Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İstanbul Küresel Öneme Sahip Bir Şehir midir ?  (Okunma Sayısı 9278 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
stream1
Sürekli Üye

Performans: 32
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 19 Ekim 2011, 06:54:33 »

Değerli Meslektaşlar ,
Ben dersimde İstanbul'un  etki alanını anlatırken bölgesel öneme sahip olduğunu küresel olmadığı  ancak her geçen gün etki sahasını genişlettiğini özetle  aşağıdaki gerekçelerle anlattım.Ancak bazı sitelerde Küresel olduğu yazdığı gibi bazı meslektaşlarında küresel olduğunu belirttiğini gördüm ve duydum .Böyle düşünen arkadaşlar gerekçelerinibelirtirse sevinirim.
1-Türkiye küresel bir güç değildir.Bölgesel bir güçtür.(ekonomik -askeri -siyasi)
2-İstanbul borsası ve finansman özellikleri küresel çapta etkisi olacak kadar büyük değildir.(istanbul borsasının yükselmesi veya düşmesi New York ,Tokyo ,Londra ve Nasdag endeksini etkilemez .Ancak onlardaki oynama İstanbulu etkiler)
3-Türkiye petrol ,altın vb kıymatli kaynaklarının fiyatlamasının yapıldığı  bir yerde değildir.
4-Frankfurt gibi uluslararası bir furarcılık merkezide olmayıp.Yapılan fuarlara daha çok komşu ülkeler ve yakın çevreden katılımlar olmaktadır.
5-Ortadoks Patrikanesi Lozana göre ekümenik değildir.Lozan bir tarafa bırakılsa bile Rusya Patrikaneyi ekümenik olarak kabul etmemekte
 Tez ve düşüncenizle beraber gerekçeleriniz rica ediyorum.

Gökalp Erhan Güzel
 "HAYATIN BİLGİSİ YA DA SADECE COĞRAFYA
dreamer99
VIP Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 19 Ekim 2011, 20:53:51 »

istanbul boğazının stratejik önemi küreseldir kanımca. ayrıca islam alemi için önemli bir şehir olması, tarihi dokusu  vs.  küresel etkiye sahiptir diye düşünüyorum...

DEÜ
roketlevo
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 02 Kasım 2011, 21:30:14 »

bence de küresel öneme sahip bir şehir boğazlar hıristiyanlık için ayasofya felan tarihi önemi ve 2 kıta üzereinde kurulmuş tek şehir olması önemli...
pardus
Sürekli Üye

Performans: 40
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 02 Kasım 2011, 21:37:43 »

bence istanbul bölgesel etkiye sahiptir bazı kültürel eserlerin olması şehri küresel yapmaz ders kitabında rio de janerio daki karnavalın küresel olduğundan bahsediyor ama şehrin kendisi küresel değildir aynen istanbul da öyle bence yani istanbulun ekonomik-kültürel-eğitim yönü kendi bölgesini etkiler ama örneğin filipinleri ya da norveçi etkilemez new york gibi ya da fener rum patrikhanesi hiç bi zaman vatikan kadar etkili değildir bence

ZİNDAN İKİ HECE MEHMED'İM LAFTA
BABA KATİLİ İLE BABAN BİR SAFTA
BİR DE GERİ ADAM BOYNUNDA YAFTA
HALİMİ DÜŞÜNÜP YANMA MEHMED'İM
KAVUŞMAK MI.. BELKİ...DAHA ÖLMEDİM
zeybek43
Uzman Üye

Performans: 34
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 02 Kasım 2011, 22:48:06 »

ben dersimde istanbulu sizn dediğniz sebeplerden dolayı bölgesel etkiye ashiptir diye anlatım..ve de öyle olduğunu düşünyorum...
mustafakavak
Yeni üye
*

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 03 Kasım 2011, 11:29:21 »

İstanbul jeopolitik konumundan dolayı küresel bir öneme sahiptir. Bu durumu nedeniyle ilk çağlardan beri her ulus bu şehre sahip olmak istemiştir.
nil gül
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 03 Kasım 2011, 15:16:40 »

istanbul boğazının joepolitik önemi ve istanbul un tarihsel geçmişi onu küresel şehir yapmaya yeterlidir.
bora
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 03 Kasım 2011, 15:54:25 »

Hiç tereddütsüz evet küresel bir şehir.
deryaa
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 03 Kasım 2011, 18:01:12 »

Ben de İstanbul'un jeopolitik konumundan dolayı küresel bir etkiye sahip olduğunu söyledim.Tarihi önemi , ticari önemi(boğazlar) ve tabi ki turizm açısından değerlendirdim
süper tornado
Deneyimli Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 03 Kasım 2011, 22:21:43 »

İstanbul şehri kesinlikle küresel bir etkiye sahiptir.Bunu sağlayan sebebler:
1 Sahip olduğu boğazlar onu uluslar arsı arenada söz sahibi yapmakatadır.
2 Tarihi geçmişi Bizansların yıllarca başkentliğini yapmış,Osmanlı İmparatorluğun başkentliğini yapmış
3 Uluslar arası bir hava limanına sahiptir.
4 Batının doğuya açılan ticaret kapısı
5 Bir turizm kenti
6 Dini açıdan manevi değere sahip v.b.
  Sahip olduğu bir özelliği tüm dünyanın kabül etmesi zaten beklenemez Vatiaknı da müslümanlar kutsal görmez,frankfurt'taki fuara Güneydoğu Asya'dan,Afrika'dan kimsenin katıldığı veya onları etkilediğini sanmıyorum.
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 03 Kasım 2011, 23:13:24 »

Sayın arkadaşlarım Mekke dini bakımdan küresel bir şehirdir. Ancak ekonomik açıdan etkisi yereldir. İstanbul'un ekonomik açıdan etkisi bölgeseldir; fakat boğazların jeopolitik açıdan küresel bir etkisi olduğu da gerçektir. Öğrencilerime daha çok ekonomik açıdan ele alınması gerektiğini bu anlamda bölgesel olacağını, ancak özellikle boğazlar kastedilerek bir soru gelirse o zaman etkisinin küresel olarak ele alınması gerektiğini söyledim.
kurtulan1
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 04 Kasım 2011, 06:20:59 »

İstanbul kesinlikle bölgesel etkiye sahip bir şehirdir. Boğazlar'dan dolayı küresl olduğunu düşünenler yanılıyor unuttukları nokta boğazlr konusunda söz sahibi değiliz
oktay38
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 04 Kasım 2011, 17:38:08 »

arkadaşlar bende küresel oluğunu düşünenlerdenim.çünkü boğazların varlığı tüm dünyayı etkilemektedir.Ayrıca lozan antlaşmasına yanılmıyorsam boğazlar konusunda japonya dahil katılmıştı.Ayrıca birçok yabancı insan Türkiyeyi bilmese dahi İstanbulu biliyor.Yine 2010 da Avrupa Kültür Başkenti olmadımı.
ko28
Üye
**

Performans: 46
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 05 Kasım 2011, 14:26:24 »

İstanbul kesinlikle bölgesel etkiye sahip bir şehirdir. Boğazlar'dan dolayı küresl olduğunu düşünenler yanılıyor unuttukları nokta boğazlr konusunda söz sahibi değiliz

söylediğinizi doğru kabul edersek bu durum bile küresel kabul etmek için yeterli bir neden değil mi?
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic