Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tebeşir Hangi Kayaç Grubunda?  (Okunma Sayısı 18222 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
aymelek
Üye
**

Performans: 13
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 23 Eylül 2011, 07:49:30 »

tebeşiri hangi kayaç grubunda verdiniz sayın hocalarım?bazı kaynaklarda organik tortul,bazılarında kimyasal tortul olarak geçmekte.ben organik tortul olarak verdim,zümre arkadaşım kimyasal tortul olarak vermiş,biz çıkamadık işin içinden,yardımlarınızı bekliyoruz,cumhuriyet anadolu lisesinden selamlar.

saygılarımla
ayla önal
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #1 : 23 Eylül 2011, 08:54:44 »

Tebeşir organik tortul kayaçlar içeriine girer,çünkü tebeşir küçük mmikroorganizmaların milyonlarca yıl  deniz diplerinde biriken kabuklarından oluşur. Okullarda kullandığımız tebeşirin bu doğal tebeşirle  alakası yoktur,kullandığımız tebeşir kireçtaşından elde edilir ,belki bu sebeple zümre arkadaşınız karıştırmış olabilir

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
aymelek
Üye
**

Performans: 13
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 23 Eylül 2011, 09:12:59 »

hocam,sırrı erinç'in genel coğrafya kitabında tebeşir organik tortul,reşat izbırak'ın coğrafya terimleri sözlüğünde kimyasal tortul olarak veriliyor,kafa karışıklığı bundan

saygılarımla
ayla önal
geomaster
Uzman Üye

Performans: 69
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #3 : 23 Eylül 2011, 09:20:29 »

Sanırım iki görüş de haklı. Çünkü canlıların kabuklarındaki tortulaşma hem organik bir oluşum hem de kabukların bünyesindeki kalsiyum kirece dönüşüyor olabilir. Bu da kimyasal bir süreci de gösterir.

Fahrettin ASPİRİN
dreamer99
VIP Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 23 Eylül 2011, 15:04:41 »

organik diye işliyorum ben de...

DEÜ
sevilarfi
Uzman Üye

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 23 Eylül 2011, 17:03:07 »

Bende organik tortul kayaç olarak işliyorum.
megane
Uzman Üye

Performans: 31
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 23 Eylül 2011, 18:25:21 »

Sanırım iki görüş de haklı. Çünkü canlıların kabuklarındaki tortulaşma hem organik bir oluşum hem de kabukların bünyesindeki kalsiyum kirece dönüşüyor olabilir. Bu da kimyasal bir süreci de gösterir.
hocama katılıyorum. ama ilk oluşum süreci organik malzemelerden olduğu için ben de "organik tortul" olarak işliyorum...

Ne olursan ol kendin ol, özgün ol.. MEGANE II HB
Badem303
VIP Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 23 Eylül 2011, 18:47:37 »

organik. tortul. ama ben okuldakinin kimyasal kireç oldugunu bilmiyordum. bu arada  geçen yıl sitede reklam veren tahta kalemini önermiyorum. tam bir fiyasko..  tahtadan silinmedi. zor temizledim :DDD
cpl
VIP Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 23 Eylül 2011, 23:26:18 »

organik kayaçlar grubunda veriyorum bende .
subutay78
Uzman Üye

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 24 Eylül 2011, 08:08:04 »

Organik tortul diye anlatıyoruz güzel bir tartısma konusu olmus elinize saglık bende okuldaki tebesiri yeni öğrendim...
ihsancicek
VIP Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 24 Eylül 2011, 09:20:04 »

Tebeşir yumuşak, gözenekli bir tür kireştaşıdır ve genellikle karbonatlı nanoplakton (özellikle coccolithler) ve mikroplanktonlar (özellikle foraminiferlerden oluşmaktadır. Bu kayaç sınıflarda kullanılan tebeşir ile karıştırılmamalıdır. Çünkü sınıflardaki tebeşir  ile karıştırılmamalıdır. Çünkü kara tahta tebeşiri kalsiyum sülfat bileşimlidir. Tebeşir tabakaları Kretase döneminde tortulanmıştır. Bu döneme adını veren “creta” temiminin karşılığı latin dillerinde “chalk”-“tebeşir” olduğu  ve bu dönemde tebeşir bol miktarda tortulandığı için döneme bu ad verilmitir. Organik kökenli bir kayaçtır, günümüzde çimento yapımında kullanılmaktadır.
ayşe ünlü
Deneyimli Üye

Performans: -1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 24 Eylül 2011, 09:21:57 »

Tebeşir yumuşak, gözenekli bir tür kireştaşıdır ve genellikle karbonatlı nanoplakton (özellikle coccolithler) ve mikroplanktonlar (özellikle foraminiferlerden oluşmaktadır. Bu kayaç sınıflarda kullanılan tebeşir ile karıştırılmamalıdır. Çünkü sınıflardaki tebeşir  ile karıştırılmamalıdır. Çünkü kara tahta tebeşiri kalsiyum sülfat bileşimlidir. Tebeşir tabakaları Kretase döneminde tortulanmıştır. Bu döneme adını veren “creta” temiminin karşılığı latin dillerinde “chalk”-“tebeşir” olduğu  ve bu dönemde tebeşir bol miktarda tortulandığı için döneme bu ad verilmitir. Organik kökenli bir kayaçtır, günümüzde çimento yapımında kullanılmaktadır.
organik tortul olarak verdim hocam
delfin
Deneyimli Üye

Performans: 33
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 23 Eylül 2012, 08:37:32 »

Sayın ihsan hocam sınıflardaki tebeşir kireçtaşı, denizlerdeki mikroorganizmalrdan oluşan ise organik tortul bunu mu demek istediniz.bi karışıklık hissettim.
gelecek8
Uzman Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 23 Eylül 2012, 21:20:37 »

kalkerde temelde organik tortul kayaç ama onuda kimyasal tortul diye veriyoruz
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic