Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İlginç bir soru - İndirgenmiş sıcaklık haritasında bakı etkisi olur mu?  (Okunma Sayısı 5905 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 30 Temmuz 2008, 13:29:10 »

Arkadaşlar şimdi nerede rastladığımı hatırlayamayacağım ama böyle bir soruydu zannedersem.
Bakı yükselti sayılacağına göre indirgenmiş haritalarda da yükseltinin etkisi kaldırıldığına göre İndirgenmiş haritalarda bakının etkisi yoktur gibi bir yorum getirebiliyorum ben.
Siz de görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim...

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 30 Temmuz 2008, 17:09:38 »

Sayın hocam yükselti ordan kaldırılmıyor. Sadece yükseltiden kaynaklanan etki indirgeniyor o yüzden bakının etkisi indirgenmiş haritalarda vardır. Ben bu şekilde düşünüyorum.
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 30 Temmuz 2008, 18:19:14 »

Sayın kosala, bu konuda şunu söylemek mümkün. Ölçülen gerçek sıcaklığın nerede ölçüldüğü önemli. Güney yamaç veya kuzey yamaçta ölçülen sıcaklıklar farklı değerde gerçekleşir. Bunların indirgenmiş değerleri de farklılık gösterir. İndirgenmiş sıcaklıklarda genellikle ortalama değerler düşünüldüğü için bakı etkisinden  bahsedilmez.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Performans: 443
Çevrimdışı Çevrimdışı

İnegöl Özel Altın Nesil Koleji

« Yanıtla #3 : 30 Temmuz 2008, 18:22:03 »

indirgenmiş haritalarda yerşekillerine dair herhangi bir bilgiye ulaşamayacağımız için bakının eğimin yükseltinin vb yerşekilleri faktörlerine rastlayamayız...

Emeğe Saygı
aydınkarataslar
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 30 Temmuz 2008, 19:15:56 »

Bakının etkisi sıcaklık ölçüldüğü anda ortaya çıkıyor. Ölçülen sıcaklığa göre daha sonradan yükseltinin etkisi ortadan kaldırılmışsa benim düşünceme göre bakının etkisi ortadan kaldırılmıştır diyemeyiz.
endemik77
Yeni üye
*

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 01 Ağustos 2008, 16:36:51 »

hocam yerşekillerinin etkisi ortadan kalktığı için bakının etkisinden bahsedilemez diye düşünüyorum
sırmalı
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 01 Ağustos 2008, 16:58:51 »

indirgenmiş sıcaklık adı üzerinde yükseklik yok sayılarak hesaplanan sıcaklıktır, dolayısıyla bakı hesabı yapılmaz, denizellik, gezici hava kütlelerinin etkileri, enlem, mevsim vs. pek çok etki gözardı edilmiştir
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 01 Ağustos 2008, 21:04:17 »

Arkadaşlar bakı faktörü bir tepenin yada dağın iki yamacını ifade etmekte yani belli bir yükselti değerine sahip olduğu için indirgenmiş haritalarda bu etkiden söz edemeyiz nasıl ki yükseltiden söz edemiyorsak...

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
bazalt10
Sürekli Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

Bir dağ olsam uzansam sonsuzluğa pervasız sorumsu

« Yanıtla #8 : 02 Ağustos 2008, 09:58:18 »

İndirgenmiş haritalarda güneş ışınlarının geliş açısının etkisi,nemin etkisi,bitkiörtüsünün etkisi gibi bakının etkiside görülür sadece yükselti faktörü bunların içinden çıkarılır karayele katılıyorum bakının etkisi indirgenmiş haritalara yansır çünkü sadece yükseltinin etkisi çıkarılarak bu haritalar yapılır

Bir dağ olsam uzansam sonsuzluğa  pervasız sorumsuz ufalsam yağmurlarla rüzgarlarla ve kaybolsam bir okyanus kıyısında
süleyman73
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 02 Ağustos 2008, 10:46:09 »

indirgenmiş bir haritada yükseltinin etkisi dikkte alınmadığı için vebakı da yükseltiye bağlı olduğundan bakı etkisinden söz edilemez
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 02 Ağustos 2008, 12:28:11 »

Ülkemizde bir dağın aynı yükselti değerine sahip ikinoktasından güneyde bulunanı kuzeyde bulunanına göre daha sıcakmıdır? Cevabınız Evet ise ki öyledir.Siz bu iki noktanın indirgenmiş sıcaklık değerlerini aldığınızda güneydeki noktanın daha sıcak olmasını nasıl açıklarsınız?
sırmalı
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 02 Ağustos 2008, 12:43:58 »

bir yerin gerçek sıcaklığında elbette etki eden pek çok etken var  ancak bir yerin gerçek sıcaklığı ile idirgenmiş sıcaklığı arasındaki farkı hesaplama nedeni sadece yüksekliğin sıcaklığın üzerindeki etkisini ölçmek değil midir
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 04 Ağustos 2008, 21:54:26 »

İndirgenmiş haritalarda güneş ışınlarının geliş açısının etkisi,nemin etkisi,bitkiörtüsünün etkisi gibi bakının etkiside görülür sadece yükselti faktörü bunların içinden çıkarılır karayele katılıyorum bakının etkisi indirgenmiş haritalara yansır çünkü sadece yükseltinin etkisi çıkarılarak bu haritalar yapılır

Aynen katılıyorum.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic