Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kenarları Dik-İçe Bükük Piramit  (Okunma Sayısı 11492 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« : 13 Aralık 2006, 09:12:11 »

72. syfada yer alan iki pirimitle ilgili olarak tüm kaynaklar ilk piramidin gelişmemiş bir ülkeye ait olduğnu, ikinci piramidin de gelişmekte olan ülkelere ait olduğu belirtiliyor. Çoğu kaynak bu şekilde ifade ediyor.
Tabandan itibaren yukarıya doğru çıkıldıkça içe doğru bükülme ölüm oranlarının artığını götermez mi? Her iki pirimidi de kıyaslayın aynı yıl doğanların 10-20 yıl sonra hangi piramitte daha çok olduğunu bulursunuz.
Buna göre yukarıdaki düzgün üçgene benzeyen piramitte ölüm oranlarının diğerine göre daha az olması buranın daha çok geliştiğinin bir kanıtı değil mi? Birde üçgenlerin uç kısmının sivriliği özelliğini kıyaslayın.

abdllhdnzl
Uzman Üye

Performans: 59
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 13 Aralık 2006, 13:11:02 »

Hocam görüşlerinizde haklısınız.Burada şu söylenmeli ikinci pramitte bebek ölüm oranları azaltılmıştır.Bu nedenle de ölüm oranlarında azalma görülür.Ayrıca pramidin diğerine göre biraz yüksek olması bu ülkelerde sağlık şartlarında iyileşmeyle ortalama yaşam süresininde uzamaya başladığı görülür.Ben bu pramidi anlatırken önce 1. pramidi anlatıyorum Daha sonra 1. pramidin tabanına ölüm oranı azalmış bu nedenle biraz daha dikdörtgene benzeyen bir ek yaptıroyorum.Böylece ikinci aşama olduğu daha iyi anlaşılıyor.
Bir sorunda pramitler çok simetrik ülkelerin gerçek paramitlerini aldığımız bu pramitlere bir bir uyan çok nüfus pramidi var.

SANMA ŞAHIM HERKESİ SEN SADIKANE YAR OLUR
HERKESİ SEN DOST MU SANDIN BELKİ OL AĞYAR OLUR
SADIKANE BELKİ OL ALEMDE BİR SERDAR OLUR
YAR OLUR AĞYAR OLUR SERDAR OLUR DİLDAR OLUR
***YAVUZ SULTAN SELİM***
                                                              Abdullah DENİZLİ
                                                            Coğrafya Öğretmeni
serefakar
Uzman Üye

Performans: 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 13 Aralık 2006, 16:28:53 »

hocam o konuda öğrencierlinde kafası karşıyor. derste şöyle yapmıştım.

İlkin pramitleri tahtaya çizdim. üçgenlerin ucu ile tabanlarını birleştirerek bir dik dörtgen olşturdum. hipotenisin üzerinde kalanlar ölmüş, içeride kalan yaşıyanları temsil eder dedim. kenarları içe dönük pramidin gelişmekte, düzgün üçgen şekilli pramidin ise gelişmemiş ölüm oranı yüksek bir ülkeyi temsil ettiğini söyledim. peki burada şekilde  bir çelişki görebiliyor musunuz diye sordum. çocuklar ise:
Sayın Köroğlunun belirttiği çelişkiyi yakalabiliyorlar.
galiba pramitleri tanımlarken ve ifade ederken tekarar Ancak çok ciddi şekilde gözden geçirmek gerektiğini düşünüyorum. işin gerçeği pramitler yeniden düzenlenmeli.

YOLCUYUZ ŞU CİHANDA SILA BABIMIZ MAKBER
SONSUZA GİDEN YOLDA BIKMADAN BİZİ BEKLER..

Fatih Anadolu Lisesi/Afyonkarahisar
Şeref AKAR
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #3 : 13 Aralık 2006, 16:57:58 »

Yukarıdaki piramiltler kitaptan alınmıştır.Kırmızı alan düzgün piramit ile içe bükük arasındki farkı gösteriyor. Gelişmeye başlayan bir ülkede ölümlerin azalması gerekmez miydi? İki piramidi üst üste bindirdiğimizde doğumlardan sonraki dönemlerde görülen kırmızılık ölüm oranlarının azalmaya başladığı durumu bize gösterir. Bu da ülkenin geleşimeye başladığının bir kanıtıdır. İçe bükük durumdan arı kovanına geçiş süreci boyunca içten dışa doğru bir şişme veya kabarma meydana gelmektedir.
Ayrıca doğanlar eşit olduğu halde piramitte orta e üst kesimlerde düzgün piramitte ölüm oranları daha az gerçekleştirğinden bu kesimlerdeki nüfus daha fazladır. Bu da gelişmişliğin bir başka kanıtı olmaz mı?

DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 13 Aralık 2006, 19:34:14 »

Bu konuya şekilde açıklama getirebilirmiyiz? İki piramit biribiriyle kıyaslandığında yanılgıya düşürüyor.Şöyle düşünürsek çıkış yolu bulunabilir.Birinci piramit geri kalmış ülkeye ait bir model.Doğum oranı yüksek,ölüm oranı da yüksek.İkinci piramitte,ülke gelişme yolunda doğum oranı yine yüksek ama çocuk ölümleri azalıyor.Bu nedenle daha çok çocuk yaşayabildiği için üçgenin tabanı genişleyip açılıyor.Yani daha önce düzgün üçgen şekilli piramidin tabanının genişlemesi ile içbükey piramit ortaya çıkıyor.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
KAYIBEN
Sürekli Üye

Performans: 25
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 13 Aralık 2006, 19:59:50 »

Hocam iç bükey piramit gelişen piramit mi Durağan piramit mi Sami hocamın sunusunda durağan piramit olarak ifade edilmiş.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #6 : 13 Aralık 2006, 20:39:40 »

Kayıben;
Ben sunuyu İbrahim Atalay ve H. Doğanay'ın kitplarında anlatıldığı şekilde hazırladım. Ders kitabında da aynı şekilde belirtilmiş. Ama şekle göre düşününce anlatıldığı gibi olmadığı ortaya çıkıyor.

En yalın haliyle yukarıdaki mavi piramitle kırmızı piramiti kıyaslayınca doğanlar aynı fakat ölenler mavi de fazla olduğu içiniçe doğru bükülüyor ama kırmızıda ölenler az olduğu için biz aynı yaş grubundakiler daha fazla görülüyor.

serefakar
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 13 Aralık 2006, 21:29:26 »

Sayın Dede:

burada şu sonuç çıkmaz mı?

1- doğum oranları aynı
2- bu nüfus oran farkını sadece göçlerle açılayabilirmiydik.
- belirli birkaç küçük yerleşme için bu sölenebilirdi
-fakat bu pramit evrensel mahiyet taşıdığı için her ülkeyi ve yerleşmeyi temsil ettiği ifade ediliyor. ancak başta ülkemiz ve diğer gelişmekte olan ülkeleri temsil etmesi söz konusu değil. oysaki ülkemiz göç nedeniyle yurt dışına oldukça fazla göç vermiştir. fakat yinede bu pramit karşılayamıyor.
3-çocuk ölüm oranları farklı
- eğerkenarları içe dönük pramitte çocuk ölüm oranı düşmüş olasydı 15 yaş gurubundaki ikişi sayısı fazla olmaz mıydı.
-Görünen o ki 15 yaş sınırındaki çocuk sayısı düzgün üçgen şekilli pramitte daha fazla.
4- ortalama yaşam süresi farklı
- yaşam süresi düzgün üçgen şekilli piramitin lehine bir seyir gösteriyor.
- oyasaki gelişmekte olan bir ülkenin yaşam süresi artmaya başlamalıydı.

birde bu çizgide bakarsak sanırım aynı şeyleri göreceğiz.

benim asıl takıldığım nokta şu:
bu bilgileri mi kazanacak öğrenciler, yoksa gördükleri resmi mi anlatacaklar,
velevki yarın böyle bir problemle karşılaşırlarsa:
- gördükleri resmi anlattılar diyelim, o zamanda çocuklardan resimlerde gördüklrini değilde bilmeleri gerekeni isterlerse ne olacak. çocukların vebali omuzlarımıza çökecek.
pramitlerin acilen düzenlenmesi gerekir diye düşünüyorum.
selamlar..

Şeref AKAR
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 14 Aralık 2006, 18:10:34 »

Her piramidi kendi içinde ve eski durumu ile karşılaştırırsak konu daha anlaşılabiliyor.Kitaplarımızda bulunan 5 temel piramit şeklinin orjinallerinin bulunduğu Erol Tümertekin çizimlerinde düzgün üçgende  yedidoğan toplam 14 milyon iken, içbükey piramitte yenidoğan sayısı toplam 16 milyondur.Bizim kitaplarda ölçek olmadığı için yanılgıya düşüyoruz sanırım.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
serefakar
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 14 Aralık 2006, 18:19:40 »

sayın Dede rakamlar verilirse ve ölçek belirtilirse o zaman karmaşa ortadan kalkar. sizin belirttiğiniz noktaya ulaşabiliriz. sanırım karmaşa ölçeğin kullanılmamasından kaynaklanıyor. açıklamanız için teşekkürler.

Şeref AKAR
erdoğanbayar
Deneyimli Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 14 Aralık 2006, 18:31:33 »

Arkadaşlar;öncelikle bu şekillere piramit değil grafik demek daha doğru olmaz mi?Nüfus pramitleri değil nüfus grafikleri.pramit sadece üçgene benzeyen grafiğin adı.Yukarıdaki eleştirilere katılıyorum.Ayrıca asimetrik grafiğe Japonyayı örnek vermiş,bence yanlış çünkü Japonya nüfus sorunu yaşamadan kontrollü ve dengeli nüfus artışıyla kalkındı.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #11 : 14 Aralık 2006, 19:50:15 »

Hocam ilk oluşum piramit şeklinde olduğu için ve diğerleri de genel hatları ile piramidi anımsattığı için tüm kaynaklarda piramit olarak adlandırılmaktadır.

teaco
Uzman Üye

Performans: 133
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 14 Aralık 2006, 21:22:28 »

bugünkü durum incelendiğinde her iki tip piramide sahip ülkelerin de gelişmemiş oldukları söylenebilir mi? kenarları içe çökük piramitte tabanın genişlemesi çocuk ölüm oranının azalması yerine doğurganlık oranının artmış olabileceği şeklinde yorumlanamaz mı? ne dersiniz...
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #13 : 14 Aralık 2006, 21:27:35 »

Hocam burada diğer detaylara girmeden sadece yukarıdaki iki piramit üzerinde konuşalım derim.
Buna göre içe bükük ile kenarları düzgün olan piramide sahip ülkeler arasında ne gibi bir fark vardır. Gerlişmişlik açısından.

cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Performans: 225
Çevrimdışı Çevrimdışı

yaşadığımız her şeyde izi olan bilimciyiz.

Site
« Yanıtla #14 : 15 Aralık 2006, 00:10:00 »

ben de sami hocama katılıyorum içe dönük piramitte doğan çocukların hızlı ölümleride çıkarılabilir. doğum çok ama ileriki yıllarda ölümlerde artmış olabilir. bu gelişmemişlik simgesidir. Teaco hocamızın da dediği gibi ölüm oranının azalması yerine doğum oranının çok olması ifadesini de kullanabiliriz. diğer görüşe göre tabanı daralan piramitte çocuk ölümlerinin çok olduğunu ifade etmesi gerekir. oysa biz tabanı daralan piramide doğum oranı azalan gelşen ülke piramidi diyruz.

piramitlerde yaşlı nüfusun azlığına ya da çokluğuna bakarakta ortalama yaşam süresi belli olacağından üçe dönük olmayan piramitte ortalama ömrün daha çok olduğu ortaya çıkar.
iyi çalışmalar.

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic