Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Jeopolitikte etkili olan faktörlerle ilgili soru  (Okunma Sayısı 6038 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
İbrahim Burhan
Uzman Üye

Performans: 45
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 21 Şubat 2009, 16:50:02 »

arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba. Ders kitabımızda jeopolitikte etkili olan faktörler üç gruba ayrılmış bunlardan değişmeyen unsurlar içöinde ise iklim de bulunmakta burada aklımın takıldığı bir coğrafi alanın iklimi değişmeyecek diye bir kaide yok o halde burada iklim niye değişmeyen unsurlar arasında yer almış olabilir yorumlarınızı beklıyorum şimdiden bütün arkadaşlara teşekkür ederim...
toktagan
Deneyimli Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 21 Şubat 2009, 19:18:51 »

değerli hocam elbette değişmeyen değişimin kendisidir ama iklim uzun yıllar değişmiyen sıcaklık ortalamasıdır,dediğimize göre: sizin için ne kadar uzun bir zaman? sorusu galiba daha önemli,iklim  bugünden yarına değil zaman içinde yavaş yavaş değiştiği için,değişmiyenler gurubunda yer alır.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #2 : 21 Şubat 2009, 22:19:28 »

Hocam biliyorsunuz "iklim sınırları geniş bir alanda uzun yıllar boyunca(yaklaşık 50 yıl) meydana gelen atmosfer olaylarını genel ortalamasıdır".Yani iklimin tanımı yapılabilmesi için  bile  uzun süre bir gözlem gerekiyor,bu da iklimin kolay kolay değişmeyeceğinin bir işareti sayılır.Elbetteki iklim mutlak değişmez diye bir kural yoktur ama iklimin kısa zamanda değişmesi çok çok olagan üstü durumlarda gerçekleşir,yada çok çok uzun süreli bir zaman gerekir,bu nedenle değişmeyen unsurlar içerisine alınmıştır.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
maya
Sürekli Üye

Performans: 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 22 Şubat 2009, 10:18:21 »

öyle düşünürsek stratejik kaynaklarda değişebilir yeni teknoloji ile yada su kaynaköları da değişebilir veya cografi bütünlükte zaman içinde değişebilir zaten cografya sürekli değişen bir bilim değilmiki sürekli kendini yenileyen burda ki değişimden kasıt galiba uzun bi süreç olarak düşünülmüş
lagzan
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 30 Mart 2009, 16:26:24 »

Değişmeyen bir şey yoktur ki. Ama iklimin değişimi insan ömrü ile mukayese edilmeyecek derecede uzun bir zaman diliminde gerçekleşir. Oysa ki herşey değişir haklısınız.
özgül
Uzman Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 11 Ocak 2011, 22:31:54 »

arkadaşlar bu sene 12. sınflara ilk defa derse giriyorum. Bu değişmez unsurlar benimde kafamı çok yordu. Öğrencilerin kafalarına takılan mevzular genellikle şunlardı: iklim değişikliğinden bahsederken niçin burda değişmez unsur olarak alındığı, yeraltı kaynaklarının tükenebilirliği, coğrafi sınırların pekala değişebileceği, iklimle paralel su kaynaklarının azalması durumu....... Herbirine tabiki cevaplar verdim ama kendi kafamda da tam netleştiremeyince iyice canım sıkıldı, internette ve diğer kaynaklarda güzel açıklamalar bulamadım. Bu konuyu bilen arkadaşlardan destek bekliyorum. Bu başlığı açtığınız için tekrar teşekkür ederim. İyi çalışmalar, saygılar..
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic