Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: kaynak sularının sıcaklığı?  (Okunma Sayısı 3142 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
nnk1981
Ziyaretçi
« : 16 Mart 2009, 18:37:04 »

bi soruda karşılaştım kaynak sularının sıcaklığını suyun geldiği derinlik ve taşların yapısı etkiler diyor.derinlik tamam da taşların yapısını pekş çıakramadım.bilgisi olan varsa yanıtlarsa sevinirim Smiley
nnk1981
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 16 Mart 2009, 19:55:16 »

herhalde taşların yapısının bir ilgisi yok.kimse yanıtlamadığına göre:)
onur aksakal
Genel Moderator

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 17 Mart 2009, 19:27:12 »

bi soruda karşılaştım kaynak sularının sıcaklığını suyun geldiği derinlik ve taşların yapısı etkiler diyor.derinlik tamam da taşların yapısını pekş çıakramadım.bilgisi olan varsa yanıtlarsa sevinirim Smiley
bana çok zor geldi bu soru. taşların yapısı sıcaklığı etkiler mi? bunu bilmiyorum. ama şunu söyleyebiliriz bence,
kaynak suyunun sıcaklığı artarsa içinden geçtiği taşlardan daha çok mineral çözer.
nnk1981
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 17 Mart 2009, 19:32:40 »

ben sınav dergisi dersanesinde çalışıyorum.ordaki dergide denk geldi böyşe bir soru.arkadaşlarla işin içinden çıkamadık bende burada dile getireyim dedim.ama sanırım soru yanlış.yoksa bir doğru yanıt gelirdi diye düşünüyorum
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #4 : 17 Mart 2009, 19:33:55 »

herhalde taşların yapısının bir ilgisi yok.kimse yanıtlamadığına göre:)

Sorunun cevaplanmaması üzerine yeni bir konu açarak bu konudaki siteminizi okudum,bir anlamda belki haklı olabilirsiniz ama bunu gözden kaçmış bir soru olarak değerlendirelim,durumu anlattığınız konuyada yazdığım cevaptaki gibi bizim sitede sorular pek cevapsız kalmaz ama olmuş işte ,gözden kaçmıştır,mesela ben görmedim ,az önce siteye girince sitem mesajını okuyunca farkettim ve soruyu arayarak buldum,anasayfadan düşmüş çünkü Smiley Neyse olur böyle şeyler

Sorulan sorunu cevabına gelince Kaynak sularının sıcaklığı geldiği derinliğe göre değiştiği gibi anakayanın yapısına görede sıcaklık değişir ,şöyleki  sular yerin derinliklerine indikleri zaman anakayanın mağmaya yakın olduğu  yerlerde anakaya sıcak olduğu için su ısınır, anakayanın ısı geçirgenlik özelliği  suyun sıcaklığını etkiler,her anakaya (Taşlar) aynı ısı geçirgenlik özelliğine sahip olmadığı için suyun bulunduğu anakayanın cinsi bu anlamda önem kazanır,örneğin bazaltik bir anakayanın ısı geçirgenlik özelliği ile kalker veya farklı bir cins anakayanın ısı geçirgenlik özelliği aynı değildir,bazaltik bir kayanın ısı geçirgenlik ve muhafaza özelliği  yüksektir ,böyle bir anakayadan geçen sıcak yer altı su kaynağı yer yüzüne sıcaklığı az değişmiş olarak çıkar.
Bu konudaki benim düşüncem bu Smiley

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #5 : 17 Mart 2009, 19:35:18 »

Her cismin ısınma ısısının birbirinden farklı oluşundan kaynaklanan bir durum. Aynı ısıya maruz kalan farklı özellikteki taşların ısıdan etkilenmesi veya ısıyı depoyalabilmesi veya soğuması birbirinden farklılık gösterir.

Sanırım burada kastedilen de bu. Tüm şartlar eşit olduğu zaman kayacın cinsinin ısıya olan etkisi.

nnk1981
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 17 Mart 2009, 19:38:28 »

hocalarım kusura bakmayın sizleri de yortduk sitemlerimizle.ilginize ve cevaplarınıza teşekkür ederim.soru açıklığa kavuşmuştur kendi adıma.saygılarımla.sağolun
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 17 Mart 2009, 20:09:53 »

İnşaatlarda kullanılan kaya kirece su döküldüğünde suyun kısa sürede ısınır. bunun gibi bazı kayaçlarda su kimyasal reaksiyona girerek ortaya bir ısı çıkabilir. bununla ilgili bir durum olabilir.
hakan08
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 17 Mart 2009, 20:24:32 »

Hocam, cevabını aradığınız soru için gödermiş olduğum linki tıklarsanız birtakım güzel sonuçlara ulaşacağınız kanaatindeyim.
  http://www.dosya.tc/BTeknik_Caglar_Jeot.pdf.html
özgül
Uzman Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 17 Mart 2009, 20:50:05 »

Arkadaşlar ben de sitem mesajlarını okuyunca iyice meraklanmıştım sorunun cevabı nedir diye, hocalarıma çok teşekkür ediyorum bizi aydınlattıkları için, ayrıca coğrafya.bizi çok seviyorum. Herkese iyi çalışmalar
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic