Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: iklim değişikliği (buzul erimesi) ile depremler arasında bağlantı olabillir mi?  (Okunma Sayısı 1609 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kaşif Mustafa
VIP Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mustafa BAYRAK Erbaa Anadolu İmam Hatip Lisesi

Site
« : 16 Nisan 2007, 14:53:06 »

.....................................................................

Coğrafyacı olmak doğaya başka bir gözle bakmaktır.
ergül
VIP Üye

Performans: 37
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 16 Nisan 2007, 15:29:36 »

Buzulların erimesi Kutuplardaki yer kabuğunun üzerindeki yükün kalkması demektir.Buda izosstatik denge gereği buraların yükselmesi demektir.Bu esnada kutuplara doğru itilecek levhaların hızında yıllık bir-iki santim hızlanma olabilir.Buda depremleri tetikleyebilir, diye düşünüyorum.
Kaşif Mustafa
VIP Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mustafa BAYRAK Erbaa Anadolu İmam Hatip Lisesi

Site
« Yanıtla #2 : 16 Nisan 2007, 15:38:23 »

Dış kuvvetlerin değişimi iç kuvvetleri uzun vadede etkileyeceği bilinsede size katılıyorum bu durum izostatik dengeyi bozduğu için zaten kuzeye doğru hareket eden levhaların hızlarında da bariz bir hızlanma olacaktır. ve levhalar daha çok birbirini itecek dolayısıyla arada kalan alanlar bundan olumsuz etkilenecek. bu durum ya depremler şeklinde cereyan eder yada volkanizma şeklinde etkisini gösterir. epirojenez ve orojenez uzun vadade olacağı için bunlarda daha sonraki aşamalarda görülecektir.

Coğrafyacı olmak doğaya başka bir gözle bakmaktır.
engins
VIP Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 16 Nisan 2007, 16:11:56 »

Kısa vadede bağlantılı değil ama uzun vadede düşünüldüğünde buzul erimesi ile depremler arasında ağlantı kurulabilir.

Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic