Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: kara ve denizlerin dağılışı ile ilgili bir soru  (Okunma Sayısı 4755 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
okuyanus
Uzman Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 31 Aralık 2008, 19:15:03 »

soru biraz farklı geldi bana. siz de bakarsanız sevinirim.

kara ve denizlerin ısınma özellikleri düşünüldüğünde , ocak ayında aşağıdaki izohips haritasında ok işaretleriyle gösterilen rüzgarlardan hangileri sıcaklık enlem arasındaki ilişkiye ters düşen bir durumun ortaya çıkmasına neden olur?
a- I-II         b-II-IV      c-II-III-IV     d-yanlız IV      e-yanlız II

yasaklar güvenlik sağlayabilir ama özgürlüğü asla...
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 31 Aralık 2008, 19:32:21 »

A şıkkı.
1. rüzgar gittiği yerde sıcaklığı yükseltir.Çünkü dağdan aşağıya iniyor föhn etkisi yapar.Halbu ki kutuplara gittikçe sıcaklığın düşmesi lazımdı.
2.rüzgar gittiği yerde soğur çünkü dağın yamacına doğru  yükseliyor.Ama ekvatora gidildikçe sıcaklık yükselir ilkesine terstir.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #2 : 31 Aralık 2008, 19:33:17 »

Rüzgarlar geldikleri bölgelerin sıcaklıklarını gittikleri bölgelere taşırlar.

Buna göre I güneyden kuzeye doğru hareket ettiği için normal şartlarda sıcaklığı yükseltmesi gerekir. Fakat burada karadan denize doğru hareket ettiği , karanın sıcaklık değerinin denizden daha düşük olmasından dolayı gittiği bölgede sıcaklığı düşürür.

II numaralı rüzgar tam tersi bir durum arzeder. Yani kuzey sektörlü olmasına rağmen denizel kökenli olduğu için sıcak karakterlidir.

M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #3 : 31 Aralık 2008, 19:34:03 »

Ben yazarken Köksal hocam da cevabını vermiş. Smiley

evindar7913
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 01 Ocak 2009, 08:23:40 »

selamlar hocam!ben soruda biraz sorun olduğunu düşünüyorum.öncelikle kara ve denizlerin ısınma özellikleri düşünüldüğünde ocak ayında bildiğiniz gibi kara yüksek basınç deniz alçak basınçtır.dolayısıyla II numaralı rüzgarın esiş yönü yanlış olur.eğer bu rüzgarlar meltem rüzgarı ise yine eksiklik var.çünkü gündüz mü gece mi olduğu belli değil.köksal hocam doğru yazmış,ancak burda kara ve denizlerin ısınma özelliklerindeki farklılıktan kaynaklı bir sonuç çıkarımı göremedim.soru,hangileri sıcaklık enlem arasındaki ilişkiye ters oüşer şeklinde olsa cevap direk I ve II denilir.çünkü III ve IV te ters bir durumyok.Ama I de sıcaklık artıyor ama düşmesi gerekirdi,II de düşüyor sıcaklığın artması gerekirdi.ama soru yine de sorunlu. teşekkürler.herkese iyi çalışmalar!
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic