Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İkisi de ders kitabı. Hangisi doğru?  (Okunma Sayısı 4062 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 10 Mayıs 2007, 19:44:23 »

Coğrafya 10 ders kitabında sayfa 164'te sağ altta Türkiye'de çalışan nüfusun iş kollarına göre dağılımını gösteren pasta grafikte yer alan bilgiler.

Tarım  % 48,4
Hizmet % 38,1
Sanayi % 13,3
Diğer % 0,2
                    KAYNAK: TÜİK 2000

Bu da TBE Coğrafyası Ders Kitabı(Doğan Yay. syf:41)
Tarım  % 35,5
Hizmet % 46,4
Sanayi % 17,5
Diğer   % 0,6
                     KAYNAK: DİE 2001(veri 2000 yılına ait)
Hangisi doğru?

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #1 : 10 Mayıs 2007, 20:59:16 »

Hocam yazı tura atacaktım bozuk para bulamadım.

Serkan ALTUNER
VIP Üye

Performans: 141
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 10 Mayıs 2007, 21:09:58 »

Derslerde en çok zorlandığım durumlardan birisi istatistiki verilerdir. Derslerimde çok farklı ve güncel kaynaklar kullanıyorum ama bu yüzdelik veriler sayısal değerler işin içine girdiğinde kafam iyice karışıyor. Öğrencilerin kafalarını da karıştırmamak için bu veriler üzerinde çok fazla durmamaya gayret ediyorum. Konun genel durumu ile ilgili bilgi sahibi olmalarının yeterli olduğunu söylüyorum. Bizim bile netleştiremediğimiz konularda öğrencilerden net bilgiler beklemek te olmaz bence...
Murat C
VIP Üye

Performans: 53
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 10 Mayıs 2007, 21:51:11 »

en çok sıkıntı çektiğim konulardan birisi. kaynaklar arasındaki bilgi ve istatistiki veriler farkı
azem70
VIP Üye

Performans: 41
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 10 Mayıs 2007, 22:52:30 »

sayım yapıldıktan bir süre sonra resmi açıklamalar yapılır.Bu süre içerisinde önemli değişiklikler meydana gelir. Meydana gelen değişiklikleri resmi olarak yayınlanmadan kullanırsan veya daha önceki değerleri kullanırsan farklı çıkacaktır. Unutulmamalı yardımcı kitaplar beş yıllığına kabul edilir ve her baskıda değişiklik yapılmaz. Burada bu verileri grafik veya ülkenin gelişmişlik durumunda değerlendirmek. İstatistikler okullara gönderilmez, kişilerin kendisi bilgiye ulaşarak kullanabilir.
VEYSEL ÇİFTÇİ
Uzman Üye

Performans: 121
Çevrimdışı Çevrimdışı

YAŞAM İÇİN COĞRAFYA

« Yanıtla #5 : 18 Mayıs 2007, 20:55:56 »

serkanaltuner hocamla aynı düşüncedeyim.tşk.ederim.ben öğrenci olmama rağmen bir istatislik başka kitapta birbirini tutmuyor.

ardanuç
VIP Üye

Performans: 78
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 19 Mayıs 2007, 01:42:11 »

Coğrafya 10 ders kitabında sayfa 164'te sağ altta Türkiye'de çalışan nüfusun iş kollarına göre dağılımını gösteren pasta grafikte yer alan bilgiler.

Tarım  % 48,4
Hizmet % 38,1
Sanayi % 13,3
Diğer % 0,2

Tarım  % 35,5
Hizmet % 46,4
Sanayi % 17,5
Diğer   % 0,6
Hangisi doğru?
(liseler için)Türkiye'nin Beşeri ve Ekonomik Coğrafyası, devlet kitapları, 6. baskı, 2006, sayfa 50-51
 DİE 2000
tarım 48.4    sanayi 12.9   hizmet 38.6   diğer 0.1   Cheesy
çiğdem
Deneyimli Üye

Performans: 33
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 19 Mayıs 2007, 10:05:32 »

hocam,yüzdeler bir tarafa,tarım ,hizmet,sanayi,diğer.
ergül
VIP Üye

Performans: 37
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 19 Mayıs 2007, 11:35:49 »

Tuik verileri 2000 yılı; tarım 48.4,  sanayi 13.3,  inşaat 4.6, hizmet 33,5  İyi tanımlanmamış faaliyetler  0.1
western22
VIP Üye

Performans: 151
Çevrimdışı Çevrimdışı

S.TELLİOĞLU Mersin Akdeniz Anadolu İmam Hatip L.

« Yanıtla #9 : 19 Mayıs 2007, 11:41:33 »

Tarım  % 48,4
Hizmet % 38,1
Sanayi % 13,3
Diğer % 0,2

Tarım  % 35,5
Hizmet % 46,4
Sanayi % 17,5
Diğer   % 0,6
Hangisi doğru?

TBE Coğrafyası eski müfredat.Burada yeni müfredattan daha yeni veriler var!!!Eski müfredat ta hem DİE hem 2001,yeni müfredat ta hem TÜİK hem 2000.Bi terslik var gibi geldi bana.

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #10 : 19 Mayıs 2007, 11:48:29 »

Yıllardır yakındığımız gerçek bir kez daha kendini gösterdi.Ders kitapları,ehil olmayan kişiler tarafından özensiz ve baştan savma hazırlanıyor,hepsi bu...

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #11 : 19 Mayıs 2007, 13:15:49 »

Kaynaklar değişince oranlarda değişiyor maalesef,buda bizi öğrenci karşısında zor duruma düşürüyor...

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #12 : 19 Mayıs 2007, 13:24:00 »

Tarım  % 35,5
Hizmet % 46,4
Sanayi % 17,5
Diğer   % 0,6
Hangisi doğru?

Bence doğru veriler bunlar.. Neden böyle düşündüğümü de şöyle açıklayabilirim.. AB ile yapılan görüşmelerde sözü edilen bir tarım nüfus oranı vardı ve burada Türkiye'de %35 tarım nüfusunun çok olduğundan ve bu oranın azaltılması gerektiğinden söz edilmekteydi. Şu anda ilgili kaynağı bulamam ama yine de birkaç bilgi:
"Tarım ve Köyişleri Bakanı Güçlü, DYP Afyonkarahisar Milletvekili Reyhan Balandı’nın tarım kesimine ilişkin soru önergesini yanıtladı.

Güçlü, 2000 yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre, kırsal kesimde yaşayan nüfusun oranının yüzde 35’e düştüğünü belirtti. Ancak, bu oranın kırsal kesimde yaşayan tarım dışı faaliyetlerle geçimini sürdüren nüfusu içerdiğini bildiren Güçlü, tarımdan geçimini sağlayan nüfusun, toplam nüfusun yüzde 30-33’ünü oluşturduğunun tahmin edildiğini ifade etti.
http://www.kobifinans.com.tr/sektor/011302/5518"

"ANKARA - Tarım Bakanı Mehdi Eker, 2002'de yüzde 33 seviyesinde olan tarımsal nüfusun 2006 Eylül itibarıyla yüzde 26.8 seviyesine düştüğünü belirtirken, tarımdaki istihdamın azalmasının, gizli işsizliği de düşürdüğünü savundu. Türkiye nüfusunun 70 milyon kişi olduğu varsayıldığında 4 milyon 340 bin kişinin tarım dışı istihdama geçtiği, böylece tarımdaki toplam nüfusun da 18 milyon 760 bin kişiye düştüğü hesaplandı.

Nüfus hâlâ yüksek
Mehdi Eker, ABD'de yüzde 1.5, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ise yüzde 6 seviyesinde olan tarımsal nüfusun toplam nüfus içindeki payının Türkiye'de son kırk yıldır her yıl 1 puan düşmesine karşın, halen yüksek olduğunu söyledi. Eker, her ne kadar kentsel nüfustaki artış gelişmişlik göstergesi olsa da bu gelişmenin nasıl sağlandığının daha da önemli olduğunu belirtti.
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=213474"

Bu rakamlara karşı olarak, Türkiye'de "şehir" yerleşmelerinde yaşayan bir çok insanın da tarımda çalıştığı ve o yüzden rakamın görünenden yüksek olabileceği de söylenebilir..

İstatistiki bilgilerle ilgili olarak gerçekten değişik kaynaklarda değişik bilgilere rastlamak mümkün.. Bu nedenle bu tür rakamları verirken öğrencilere başta bu rakamların farklı kaynaklarda farklı olabileceğini, çünkü beşeri coğrafyada değer ve oranların kısa sürelerde değişiklik gösterebileceğini söyleyerek bu rakamları bu mantıkla yorumlamalarını istiyorum. Tabi ki sınavlarda bu rakamları istememiz söz konusu bile değil. Şu anda hatırlamadığım bir konuyla ilgili bulabildiğim tüm değerleri yan yana yazdım ve onları gösterdim bir keresinde sınıfta..yanlış hatırlamıyorsam 8 yada 9 farklı kaynakta 8-9 farklı değer çıkmıştı karşımıza.

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic