Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kırdan Kente Göç Önlenmeli midir ?  (Okunma Sayısı 4835 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 14 Nisan 2009, 14:54:02 »

Arkadaşlar biliyorsunuz ki, Türkiye`de kırsal nüfus 2006-2007 itibariyle  % 25 `lere kadar düştü.  Gelişmiş ülkelerde bu oran daha da düşük olup % 5 `lerin altındadır. 10.Sınıf kitabının 177. sayfasında "Göçü Önlemek İçin Alınabilecek Önlemler" den bahsediliyor.

Sizce kırdan kente göç önlenmeli midir ?

Dünyayı güzellik kurtaracak...
consinus
VIP Üye

Performans: 120
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 14 Nisan 2009, 15:00:54 »

Bir öğrenci olarak fikrimi belirteyim:

Bence önlenmeli hocam.  Zaten bu kır göçünün şehirlerde doğurduğu sorunları biliyoruz. O zaman onları göçlerini engelleyici faaliyetler yapmak gerekir. Bu da oradaki şartları olgunlaştırmakla mümkündür o zaman zaten göç etmelerine gerek kalmayacak ve kentte de herhangi bir sorun teşkil etmeyecekler. Bulundukları yerde gelişim göstercekler...

Yani; önlenmeli ama önlerken de bulundukları kır ortamının şartlarını olgunlaştırmalı....

Teşekkürler...

Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kaşaneler gördüm.                             
Dolaştım mülk-i İslam-ı bütün viraneler gördüm.                           

Ziya PAŞA

Coğrafyayı anlamak; hayatı anlamaktır!..
kt
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 14 Nisan 2009, 15:07:55 »

Peki gelişmiş ülkelerdeki % 5-4-3 `lere ne demeli ?...

consinus
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 14 Nisan 2009, 15:12:51 »

Hocam onların kır nüfusunun şartlarının olgunlaştığını düşünürsek zaten oran düşmez mi?Sonuçta gelişen bir ülkenin sadece 7-8 şehri değil ülke genelinde gelişim gösterecek zaten şartlar olgunlaştığı için otomatik olarak kır nüfusu düşücek kişisel şartların uygunlaştığı bölgesinde tarımıda azaltıp hizmette çalışacak....  böylece ülkece gelişerek kırsal bölgeleri de gelişen kentlerine katacaklar

Ziya PAŞA

kt
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 14 Nisan 2009, 15:18:13 »

Hocam onların kır nüfusunun şartlarının olgunlaştığını düşünürsek zaten oran düşmez mi?Sonuçta gelişen bir ülkenin sadece 7-8 şehri değil ülke genelinde gelişim gösterecek zaten şartlar olgunlaştığı için otomatik olarak kır nüfusu düşücek kişisel şartların uygunlaştığı bölgesinde tarımıda azaltıp hizmette çalışacak....  böylece ülkece gelişerek kırsal bölgeleri de gelişen kentlerine katacaklar

Gelişmiş ülkelerde tarım azalmıyor. Tarımla geçimini sağlayanlar azalıyor. Tarımda makineleşme üst düzeyde olduğundan insan gücüne duyulan ihtiyaç azalıyor. Tarımla geçinenlerin sayısı azalınca tarım nüfusunda kişi başına düşen gelir de artıyor.

consinus
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 14 Nisan 2009, 15:21:22 »

Gelişmiş ülkelerde tarım azalmıyor. Tarımla geçimini sağlayanlar azalıyor. Tarımda makineleşme üst düzeyde olduğundan insan gücüne duyulan ihtiyaç azalıyor. Tarımla geçinenlerin sayısı azalınca tarım nüfusunda kişi başına düşen gelir de artıyor.

Hocam zaten azaltıp derken sizin demek istediğizi dedim. Yani Tarımla geçinlerin sayısı demek istedim.. Ama fikrimin biraz doğruluk payı var mı hocam ? Kırsal bölgelerin gelişmesinde konusunda....

Ziya PAŞA

maketbicagi
Yeni Üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 14 Nisan 2009, 15:23:21 »

Gelişmiş ülke olmadığımız için o standarları henüz tutturmak imkansız sanırım. Fakat kır ve kent kavramlarının içini doldurmalıyız biraz.

Önemli olan kırsalı yaşanabilir kılmakta. öte yandan kırdan kente göçmelerin çoğunluğu mutlu başlamaz ve mutlu sürmez. bireyler kültürleri ile bağlı oldukları toprakları terk ederler. Ama eğitim, sağlık, adalet, istihdam, can ve mal güvenliği açısından ulaşılabilirliğin yüksek olduğu kırsal kesimlerden kimse göç etmeyecektir. Daha sosyal aktiviteleri saymıyorum bile...

esas çözüm kırdan kente göçenleri yasalarla ya da bariyerlerle alıkoymak yerine yaşam alanlarını insanca yaşam adına yeniden düzenlenmesidir...
maketbicagi
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 14 Nisan 2009, 15:27:55 »

consinus isimli üyeye katılmaktadıy. sonuç olarak gelişmiş ülkerin köyleri boş boş duruyor da orada kimse yaşamıyor mu? aksine durum kentsel dönüşüm şeklinde gerçekleşmiş... yani kır kavramı ülkenin gelişmesine paralel olarak kent kavramına doğru kaymakya bu da nüfus göstergesi olarak kırsal nüfusun payını düşürmektedir. yoksa bizim ki gibi bir çok kenti bile büyük köyden ibaret olan gelişmekte olan ülkerin en büyük sorunu kırsaldan kente (sözde) göçtür...
consinus
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 14 Nisan 2009, 15:43:12 »

teşekkürler maketbicagi hocam bilgilendirmeniz ve soruma verdiğinizi cevap için... Smiley

Ziya PAŞA

hknnn
Uzman Üye

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 14 Nisan 2009, 16:58:34 »

Kırsal alnlardan göç eden insanlar şehirlere yerleştikleri zaman asıl olan onlara iyi bir iş imkanı sunmaktır. Bunu sağlayamadığınız zaman bu insanlar işportacılık gibi sosyal güvencesi olmayan, boğaz tokluğuna geçinen kendisinin ve ailesinin kültürel ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamaktan aciz kalıyorlar. Dolayısıyla varoş diye ifade edilen şehirlerin kenarlarınada, bir çok alt yapı yatırımlarından yoksun sahalarda yaşamak zorunda kalıyorlar. Bu da bir çok soruna neden oluyor.
Diğer konuşmalarda değinildiği gibi bu gibi sorunları halletmeden, tarım ve hayvancılığın köküne kibrit suyu dökerek insanları adeta göçe zorlamak sorunları daha da büyütür.
iremkız
Uzman Üye

Performans: 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 14 Nisan 2009, 17:20:55 »

kırdan kente göçler önlenmeli bence çünkü,ülkemizde ki göçler bulunulan köyün kentine değilde daha çok,büyük şehirlere olan göçler buda hem göç edilen kırda ve kente ayrı sorunlara neden oluyor...
   Kırdan kente göçü yaşamış biri olarak düşüncem bu...
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #11 : 14 Nisan 2009, 17:48:25 »

önlenmesinin gerektiği ni herkes söylüyor ancak zorla olmaz bu kırsal alnlarda yapılan yatırımlar artırılarak oradaki eğitim sağlık vb hizmetleri yaygınlaştırarak tarımda birtakım önlemlerle verimliliği artırarak önlenmelidir eğer orada gerekli koşullar sağlanırsa geriye bile dönüş olacaktır mutlaka

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
lesmer3366
VIP Üye

Performans: 51
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 14 Nisan 2009, 18:04:16 »

Şehirleşme olgusu tüm dünyada olan bir olaydır. Gelişmemiş ülkelerde de bu olay devam etmektedir. İnsanların yeni yaşama alanı şehirlerdir. Tarım ise makinalaşmakta ve tarimsal üretim şirketleşmektedir. Türkiye dede böyle olacaktır. Kendi hesabına yapılan çiftçilik işi gittikçe azalacaktır. Aslında göçte psikolojik faktörler de etkilidir. İletişim imkanları sayesinde insanlara şehirler daha cazip, şehir hayatı özellikle yeni yetişen nesile daha ilginç gelmektedir. İşleri yolunda olan kendi halinde geçinip gidenbir çiftçinin çocukları öyle düşünmüyor. Şehir sevdasına düşüyorlar.

Peki herkes şehre gelirse kim tarımsal üretim yapacak?
Bu iş şirketleşme yöntemiyle ve arazilerin toplulaştırılması (Gerekli kanun desteği ile) yardımıyla çözülecektir. Zaten 2 yıl önce benzer bir kanun çıkarıldı. Tarım topraklarının daha fazla bölünmemesi için. Kanuna göre tarlalar 10 dönüm, bahçeler-bağlar 5 dönüm, seralar 2 dönümün altına resmi olarak bölünemezler. Bu kanun ileride tarım arazilerinin toplulaştırılmasına bir başlangıçtır. İleride terk edilen kırsal alanlarda ve tarım topraklarında yerli ve yabancı tarım şirketlerini göreceğiz. Bu şirketler, teknik elemanı olan, tarım ve makina kullanan, laboratuvarları olan, işçi çalıştıran (İşçilerde bizim kırsalda kalanlar olacak büyük ihtimal-Tabi yabancıda olabilir. Tıpkı 1800 lerde ingilizlerin Ege bölgesine Adalardan rumları çalıştırmak için getirdikleri gibi) büyük şirketler olacak. Bunlar kira veya mülkiyet sisteminegöre çalışacaklar.
KC.CAN
VIP Üye

Performans: 13
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 14 Nisan 2009, 22:07:28 »

Kırdan kente göçü durdurmaya çalışmak mevcut şartlarda imkansız.(Ör:Kim razı olur kırsal bölgede çocuğunun eğitim almasına )Türkiye'de binlerce köy var bu köylerin hepsine gerekli yatırımı yapmak israf ve Türkiye'de böyle birpara ve bütçe yok.Geçmişte yapılan yatırımların  bir kısmı ise atıl vaziyette.Bir köyü kentte bir apartmana sığdırabilirsiniz fakat kent yaşamını köye taşımaya kalkarsanız buna gücünüz yetmez.Tarımı kim ve nasıl yapacak diyorsanız,mevcut şartlarda kırsaldaki insanların modern tarımı zaten yapamadıklarını hepimiz biliyoruz bu konuda da yapılacaklar belli yukarıda arkadaşlar değinmişler.
nkaradag
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 15 Nisan 2009, 08:27:51 »

Kırdan kente göç ancak kırsal kesimlerde yeterli şartlar sağlandığı ölçüde önlenebilir diye düşünüyorum, bir çoğumuzda kırsaldan büyük kentlere göçmüş kişiler olarak bu soruyu kendimize de yöneltiyoruz bir yerde neden göçtük kentlere diye sorguluyorum ailemi , tabi ki gelen cevap bizlerin  hem ekonomik hem de  sosyal bir birey olarak yetişmemize daha iyi bir yaşama kavuşma çabası olarak geliyor. Tarımla uğraşıyorduk ancak sene sonunda mahsulde alınan para kışın çetin geçen zor zamanlara yetmiyordu. Köyle kasaba arası yollar kapanır kışın ulaşım sağlanamaz birde hastanız varsa derdiniz büyük demekti, birde en ufak bir yağmur yağdığında vada kışın kar yağdığında elektrik kesintisi yaşanırdı. İlk okul 1-2-3 sınıfları köyde okudum .Bir çok gün lamba önünde ders çalıştım ,hatta bir seferinde kendimi çok kaptırmışım saçlarım bile tutuşmuş abim söndürmüş....Smiley) Trakya üniversitesinde okuduğum yıllarda Türk vergi sistemi dersimizde Dekanımız Sebahat hanım Erzurum'luydu  elektrik kesintilerini sizler bilmezsiniz biz ne karanlık günler gördük demiştide hocam o günler kırsal kesimlerde zaman zaman hala karanlık dediğimde şaşırmıştı. bir çoğumuz aradan yıllar geçtiği için ordaki karanlıkları sık sık gidip gezmediğimiz içinde düzelmiş sanırız ,şartlar tarımda teknik anlamda kullanılan teknoloji ile değişmiş doğru ancak maliyetlerde bir o kadar artmış , bugün bir tarlayı ekip biçmenin ,gübrelemenin maliyetini bileniniz var mı? Devletimiz tarım ve hayvancılığı kırsal da büyük anlamda politikaları ile tüketti, buna çekilen sıkıntılar eğitim ,sağlık, ulaşım,alt yapı sosyal imkanların yokluğu ve yetersizliğini de eklerseniz , ordaki insanların kırsaldan şehire göç etmemeleri için neden sıralamanız lazım ,buna iş imkanları ,para kazanma yöntenmlerinide sıralamanız gerekir. Güneşi Gördüm Filmine bir çoğunuz gitmiştir orda bir çok konu yarım ancak bir çok konuyu işleyerek geçilmiş bir senaryo var. Orda konu teröre dayanılarak devlet tarafından boşaltılan köyleri konu alıyor .Ancak şuna dikkat ettiniz mi bilmiyorum ,Norveç'e iltica eden bir aile ile İstanbul'a yerleşen aileye devletin sağladığı imkanlar ne kadar farklı , İstanbul'a gelip yerleşen burda mutsuz olan dağılmaya yüz tutan bir aile vardı ve sonunda  bu konuya bu platformda değinen maketbıçağı ve ahmetselim bey yazılarında özetlemişlerdi. Kırsala dönüş ancak imkanlar sağlandığında mümkün olur. Bu şartlar sağlanmadığı ölçüde Metropollerde sıkıntılar bitmeyecektir. Kim istemezki kendi memleketinde burdaki şartlar gibi imkanlar olsa bırakıp gelmeyi , temiz havayı , stressiz yaşamı ,mutlu günlerimizi özlüyoruz, elbette 22 yıl olmasına rağmen

Hayat İnsanın Cesareti Oranında Daralır Yada Genişler! Hayatini Kontrol Etmek Senin Elinde
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic