Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kaç Paralel Var?  (Okunma Sayısı 23183 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yusufdukkel
Uzman Üye

Performans: 85
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 05 Kasım 2008, 20:08:45 »

Kuzey ve güney yarım kürelerde 90 ardan 180 paralel var diyoruz.Sonrada Ekvatora en büyük paralel dairesidir diyoruz.Toplamda 181 etmiyor mu? Bir izah getiren arkadaşım olursa sevinirim.Teşekkürler.

İskenderun Demirçelik Anadolu Lİsesi
cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Performans: 225
Çevrimdışı Çevrimdışı

yaşadığımız her şeyde izi olan bilimciyiz.

Site
« Yanıtla #1 : 05 Kasım 2008, 21:02:52 »

hocam ben kitaplarımda ekvator hariç 90 tane kuzeyde 90 tane güneyde 180 tane paralel vardır diyorum ekvatorla 181 oluyor.

karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 05 Kasım 2008, 21:04:48 »

Sayın hocam şu mantıkla hareket edildiğinde cevap doğru oluyor. Paralelin tanımı yapılırken önce ekvatorun tanımı yapılır ve ekvatora paralel olarak 1 derece aralıkla çizilen doğu-batı yönlü çizgiler olarak ifede edilir.
Yani ekvatora paralel çizilen dairelere paralel dendiğine göre 90 tane kyk de 90 tane gyk de ekvatora paralel çizilen daire vardır. toplamları 180 dir.

Ama sizin dediğiniz tabiki doğru olmakla birlikte, bu tanımda mantık olarak doğrudur. Biz aslında toplamda ekvator ile birlikte 181 paralel olduğunu söylemeliyiz. Ancak ben daha öğrencilerime hiç söyleme gereği duymadım.
Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 05 Kasım 2008, 21:10:10 »

Değerli meslektaşlarım başlangıç paraleli Ekvator 0 (sıfır) derceye sahip olduğu için sayılmıyor kuzey ve güneyde 1 er derce aralıklarla çizilenler dikkate alındığı için 180 tane paralel olduğu kabul edilmektedir.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
karayel
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 05 Kasım 2008, 21:20:40 »

Eğer ekvatoru paralel dairesi olarak kabul etmezsek paraleller arası her yerde 111 km olur mantığına aykırı bir durum oluşur. Çünkü ekvatoru yok saydığımızda 1k ve 1g paralelleri arası 222 km olur. Burada sadece düşünüş anlatım tarzı ile ilgili bir durum vardır. Ekvatorun kuzeyinde ve güneyinde toplam 180 tane paralel dairesi vardır. Bu doğrudur ancak ekvator da bir paralel dairesidir ve toplamda 181 paralel dairesi vardır.
hfuat
Deneyimli Üye

Performans: 94
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 05 Kasım 2008, 21:30:25 »

Kıraç hocama katılıyorum.ekvator 0 paraleli olduğundan sayısal olarak değer arzetmiyor.örneğin ekvator ile 1 derece kp arasındaki biryerin matematik konumunu belirtiken 0 derece 10 dk 30 saniye ifadesi yerine doğrudan 10 dk 30 sn enlemi denmesi gibi.
yusufdukkel
Uzman Üye

Performans: 85
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 05 Kasım 2008, 21:46:20 »

Ekvatorun 0(sıfır) ıncı paralel olması onun sayısını sıfır yapmaz.Birşeyi sayarken doğal sayıları değil sayma sayılarını kullanırız.Sayma sayıları da mamlum 1 den başlar. O zaman ekvatoru yok saymak mantıksız olur.

İskenderun Demirçelik Anadolu Lİsesi
fakirsy
Yeni Üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 06 Kasım 2008, 00:09:46 »

Konuya biraz farklı bakmak istiyorum. Uzman falan değilim, sadece beyin fırtınasına katkı yapmak istedim. Bir paralellerin birer çizgi olduğunu düşünüyoruz. 0 derece ile 1 derece arasının yani 111 km.lik mesafenin 1 paralel olduğunu düşünsek, ekvatorun kuzeyinde ve güneyinde 90 paralel olduğunu söyleyebiliriz. Paralellerin çizgi olduğunu söylersek 181 paralel olduğu söylenebilir. Tabii biri çıkıp; kutup noktalarının sadece nokta olduğunu ve paralel dairesi olamayacağını ve bu durumda ekvator dahil 179 paralel dairesi vardır diye iddia ederse ne yapacağız?
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 06 Kasım 2008, 04:23:32 »

Konuya biraz farklı bakmak istiyorum. Uzman falan değilim, sadece beyin fırtınasına katkı yapmak istedim. Bir paralellerin birer çizgi olduğunu düşünüyoruz. 0 derece ile 1 derece arasının yani 111 km.lik mesafenin 1 paralel olduğunu düşünsek, ekvatorun kuzeyinde ve güneyinde 90 paralel olduğunu söyleyebiliriz. Paralellerin çizgi olduğunu söylersek 181 paralel olduğu söylenebilir. Tabii biri çıkıp; kutup noktalarının sadece nokta olduğunu ve paralel dairesi olamayacağını ve bu durumda ekvator dahil 179 paralel dairesi vardır diye iddia ederse ne yapacağız?

Arkadaşın ifadesi anlaşılması güç noktaları ifade ediyor gibi.Yani çizgilerden ziyade araları belirtmek daha anlamlı geliyor.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Cengiz Teper
VIP Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 06 Kasım 2008, 05:24:28 »

Hocam enlemin tanımını yaparken ekvatora olan açı cinsinden uzaklıktır diyoruz

örneğin 1 derece kuzey paraleli ekvatora 1 derece uzaktır. birer derece aralıklarla ayrıldığı için ekvatora göre 90 tane kuzeyden 90 tane güneyden çizilebiliyor.

ya da 20 kuzey paraleli ile ekvator arasında 21 paralel vardır demeyiz.

ekvatoru için hiç bir zaman ekvatora sıfır derece uzaklıktadır tanımını yapmayız,

enlemleri, açısal uzaklık şeklinde düşündüğümüzde ve paralelleri de enlemleri gösteren çizgilerdir şeklinde düşündüğümüzde
ekvatora, 180 tane açısal uzaklık vardır ve o uzaklıkları gösteren 180 tane paralel vardır
iyi çalışmalar
cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Performans: 225
Çevrimdışı Çevrimdışı

yaşadığımız her şeyde izi olan bilimciyiz.

Site
« Yanıtla #10 : 06 Kasım 2008, 05:43:34 »

paraleller arasındaki mesafeden bahsederende iki paralel arası 111km dir ifadesi kullanırız bu da yanlıştır. burada ardışık iki paralel arası en kısa mesafe 111km dir ifadesinin kullanılması daha doğrudur.böylece ekvatoru saymazsak iki paralel arası 222km olur yorumunu da çürütmüş oluruz.

karayel
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 06 Kasım 2008, 14:08:58 »

paraleller arasındaki mesafeden bahsederende iki paralel arası 111km dir ifadesi kullanırız bu da yanlıştır. burada ardışık iki paralel arası en kısa mesafe 111km dir ifadesinin kullanılması daha doğrudur.böylece ekvatoru saymazsak iki paralel arası 222km olur yorumunu da çürütmüş oluruz.
Katılıyorum.
western22
VIP Üye

Performans: 151
Çevrimdışı Çevrimdışı

S.TELLİOĞLU Mersin Akdeniz Anadolu İmam Hatip L.

« Yanıtla #12 : 06 Kasım 2008, 14:30:14 »

Sonuçta hepsi hayali çizgiler,yada eğriler değil mi Smiley) işin şakası bi yana,bence doğru ifade şöyle olmalıdır "90 tane kuzeyde 90 tane güneyde olmak üzere toplam 180 tane paralael derecesi vardır).daire dediğimizde bi arkadaşımızın dediği gibi,kutup noktalarını açıklayamayız bence...yani daire,nokta,derece,aralık deyimlerini biraraya getirip te kavram kargaşası da yapmamak lazım diye düşünüyorum...

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.
s.ocalan
Yeni Üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 06 Kasım 2008, 15:27:12 »

elinize bir yarım daire alıp bunun merkezinden dış yüzeyine birer derecelik açılarla hat çekin ve sonra sayın ama bunu yaparken yanınızda geometri hocasını almayı unutmayın
afelll
Sürekli Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 06 Kasım 2008, 15:49:52 »

arkadaşlar ekvatoru da ayrı bir paralel olarak alırsak yanlış yaparız diye düşünüyorum. paralelin tanımını yaparken de ekvatora 1 er  derecelik açı farkıyla çizilen dairelerdir diyoruz dolyısıyla ekvator kendisine bir açı yapamayacağına göre ekvator bir paralel değil paralellerin başlangıcıdır diyebiliriz... başarılarr...
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic