Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İklimle İlgili Bir Soru - 10.Sınıf Sf:137  (Okunma Sayısı 12907 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 08 Mart 2009, 19:58:56 »

Arkadaşlar soruyu inceleyebilir misiniz ? Yorumlarınızı bekliyorum.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #1 : 08 Mart 2009, 20:09:30 »

Kemal Hocam C seçeneği diye düşünüyorum.Turizm mevsiminin güneyde daha erken başlaması ülkemizde birbirinden farklı iklimlerin görüldüğüne kanıt oluşturmaz.Sadece enlemden dolayı oluşan bir durumdur bence...

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
kt
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 08 Mart 2009, 20:11:31 »

Hocam soruda farklı iklimler demiyor, farklı iklim özellikleri diyor.

SeaeS
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 08 Mart 2009, 20:13:21 »

Merhaba hocam.Bu sorunun cevabı ''C'' şıkkı bence.Çünkü güneyde havanın daha erken ısınması güneş ışınlarının geliş açısıyla ilgili bu da o bölgenin KYK da olduğunu gösteriyor.Birden fazla iklim çeşidi olduğuna dair bir ipucu verilmemiş.Burası çöl de olabilir,deniz de.Bitki örtüleri,tarım ürünü çeşitliliği,akarsu rejimi ve yerleşme tipleri farklı iklim özellikleriyle ilgili.Hayırlı kandiller...
kt
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 08 Mart 2009, 20:17:30 »

Merhaba hocam.Bu sorunun cevabı ''C'' şıkkı bence.Çünkü güneyde havanın daha erken ısınması güneş ışınlarının geliş açısıyla ilgili bu da o bölgenin KYK da olduğunu gösteriyor.Birden fazla iklim çeşidi olduğuna dair bir ipucu verilmemiş.Burası çöl de olabilir,deniz de.Bitki örtüleri,tarım ürünü çeşitliliği,akarsu rejimi ve yerleşme tipleri farklı iklim özellikleriyle ilgili.Hayırlı kandiller...

Hocam(?) soru Türkiye ile ilgili...

Ben hepsinin kanıt olabileceğini düşünüyorum.

coğrafyacı08
VIP Üye

Performans: 89
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 08 Mart 2009, 20:19:44 »

Kanaatimce cevap E seçeneği. A, B,C ve D seçenekleri ülkemizde faklı iklim özelliklerinin görüldüğünü gösterir. Fakat E seçeneğinde iklim özelliklerinin farklı olmasının yanında yerşekillerinin de farklı olmasının etkisi vardır. Bunun için soru bu ayrıntıyı dikkate alarak düzenlenseydi daha güzel olurdu kanaatindeyim.
SeaeS
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 08 Mart 2009, 20:20:16 »

Tabiki Türkiye ile ilgili ama soruda verilenleri değerlendirmek gerekiyor aklımızdaki Türkiye iklim özelliklerini ortaya koyarsak soruyu yanlış yanıtlayabiliriz.Sadece verilenlerden yola çıkarak yorumlamaya çalıştım...
SeaeS
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 08 Mart 2009, 20:25:02 »

Kanaatimce ''E'' olamaz çünkü yerleşmenin toplu ya da dağınık olması suyun bölgede ki varlığı ile ilgili.Eğer yağış çoksa yerleşme dağınık olabilir bu da o bölgenin iklim özelliğinin farklı olduğunu gösteriyor.Ama bir yerde yerleşme toplu ise su varlığının az olduğunu yani kurak bir iklime sahip olduğunu gösteriyor.''C'' şıkkı ise sadece ısınmanın enleme bağlı olarak güneyden başladığına kanıttır...
kt
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 08 Mart 2009, 20:38:32 »

Enlemin etkisiyle Akdeniz den Ege ve Marmara ya doğru iklim özellikleri değişmiyor mu ?

Ayrıca soruda farklı iklimler demiyor, farklı iklim özellikleri diyor.

questa
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 08 Mart 2009, 20:41:14 »

E ŞIKKI BENCE HOCAM.ÇÜNKÜ;YERLEŞMEDE ÖNCELİKLİ ETKEN YERŞEKİLLERİDİR.

coğrafya öğretmeni
SeaeS
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 08 Mart 2009, 20:42:42 »

Turizm etkinliğinden bahsediyor.Bu da enleme bağlı olarak güneyde daha erken başlıyor yani herhangi bir iklim özelliğinden bahsetmiyor...Dağınık ve Toplu yerleşme de öncelik suyun varlığı ile ilgilidir hocam...
seranser
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 08 Mart 2009, 20:44:22 »

ben de daha geçen hafta çözerken öğrencilerime E şıkkı dedim
ama aslında hepsi de var dedim aynı zamanda
neden E dediğimi de yerleşme de yerşekillerinin de etkisi var
tek başına iklim yeterli değildir dedim...
SeaeS
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 08 Mart 2009, 20:45:15 »

Turizm etkinliğinden bahsediyor.Bu da enleme bağlı olarak güneyde daha erken başlıyor yani herhangi bir iklim özelliğinden bahsetmiyor...Dağınık ve Toplu yerleşme de öncelik suyun varlığı ile ilgilidir hocam...
seranser
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 08 Mart 2009, 20:46:50 »

hocam sizin de dediğiniz gibi zaten farklı iklim özelliğinden dolayı güneyde erken başlıyor sebep ister enlem ister başka bir neden olsun güney ile kuzeyde bir iklim farklılığının olduğu kesin
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #14 : 08 Mart 2009, 20:59:20 »

Sorunun doğru cevabı C seçeneğidir olduğunu ,E seçeneğindeki dağınık ve toplu yerleşmelerin görülmesi farklı iklim özelliklerinin kanıtıdır,toplu yerleşmelerde su kaynakları sınırlı olduğu için yerleşmeler su kaynaklarının olduğı yerde toplanmış,yağışın bol olduğu su sıkıntısı görülmeyen yerlerde dağınık yerleşme biçimi görülebilmektedir,dağınık ve toplu yerleşmelerde su varlığı birinci derecede etkendir ,bu nedenle bu özellik farklı iklim özelliklerinin  varlığının kanıtıdır.

Güneyde Turizm mevsimini erken başlaması enlem faktörü ile alakalıdır,güneyde güneş ışınlarının farklı açıyla gelmesi mevsimin güneye göre erken başlamasında etkendir.
Eğer Turizm mevsiminin veya meyvelerin erken olgunlaşmasının  yurdumuzun batısında yurdumuzun doğusuna göre daha erken başlaması şeklinde ifade kullansaydı işte o zaman farklı iklim özelliklerinden bahsedebilirdik ,çünkü doğusu ile batısı arasında enlem faktörü kaynaklı bir iklim farklılığından çok özel konum kaynaklı bir sebep devreye girmektedir.

Kısacası bence net bir şekilde doğru cevap C şıkkıdır..

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic