi bir tarihte güneşin gökyüzünde öğle vakti ulaşacağı yükselti o tarihte güneş ışınlarının hangi enleme dik açı ile geldiği biliniyorsa kolayca hesaplanabilr örnek   21 Haziran da   45 derece kuzey enlemlerine  kaç derece açı ile ulaşır?       45-23=22 derece enlem farkı ( açısal fark)   21 Haziran oğlak dönencesine 90 derece açı ile ulaşıyorsa 45 derece enlemlerine öğle vakti açısal fark kadar eksik ulaşır yani 90-22=68 derece gök yüzünde yükselir  88 derece için  88-23=65   90-65=25 derece açılık yükselebilir ama en fazla çünkü tarih 21 haziran dır!
serenato
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 28 Kasım 2008, 09:07:24 »

Teşekkürler cevap için aslında ben sorumu tam ifade edemedim . Güneş bizim gördüğümüz şekildemi doğup batıyor ? yoksa gündüzün en uzun süresinden (21 haziran ) itibaren güneş doğduğu noktaya gerimi dönüyor ?

"Herkes düşlerinin büyüklüğü kadar özgürdür"
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic