Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İSkenderun Demir Çelikle ilgili soru  (Okunma Sayısı 11268 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
serenato
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 02 Aralık 2008, 07:42:24 »

Arkadaşlar Ereğli ve KArabük fabrikalarına demirin ve kömürün nerden geldiğini biliyoruz ancak İSkenderun Demir -Çelik fabrikasında enerji olarak ne kullanılıyor işlenen demir nerden getiriliyor ?

"Herkes düşlerinin büyüklüğü kadar özgürdür"
coğrafyacı08
VIP Üye

Performans: 89
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 02 Aralık 2008, 08:25:25 »

Hocam, Demir Çelik Fabrikalarında demirin eritilmesinde taşkömürü kullanılmaktadır. Bazı ülkeler (Mesela Fransa) bazı demir çelik fabrikalrında demiri eritmek için güneş enerjisi kullanmakta. Ama yaygın olarak taş kömürü kullanılmaktadır. Ülkemizdeki Ereğli ve Karabük Demir Çelik Fabrikalarında enerji kaynağı olarak (demiri eritmek için) o bölgede çıkarılan taşkömürü kullanılmaktadır. İskenderun Demir Çelik Fabrikasının enerji ihtiyacı (taş kömürü) ithal edilmektedir. Deniz yolu ile getirilen ithal taş kömürünün ulaşım kolaylığı olması amacıyla limana çok yakın bir yerde (İskenderun Limanına) kurulmuştur.
Demir, ülkemizden çıkarılan demir yatakalarından elde edilen ve İskenderuna nakledilen demir madenleridir.
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 02 Aralık 2008, 14:19:12 »

Svas Malatya Elazığ üçgeni İskenderuna daha yakındır ve demir cevheri buraya demiryolu ile nakledilir.Kömür ise dışardan deniz yolu ile gelir.Maliyetin az olmöası için hem hammadde(kömür)getirilmesi hem de üretilen demir ve çelik türevlerinin ihracat ve türkiye nin diğer noktalarına dağıtımı deniz yolu ile yapıldığı için İsdemir sahile kurulmuştur.
   Erdemir ve Kardemir e demir cevheri ise yine bu üçgenden çıkarılan demirin Samsun limanına demiryolu ile nakli ve oradan da deniz yolu ile Zonguldak bölgesine nakli ile yapılır.
   Burada dikkat çekilmesi gereken şey neden demir cevheri kömürün çıkarıldığı yere naklediliyo da, kömür; demir cevherinin çıkarıldığı yere nakledilmiyo?
   Burdaki gizli özne nakliyattır.Deniz yolu ile nakliyat maden işlemeciliği gibi maliyetli bir işi en az harcama yaparak kara dönüştürme işidir.Yani deniz yolu bir seferde tonlarca mamül maddeyi tek seferde taşır ve maliyeti düşürür.
   Bunun için hemen hemen bütün demirçelik fabrikaları kıyılarda kurulmuştur.
   Elazığ ve Kırklareli fabrikaları bu maliyete dayanamayıp kapanmış veya stratejik önem(TSK) vesilesi ile ayakta durmaktadır.
   Saygılar.....

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
abisal
Uzman Üye

Performans: 102
Çevrimdışı Çevrimdışı

Hayat Beynimizdeki Bulmacayı Doldurma Çabasıdır...

« Yanıtla #3 : 02 Aralık 2008, 16:23:11 »

İskenderun Demir Çelik Fabrikasının enerji ihtiyacı için taş kömürü ithal edilmektedir.
üniversitede enerji coğrafyası hocası, bu kömürün çoğunun, Güney Afrika Cumhuriyeti'nden getirildiğini söylemişti...
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 02 Aralık 2008, 16:38:10 »

önemli olan nokta günümüzde kıyılarda limanlara yakın olan yerlerde demir çelik fabrikalarının kurulmasıdır. Tekirdağ kaptan demir çelik fabrikasında demir; elektrik enerjisi ile eritilmektedir. Büyük elektrotlar kazanların içine mekanizma ile sokularak demir çok kısa bir sürede eritilmektedir. Hatta fabrika elektrik santralinide kurmuştur.
geography12
VIP Üye

Performans: 66
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 02 Aralık 2008, 19:02:48 »

Hocam Adana Feke'den den çıkarılan demir cevheri iskenderuna gönderilir

Sen ey yardım sevenim, ruhumu derde saldın
Yalnızlığım ağlarken gülenim, nerde kaldın

Bilmezsin ayrılığın ağı kokan dilini
Hâtıra bırak bana oyalı mendilini

Paslandı buzdağları ortasında çeliğim
Gözlerinden hatıra kaldı kekemeliğim...
yusufcetin
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 02 Aralık 2008, 19:41:50 »

önemli olan nokta günümüzde kıyılarda limanlara yakın olan yerlerde demir çelik fabrikalarının kurulmasıdır. Tekirdağ kaptan demir çelik fabrikasında demir; elektrik enerjisi ile eritilmektedir. Büyük elektrotlar kazanların içine mekanizma ile sokularak demir çok kısa bir sürede eritilmektedir. Hatta fabrika elektrik santralinide kurmuştur.

Hocam Tekirdağ'da demir-çelik fabrikası var mı?
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 02 Aralık 2008, 19:51:29 »

ben de bilmiyordum Tekirdağ'da demir çelik fabnrikası olduğunu. eğer varsa ne zamandan beri faaliyette merak ettim doğrusu ve cehaletimide bağışlayın lütfen..

Sayın arkadaşlarım ben Tekirdağ Marmara Ereğlisi ilçesinde 10 yıl oturdum ve Halen yaz aylarında tatile gidiyorum. Arkadaşımda aynı ilçede Kaptan demir çelik fabrikasında çalışıyor. Beni de fabrikada o arkadaşım gezdirmişti. Ve bildiğim kadarıyla 2 yıl önce en fazla vergi veren ilk 100 ler içine fabrikanın dahil olduğu şirket grubu girmişti. Aynı firmanın zonguldak, çorlu ve birkaç yerde de fabrikası vardır. Google dan bakabilirsiniz.
yusufcetin
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 02 Aralık 2008, 19:57:21 »

ben de bilmiyordum Tekirdağ'da demir çelik fabnrikası olduğunu. eğer varsa ne zamandan beri faaliyette merak ettim doğrusu ve cehaletimide bağışlayın lütfen..

Sayın arkadaşlarım ben Tekirdağ Marmara Ereğlisi ilçesinde 10 yıl oturdum ve Halen yaz aylarında tatile gidiyorum. Arkadaşımda aynı ilçede Kaptan demir çelik fabrikasında çalışıyor. Beni de fabrikada o arkadaşım gezdirmişti. Ve bildiğim kadarıyla 2 yıl önce en fazla vergi veren ilk 100 ler içine fabrikanın dahil olduğu şirket grubu girmişti. Aynı firmanın zonguldak, çorlu ve birkaç yerde de fabrikası vardır. Google dan bakabilirsiniz.

2008 Kpss Lisans Sorusu
Aşağıdaki endüstri kuruluşlarından hangisi Türkiye’nin
kıyı bölgelerinin tümünde vardır?
A) Otomotiv B) Çimento
C) Petrokimya D) Demir-çelik
E) Seramik

Ben bu sorunun hatalı olduğunu, iki cevaplı bir soru olduğunu sitede dile getirmiştim . Verdiğiniz bu bilgiyle daha da netleşti hatalı bir soru olduğu. Teşekkürler hocam..

http://cografya.biz/forum/ynt-2008-kpss-gkgy-cevaplari-dogu-ates-t12822.0.html;msg116122#msg116122
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #9 : 03 Aralık 2008, 05:05:41 »

Reklam olmaz sanırım..Olursa da reklam gelirini siteye aktarırız..

http://www.kaptandemir.com.tr/kaptandemircelik.html

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
serenato
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 03 Aralık 2008, 07:12:43 »

Arkadaşlar  teşekkür ediyorum. Aydınlattınız bizleri....

"Herkes düşlerinin büyüklüğü kadar özgürdür"
kobrax
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 19 Mart 2009, 22:01:29 »

Tekirdağ'da Demir-Çelik fabrikası yok. Oradaki "Çelik" fabrikası. Ondan Türkiye'de onlarca var. Türkiye'de sadeca Karabük, Ereğli ve İskenderun'da var Demir-Çelik fabrikası. Bir de Sıvas'taki demiryolu fabrikasının dönüştürme çalışmaları vardı yıllar önce ama akibeti hakkında bir bilgim yok. Çelik fabrikasıyla Demir-Çelik fabrikasını karıştırmayalım. Kitap bile karıştırdıktan sonra çek kuyruğunu gitsin..
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic