Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Keçili bir konu  (Okunma Sayısı 6682 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
bora
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 22 Nisan 2008, 09:15:52 »

Şimdi kimse ormanlara zarar, sürgünlere zarar gibi ezber şeyler yazmasın.
1. Bir tıp prof.u ben keçi peyniri yiyorum diyor.
2. Başka biri bu gidişle reçetelerde keçi sütü aranacak, bulmak için bayağı zahmet çekilecek diyor. Neden? Keçi varlığımız her geçen gün azalıyor.
3. Orman yangınları, ağaç kesimi mi ormanlara daha çok zarar veriyor? Yoksa keçiler mi?
4. Ekolojik dengede keçi, tavuk vs. yeri yok mu?(Kuş gribi ve uygulamalar ve yazılanlara göre kene örneğinde olduğu gibi)
5. Diğer ülkelerde keçilerin durumu (Keçi varlığı ve uygulamalar)ne doğrusu( Örneğin tiftik piyasası kimin elinde. Ankara keçisi bizde idi, bugün durum ne?)
     Kısaca keçi ihtiyaç değil mi? Üretimi neden artırılmayı düşünülmüyor?(Uygun ortam oluşturularak)

Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 22 Nisan 2008, 09:18:46 »

Bora hocam. Düşüncelerinize aynen katılıyorum. Böyle giderse memlekette keçi kalmayacak.
betul
Uzman Üye

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 22 Nisan 2008, 09:36:10 »

düşünceleriniz çok doğru.Türkiyede üretimi bitirilmeyen ne kaldıki
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 22 Nisan 2008, 10:08:03 »

Bora hocam. Düşüncelerinize aynen katılıyorum. Böyle giderse memlekette keçi kalmayacak.

Al benden de o kadar...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 22 Nisan 2008, 10:21:17 »

Hocam bu bir politika..

Adana ve çevresinde de keçi olayı bitirildi, daha  doğrusu siyah keçiler gitti yerine beyaz keçiler getirtiliyor fransadan..

Birilerine rant kapısı oluşturuluyor, değişen sadece keçinin rengi..

Ormanlara en büyük zarar insanın kendisinden geliyor, kimse keçileri ''günah keçisi'' yapmasın..!
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 22 Nisan 2008, 15:17:03 »

hocam sizin düşüncelerinize katılıyorum.ama keçinin de bilindiği gibi bir çok türü var.önemli olan doğru hayvanıı seçip ona göre üretim yapmak.yakın zamanlarda doğaya bir koyun kadar bile zarar vermeyen keçiler melezleme yoluyla üretildi ve bunlar giderek yayılıyor.ama bazı üşengeç insanların veya kendi günlerini kurtarmak  için hiç bir yalandan kaçmayan insanların çıkartmış olduğu söylentiler sizin söylediklerinizi ortaya çıkartıyor.şuan bir ineğin yediğiyle 8 tanesinin doyduğu keçi ırkları var.ve ortalama bu hayvanların sekizinden 40 lt süt elde ediliyor.biran önce yetkili kişilerin bunu özendirme çalışmalarına başlaması gerekiyor.çünkü yakında şurup alır gibi keçi sütü almak istemeyiz heralde dimi?(üstelik içinde barındırdığı besleyici özelliği bir çok hayvanın sütünde bulmak oldukça zor.)
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 22 Nisan 2008, 15:20:00 »

Sanırım artık çok geç seher hanım..

Keçi popülasyonunun bitirilmesi için düğmeye basıldı bile..!
andırın46
VIP Üye

Performans: 162
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 22 Nisan 2008, 15:37:20 »

tugay hocama katılıyorum bizim köylerde kıl keçileri yasaklandı (K.Maraş / andırın)

ABDULKADİR PAKSOY Anadolu Lisesi Coğrafya Öğretmeni SEYHAN/ ADANA
acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 22 Nisan 2008, 17:21:49 »

Silifke ilçesinde, Sosyal Riski Azaltma Projesi (SRAP) kapsamında köylüye Saanen keçileri dağıtıldı.
Silifke ilçesinde, Sosyal Riski Azaltma Projesi (SRAP) kapsamında köylüye dağıtılan Saanen keçileri, orman tahribatına yol açan ve süt verimi düşük kıl keçilerinin alternatifi oldu.

Silifke Kaymakamı Ahmet Beyoğlu, Çaltıbozkır köyünde 2 aileye 4 yıl ödemeli 7 bin 500 YTL karşılığında 40 Saanen keçisi verdiklerini söyledi.

http://www.guneyport.com/haber-detay.php?id=7227

arkadaşların bir kısmı her habere neden vatan satılıyor, birilerine rant sağlanıyor diye bakıyorlar anlamadım.amaç keçileri yok etmekte değil, ormana zararlı olanların yerine zararsız ve daha verimli olanların köylüye dağıtılması .aynı şeyi neden sığır cinsleri için söylemiyoruz. montofon, jersey ve  alaca (honshteyn ?) cinsi sığırlar yerli ırklarla değiştirilmeye başlayalı 10 yıllar oldu devlet bu melezlemeler için çok uğraştı halen uğraşıyor.bunu yapan o zaman ki görevliler rant için mi yaptı.okumuş yazmış arkadaşlar olarak daha ciddi fikirler üretmeliyiz diye düşünürüm......   saanen keçileri dağıtıldı    yazarak google de aratın devletin vatandaşa ne kadar keçi dağıttığını görürüz....(düzcede bile...)

sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 22 Nisan 2008, 18:27:29 »

Sanırım artık çok geç seher hanım..

Keçi popülasyonunun bitirilmesi için düğmeye basıldı bile..!

sizin dediğiniz gibi olduğunu sanmıyorum çünkü öyle olsaydı hala çiftçilerimize isviçreden vs.saanen keçi ithal edilmesi konusunda izin verilmezdi.sadece insanlık için iyi olduğunu düşünerek zararlı ırkları kaldırmaya çalışıyorlar ama dediğiniz gibi doğal dengeyi bozdular ve hala bozuyorlar...
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 22 Nisan 2008, 18:33:18 »

Arkadaşlar keçinin hepsi bir bizim ülkede yaşayacak keçiler doğal şartlara uyum saylayabilen keçi popülasyonunun ortadan kaldırılması için yaklaşık 5 yıldır çalışmalar var.

Sadece keçilerin ırkı değiştiriliyor bunun altında ben tabiki rant ararım..

Bu apaçık ortada. Siyah keçiler gitti yerine beyaz ve sarı keçiler geldi..

Sonuçta hepsi keçi farkları renkleri, bukadar basit..

gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #11 : 22 Nisan 2008, 18:40:28 »

Benim anlamadığım şu.Biz küçükken toroslarda keçi çobanlığı yapardık.Dağ köylerindeki ailelerin herbirinin en az 100 keçisi vardı.Buna karşın;Orman alanları veya sıklığı oldukça fazlaydı.Çıplak alanlar oldukça azdı.Köylü bu işi bıraktı-bıraktırıldı.Ancak; son dönemlerde bakıyorum da orman alanları her geçen gün azalıyor.Şimdi keçileri yaydığımız alanlarda ormanın yerinde yeller esiyor.
Diyeceğim şu;ormanı yok eden-azaltan keçiler değil, nankör olan biz insanlar.

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #12 : 22 Nisan 2008, 18:49:06 »

Bir keçi muhabbetidir almış başını gidiyor :Smiley Ormanları keçilerden önce keçi olmaya bile layık olmayan yapıdaki insanlarımız yok ediyor .Sayıları azalan keçilerde kıl keçileridir sizlerinde bildiği gibi. Zaten ismi üzerinde KIL KEÇİSİ ,keçi hepten kıl  :Smiley
Bence çok önemli bir konu değil ,biz ormanlarımızı kıl insanlardan koruyalım kıl keçilerinden değil,onların bir suçu yok yaşamak için tüketiyorlar hepsi bu.
Ayrıca  ormanlarımızın oranında artma var geçmiş yıllara göre (az bir miktar olsada),şunuda parantez içinde belirteyip siyah keçi ,beyaz keçi deyipte ırkçılık yapmayalım arkadaşlar :Smiley Hepsi keçi onların...

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 22 Nisan 2008, 19:02:52 »

Cahit hocam ''keçi ırkçılığı'' güzeldi.. Cheesy

Bence de ormanlardan önce insanları çıkaralım, keçiler doğanın birer p arçaları..
aydınkarataslar
Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 23 Nisan 2008, 11:06:23 »

Tugay öğretmenim; aslında tarihin derinliklerine indiğimizde, sadece siyah keçilerin değil,bütün renklerdeki keçilerin bize ait olduğunu görebiliriz.
Biliyorsunuz ki Karakeçili, Sarıkeçili , Akkeçili, Kızılkeçili, Alakeçili gibi yörük aşiretlerimiz var hatta Türkiye'de bazı yerleşim birimlerinin isimleri de bunlardan oluşuyor. Wink
 Cheesy
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic