Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: konik projeksiyon mu düzlem mi?  (Okunma Sayısı 10037 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
gunesbalik
Uzman Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 29 Eylül 2009, 19:00:37 »

değerli öğretmenlerim merhaba bugün ders anlatırken bir öğrencimin sorusu üzerine yazıyorum.projeksiyonları anlatıyordum benim kaynaklarıma göre silindirik projeksiyon ekvator çevresi onda bir sorun yok.konik projeksiyon kutuplar çevresi düzlem projeksiyon ise orta kuşak civarında kullanılıyor.Fakat yöntem geliştirmenin kitabına baktığım zaman konik orta enlemler için kullanılır düzlem ise kutuplarda kullanılır diyor.hangisi doğru ben yanlış mı öğrenmişim..çünkü iki yanıtı da kitaplarda buldum..yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..
klimaks
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 29 Eylül 2009, 19:14:20 »

Hocam,genellikle silindir projeksiyonlar ekvator çevresini(genellikle diyorum bunun da pek çok çeşidi var.Silindir şeklindeki saydam kağıda küre yüzeyine çok farklı şekilde tatbik ederek farklı haritalar yapmak da mümkündür.Burada silindirin teğet dokunduğu yerlerde hata oranı en az olur)
Klasik Konik projeksiyon da orta enlemler de,kutupları merkez alan düzlem projeksiyonda ise kutuplar çevresinde hata oranı en azdır.Ancak koninin tutuluşu ya da düzlemin merkez aldığı yer değiştiğinde iş değişir.Aşağıdaki linkteki animasyonda projeksiyon yöntemlerini gösteriyor,bakarsanız yardımcı olacaktır.

http://www.cografyafakultesi.com/download.php?file=0001ed21b748b32161248c61a5b04fc9

"Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir."
gunesbalik
Uzman Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 29 Eylül 2009, 19:20:28 »

bu arada forum kurallarının dışına çıkmışım farkında olmadan kusura bakmayın Doğu Hocam önce konuyu aratın ricasında bulunmuş.Bünyamin Hocamın gönderdiği linkten diğer cevapları aldım.heryerde farklı cevaplar var fakat  Ösymnin de kabul ettiği konik projeksiyon orta enlemler için kullanılır ifadesi..
dondurmacı
VIP Üye

Performans: 396
Çevrimdışı Çevrimdışı

.~.Murat BAKIT.~.

« Yanıtla #3 : 30 Eylül 2009, 04:55:44 »

size yardımcı olacak bir dosya ekliyorum. Dosya içerisinde; her 3 projeksiyon esası ile ilgili olarak animasyonlar var.

http://rapidshare.com/files/286766616/Projeksiyon.rar.html

C O Ğ R A F Y A    V A T A N    S E V G İ S İ D İ R ...

bora
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 03 Ekim 2009, 15:17:46 »

Hakikaten farklı kitaplarda farklı bilgiler. Henüz bu bilgilerde bile birliktelik sağlanamamış, insan acemileşiyor herhalde, kitaba göremi anlatılacak bu konular(hangi kitapta ne yazarsa?)
Smackdown vs. Raw
Uzman Üye

Performans: 32
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 03 Ekim 2009, 18:21:55 »

Aynı sıkıntıyı bende yaşadım.Eski lise 1 kitaplarında konik projeksiyonlar için en iyi kutuplar ve çevresini gösterir derken şimdi orta enlemler ifadesi var?
geomaster
Uzman Üye

Performans: 69
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #6 : 03 Ekim 2009, 19:14:25 »

Bir arkadaşımım tarih mezunu arkadaşı, Türkiye'de çok sayıda şubesi olan bir dersanenin coğrafya kpss hazırlık kitabını yazıyormuş. Önüne gelen coğrafya kitabı yazarsa daha ne tarzanlıklar göreceğiz.

Fahrettin ASPİRİN
elifim
Sürekli Üye

Performans: 12
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 03 Ekim 2009, 21:31:04 »

arkadaşlar ben bu konuyu anlatırken; bir kağıdı silindir yapın ve küreye geçirin temas ettiği yer tam orta yani ekvatordur,küreyide içten ışıklandırın ve kağıda yansıyan yerin haritasını kağıda çizin.yine aynı yöntemde koni yaparsanız temas orta enlemler,düz bir kağıdı ise tepelere koyun,kutuplar yansır kağıda diye anlatıyorum ve öyle biliyorum.sanırım anlatabildim ve sanırım mantıklı

Taş yeşermez gelmiş de olsa nevbahar,                 Toprak ol da bak ne güller açar...                         Taş gibiydin,çok gönül yıktın yeter,                      Toprak ol da üstünde hoş güller biter.                   MEVLANA
cedikli
Uzman Üye

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 04 Ekim 2009, 05:13:45 »

düzlem projeksiyon kutuplar için,silindirik ekvator çevresi için,konik ise kutup dairelerine en yakın olan (ama orta kuşak ağırlıkla)yerlerde en doğru oluyor.eski kitaplarda konik için kutuplar düzlem içinde orta kuşak yazardı.
krater46
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 04 Ekim 2009, 05:56:05 »

Arkadaşlar konik projeksiyonlar orta enlemler için  düzlem projeksiyonlar ise kutuplar için uygulanır.
özlem1
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 04 Ekim 2009, 09:33:25 »

dondurmacı hocam indiremedim,hata veriyor animasyonu indiremedim.Arkadaşlar kitaplar çok eksik,bildiğimiz gibi anlatacağız...
nakah
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 29 Ekim 2010, 11:17:30 »

arkadaşlar benim dtcf de okutken notlarımda koni,silindir ve düzlemin duruşlarınında önemli olduğu notu var.küreye göre nasıl duruyorsa temas noktası ona göre değişiyor.mesela düzlem ekvatora paralel ,dik veya eğik tutuluyor,küre de aynı buna göre değişiyor çizim bölgeleri.
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 29 Ekim 2010, 15:17:09 »

Arkadaşlar harita uzmanları bu projeksiyonları çizerken nasıl yol takip ediyorlar. yani bildiğimiz bir kağıtı alıp kürenin etrafına mı tutuyorlar. kısacası projeksiyonlar nasıl oluşturuluyor?

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
piriii_reis
Sürekli Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 29 Ekim 2010, 16:18:12 »

Hocam koni projeksyonu meridyenler boyu uzunluk koruduğu ve standart paralel (yani dilediğiniz bir paralelin) uzunluğunu koruduğu için tercih edilir yani sizin seçtiğiniz paralelin uzunluğunu ölçtüğünüzde Dünyadaki gerçek uzunluğunu verir.Bana sorarsanız korumak istediğiniz şeye göre (alan,uzunluk,açı) vs. ideal olan projeksyon değişir.Ülkemizi en iyi gösteren projeksyonlardan biride bu koni projeksyonudur.Ancak bunlardan alan açı vs. ölçümü pek sağlıklı değildir
piriii_reis
Sürekli Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 29 Ekim 2010, 16:22:46 »

Bu arada basit koni projeksyonunun temelini oluşturan formul de şudur.

TA=R.tg(90-Φ(fi))

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic