Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Küresel Isınma Yorumlarınızı bekiyorum  (Okunma Sayısı 2924 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
fellah025
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 29 Aralık 2009, 17:36:31 »

Küresel ısınmanın sadece sıcaklığı arttırıp
yağış miktarlarında bir değişiklik yapmayacağı
göz önüne alınırsa ülkemizde aşağıda
verilenlerden hangisi üzerinde olumlu etki
yapacağını söylemek kesinlikle doğru olmaz?
A)Mercimek üretimi
B)Çay tarım alanları
C)Fındık tarımı
D)Turunçgil üretimi
E)Zeytin üretimi

açıklarsanız sevinirim
fellah025
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 29 Aralık 2009, 18:24:33 »

soruyu caminin önüne atsam şimdiye 50 yorum gelmişti valla yorum yazın istiyorum çok mu zor
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 29 Aralık 2009, 18:38:58 »

Sanırım soruyu hazırlayan kişi cevabını çay olarak düşünmüş. Muhtemel de yağış isteğinin fazla olması ile ilişkilendirmiş. Bence yanlış bir soru; çünkü bir yerin kuraklık indisini belirtmede yağış tek başına bir değişken değildir. Yağış ve sıcaklık arasındaki ilişkiyi de dikkate almak lazım. Bakınız: De Martonne, Erinç Kuraklık indislerine.
fellah025
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 29 Aralık 2009, 19:14:11 »

sorunun neyi yanlış baboş küresel ısınma olsa bu ürünlerin üretimi nasıl etkilenir hangisinin üretimi nasıl değişir?
ihsancicek
VIP Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 29 Aralık 2009, 20:25:09 »

Bu soru kökü hangi bilgi kaynağına dayanarak hazırlandı bilemiyorum. Ülkemiz için sadece sıcaklık artacak yağış değişikliği olmayacak şeklinde bir model tahmini yoktur. Ülkemizde çeşitli senaryolara göre karadenizde yağış artacak güneyde ise %20'ye varan oranda azalacaktır. Azalma olmayacağı tahmin edilen yerlerde ise yağışın yıl içindeki dağılışında ve şiddetinde değişiklik olacaktır. Yağış artmasa bile sıcaklık artışı buharlaşmayı artttıracaktır. Yani aynı miktardaki yağıştan aynı verim alınmayacaktır. Ayrıca bu değişimler bu yuzyılın ilk periyodu ile ikinci periyodunda şiddet arttırarak olacaktır. Yanı etki süreklie ve artarak gerçekleşecektir. Sonuç: Bilimsel temeli olmayan verilerle soru yazmayın bunun ne kökü ne yanıtı doğru olur. Biraz daha araştırarak lütfen.
kaynar
VIP Üye

Performans: 40
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 29 Aralık 2009, 21:26:22 »

bana göre doğru cevap a şıkkı gibi. çay, fındık , turuncgil ve zeytin yağış isteği fazla olup sıcaklık farkının az olduğu ılıman bölgelerde yetişiyor. mercimek ise  zaten yağışın az olduğu ve kurak iklim bölgelerinde yetişiyor. bunun üzerine sıcaklığın artmasına bağlı olarak iyice kuraklık artarsa mercimek üretimi artmaz aksine azalır
zere
Uzman Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar

« Yanıtla #6 : 29 Aralık 2009, 22:28:18 »

Soruyu hazırlayana sormak lazım ben bu soruda bir mantık ve amaç göremedim
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic