Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Karadeniz İle Akdeniz Arsındaki Yağış Farkı-Soru...  (Okunma Sayısı 5692 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ismail1333
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 28 Aralık 2009, 20:24:06 »

Arkadaşlar konuyu nereye açacağımı bulamadım çok özür dilerim yalnız bir sorunun acilen cevabını bulmam gerekiyor. Karadeniz bölgesi yağış alırken Akdeniz bölgesinin almamasının nedeni nedir lütfen yardım edin acil gerekiyor Shocked
klimaks
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 28 Aralık 2009, 20:31:15 »

Herhalde yaz yağışlarını sormak istediniz.
Eğer soru buysa Yazın ASOR YB alanından BASRA AB alanına doğru oluşan hava akımları Karadeniz'de orografik etkiyle yağış oluştururken diğer bölgelerde çeşitli nedenlerle  ısınmaya başladığı için nem taşıma kapasitesi artar  ve yağış oluşturmaz.

"Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir."
ismail1333
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 28 Aralık 2009, 20:34:18 »

Herhalde yaz yağışlarını sormak istediniz.
Eğer soru buysa Yazın ASOR YB alanından BASRA AB alanına doğru oluşan hava akımları Karadeniz'de orografik etkiyle yağış oluştururken diğer bölgelerde çeşitli nedenlerle  ısınmaya başladığı için nem taşıma kapasitesi artar  ve yağış oluşturmaz.
Gerçekten de deneyimliymişsiniz Smiley Çok teşekkür ederim arkadaşım beni büyük bir sorundan kurtardın bu kadar hızlı cevap beklemiyordum Allah razı olsun iyi akşamlar görüşmek üzere..
serkandemir
Uzman Üye

Performans: 49
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 28 Aralık 2009, 20:39:06 »

karadeniz boyunca uzanan kuzey anadolu dağları kıyıdan itibaren başlar bu durum yamaç yağışlarına sebep olur, bunda batı rüzgarlarının karadeniz üzerinden kuzey anadolu dağlarına nem getirmesini unutmamak lazım,akdeniz kıyısı boyunca uzanan toroslar ise kıyıdan itibaren hemen başlamaz.Aralarındaki fark olarak bunu söyleyebiliriz hocam.

Söyle yaşadığın şehir güzelse kıymetini bilsin,yaşadığın şehir güzelse sebebi sensin..
ismail1333
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 28 Aralık 2009, 20:40:40 »

karadeniz boyunca uzanan kuzey anadolu dağları kıyıdan itibaren başlar bu durum yamaç yağışlarına sebep olur, bunda batı rüzgarlarının karadeniz üzerinden kuzey anadolu dağlarına nem getirmesini unutmamak lazım,akdeniz kıyısı boyunca uzanan toroslar ise kıyıdan itibaren hemen başlamaz.Aralarındaki fark olarak bunu söyleyebiliriz hocam.
Serkan arkadaşım sana da çok teşekkür ederim Allah razı olsun sizden Cheesy
ismail1333
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 29 Aralık 2009, 16:14:17 »

Arkadaşlar kusura bakmayın ama benim bunu öğretmene anlatmam gerekiyor fakat nasıl yapacağım açıkca bir şekilde nasıl anlatacağım bilemiyorum yardım edebilir misiniz acaba S:
SELFATİH
Yeni üye
*

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 29 Aralık 2009, 16:32:14 »

karadenizde hava sıcaklığı yaz aylarında daha düşük ve nemlilik fazla olduğu için hava doyma noktasına (bağılnem %100 ü aşmakta) iken akdenizde yazın havanın yağış oluşturması için sıcaklığın düşmesi gerkmektedir. örn:30 derecelik hava 27 gr nem taşır (max.nem). bu nedenle havada en az 28 gram nem olması gerekir. bu ancak ekvatorda ve çevreinde olabilir. kışın hava ıcaklığı azldığı için max.nem de azalmakta bu nedenle bol yağış almaktadır.   sıcaklıkla max. nem doğru orantılıdır. yağış için hava sıcaklığının düşmesi yada mutlak nemin artması gerekir.
ismail1333
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 29 Aralık 2009, 18:06:38 »

karadenizde hava sıcaklığı yaz aylarında daha düşük ve nemlilik fazla olduğu için hava doyma noktasına (bağılnem %100 ü aşmakta) iken akdenizde yazın havanın yağış oluşturması için sıcaklığın düşmesi gerkmektedir. örn:30 derecelik hava 27 gr nem taşır (max.nem). bu nedenle havada en az 28 gram nem olması gerekir. bu ancak ekvatorda ve çevreinde olabilir. kışın hava ıcaklığı azldığı için max.nem de azalmakta bu nedenle bol yağış almaktadır.   sıcaklıkla max. nem doğru orantılıdır. yağış için hava sıcaklığının düşmesi yada mutlak nemin artması gerekir.
Çok teşekkür ederim arkadaşım şimdi açıkca bir şekilde anlatabilirim sağ olun Cheesy
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #8 : 01 Mart 2016, 18:56:43 »

Ülkemiz üzerinde Kış mevsiminde etkili olan İzlanda AB'nın Karadeniz Bölgesinde her mevsim etkili olması
ve Ülkemizde Yaz mevsiminde etkili olan Asor YB'NIN Kardenizden geçerken nem kazanıp Karadeniz Dağları boyunca yükselirken yağış bırakması

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic