Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kutup ayıları ile ilgili bir soru  (Okunma Sayısı 7346 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 07 Haziran 2007, 19:27:20 »

Kutup ayıları neden sadece kuzey kutbunda yaşar? Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim arkadaşlar.(Öğrencim sordu)

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 07 Haziran 2007, 20:07:17 »

Arkadaşlar ben bu konunun akademik bir açıklamasını doğrusu bulamadım.Soruya da görüş ve düşüncelerimi belirterek açıklama getirmeye çalıştım,sizlerde düşüncelerinizi paylaşırsanız yeterli.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
Kaşif Mustafa
VIP Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mustafa BAYRAK Erbaa Anadolu İmam Hatip Lisesi

Site
« Yanıtla #2 : 07 Haziran 2007, 23:10:57 »

açıkçası ben böle bi şeyi ilk defa duydum. her iki kutuptada yaşadığını zanediyordum.
eğer öle bişey de varsa; şöle bir açıklama yapabililr. kuzey kutbunun kendisinin güneyindeki karalarla bağlantısı var  ve mevsimler arasında bu ayılar göç edip hayatta kalabilmektedir. oysa güney kutbunda antartika kıtasının diğer kıtalarla bağlantısı olmadığı iiçin özellikle kış döneminde her taraf donduğu için yiyecek bulamadıkları için yşaama şansı bulamıyorlardır. bilmem mantıklı geldi mi size

Coğrafyacı olmak doğaya başka bir gözle bakmaktır.
Jön_Türk
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 08 Haziran 2007, 10:52:41 »

Güney kutbunda doğal nedenlerden dolayı nesli tükenmiş olabilirmi? Sorunun cevabını açıkcası bende bulamadım.
hakan08
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 21 Haziran 2007, 21:26:09 »

güney kutbunda karasalite nedeniyle ayılar yaşayamaz.kışın sıcaklığın - 70 derece old.düşünülürse bu durumu açıklar.ayrıca göç imkanıda yok.kuzey kutbunda ise denizellik nedeniyle iklim ayıların yaşamasına daha elverişlidir.ayrıca kışın daha güneye göç etme şansları vardır.AyrıcaDNA araştırmalarına göre kutup ayıları 200,000 yıl önce bo ayıdan türemiş.-50 dereceye kadar dayanabiliyorlar.Erkekleri kış uykusuna yatmazlar.
Amy_Lee
Deneyimli Üye

Performans: 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

MeLaNKoLiK

« Yanıtla #5 : 27 Haziran 2007, 02:04:28 »

ayılar kış uykusuna yatıyorlar diye biliyorum ben.
ve küresel ısınmadan dolayı kutup ayılarının kış uykusuna yatmakta 2 ay geciktiklerini ve dolayısıyla yavru yapma mevsiminin gecikmesiyle telef olduklarını biliyorum.

ve sanırım sadece kuzey kutbunda yaşamalarının sebebi güney kutbunun çok daha soğuk olması:)

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic