Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Köyaltı Yerleşmeleri, Mutlak Nem - Soru  (Okunma Sayısı 4257 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hop3
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 13 Mart 2011, 20:58:06 »

Merhabalar. Ben bu aşağıdaki köyaltı yerleşmelerinin ayrımını bir türlü yapamıyorum. Diğerlerini nispeten birbirlerinden ayıran özellikler var. Ama aşağıdakilerin hepsinde de hayvancılık ve tarım yapılıyor. Çözemedim gitti. Eğer bilgi sorusu gelirse bu ayrımı nasıl yapabilirim?

Geçicilerden
Kom
Oba
Dam

Kalıcılardan
Mezra

Soru : Deniz kenarında bir alanda sabahtan öğlene kadar mutlak nemin artması aşağıdakilerden hangisini kesin olarak gösterir?
A) Bağıl nemin öğlene doğru arttığı.
B) Havaya katılan su buharının arttığı.
C) Nem açığının azaldığı.
D) Yağışın başladığını.
E) Havanın soğuduğunu.

C,D ve E'yi zaten direk eledim. A ve B arasında kaldım. Soruda bir tutarsızlık var gibi.

Yardımcı olan herkese şimdiden sonsuz teşekkürler.
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #1 : 13 Mart 2011, 21:50:52 »

1. SORUNUZDA sanırım 1. grupta gösterdiğin kom, oba ve dam sadece hayvancılık yapılan; mezra ise hayvancılık temelinde kurulduktan sonra sürekli yerleşilmiş ve dolayısıyla tarım da yapılan köyaltı yerleşmelerdendir diye düşünüyorum.
2. sorunuzda ise bence B şıkkı doğru yanıt.

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
öykünur
Uzman Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 13 Mart 2011, 22:36:19 »

Bencede B şıkkı doğru yanıt. öğleye doğru sacaklık artacağından bağıl nem artma ihtimali düşük...
ahmine
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 13 Mart 2011, 23:39:45 »

arkadaşım 2. soruda cevap b seçeneği
birinci soruna gelince
KOM:Doğu Anadolu Bölgesi'nde büyükbaş hayvancılık yapmak için kurulan yerleşmeler,
Oba:Özellikle Toroslarda ve Ege Bölgesi'nde göçebe olarak küçükbaş hayvancılık(keçi) yapan yörüklerin konakladığı ve kıl çadırlardan oluşan geçici yerleşmeler
Dam:yine ege ve akdeniz bölgelerinde büyükbaş hayvancılık için kurulan yerleşmelerdir.komlardan farkı obalar ovalarda komlar ise yüksek yaylalarda bulunur.
kurgan_1917
Sürekli Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 16 Mart 2011, 00:10:11 »

arkadaşım 2. soruda cevap b seçeneği
birinci soruna gelince
KOM:Doğu Anadolu Bölgesi'nde büyükbaş hayvancılık yapmak için kurulan yerleşmeler,
Oba:Özellikle Toroslarda ve Ege Bölgesi'nde göçebe olarak küçükbaş hayvancılık(keçi) yapan yörüklerin konakladığı ve kıl çadırlardan oluşan geçici yerleşmeler
Dam:yine ege ve akdeniz bölgelerinde büyükbaş hayvancılık için kurulan yerleşmelerdir.komlardan farkı obalar ovalarda komlar ise yüksek yaylalarda bulunur.

Sayın hocam KOM büyükbaş değil küçükbaş hayvancılık yapılan yerlerdir. Ve koyun keçi gibi türlerin kapatıldığı yerlerdir esasında. Yanında kurulan kulübe tarzı barınaklardan oluşan yerleşime de bu ad verilmiştir gene.

Barış BAYRAKTAR
subutay78
Uzman Üye

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 16 Mart 2011, 06:46:36 »

Hocam test sorunuzun cevabı b şıkkı sıcaklık artığı için deniz kenarında bulunmasına baglı olarak mutlak nem artar. a şıkkında bağıl nemin artması için sıcaklığın azalması gerekir...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic