Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İki soru-yardım eder misiniz?  (Okunma Sayısı 6595 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
u.anadolu
Yeni üye
*

Performans: 40
Çevrimdışı Çevrimdışı

Ahmet ÖZTÜRK

« Yanıtla #15 : 05 Ekim 2008, 14:19:43 »

1. soruda arkadaşlara katılıyorum metemorfizmanın derecesine bağlı olarak nadiren rastlanabilir.
2. soru ile ilgili öğrenciler (sayısal sınıf) sıkıştırdı . hocam erime, çökelme, buharlaşma gibi kavramlar fiziksel bir olayda biz bunları neden kimyasal tortul konusu içinde görüyoruz diye.
ben çocukları tatmin etmediğini biliyorum ve çocuklar gibi fiziksel olay olduğunu bildiğim için verdiğim cevap onları susturmaya yetti. ben de şöyle cevapladım:
- "arkadaşlar fiziksel yada kimyasal çözülme hangi dersin konusu?" sorusunu sordum
aldığım cevap:
-"kimya" olunca bidaha kimse soru sormadı.
ua_rasit
Üye
**

Performans: 110
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #16 : 08 Ekim 2008, 22:08:08 »

Tuzun ya da şekerin suda çözünmesi (coğrafi anlamda) fiziksel çözülme ise;biz coğrafyacıların bugüne kadar anlattığı fiziksel ve kimyasal çözülme tanımı  ve açıklaması tamamen yanlış demektir!!

bir maddenin karışım sırasında iç yapısı değişmiyorsa yani tekrar eski haline döşebiliyorsa fizikseldir

Manavgat Lisesi 10 sınıf sayısal öğrencisi
kimyacı_girl
Yeni Üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #17 : 22 Mart 2009, 09:47:51 »

ben bu soruyu araştırdım. çoğu kaynakta tuzun suda çözünmesinin fiziksel bi değişme olduğunu okudum. ama okuduğum kaynaklar büyük olasılıkla geçmiş yıllara aitti. bilim değiştiğinden ve kendini yenilediğinden artık bu cevabınında etkisini kaybettiğini gördüm. şimdi sorumuzu tekrar bi inceleme altına alalım.
'tuzun suda çözünmesi fiziksel değişme midir yoksa kimyasal değişme mi?' bu sorunun yanıtı:kimyasal değişme. nedenine gelince
_ kimyasal değişmelerde var olan bağlar kırılıp yerine yeni bağlar oluşur
_ maddenin mikroskobik yapısıyla alakalıdır.
_ Kimyasal değişime uğrayan madde, kimyasal özelliklerini kaybedip yeni özellikler kazanır.
Örnekler:

Kağıdın yanması
Mumun yanması
Sütün ekşimesi
Yumurtanın bozulup çürümesi
Demirin paslanması
Fotosentez olayı,Sütten yogurt yapılması
Solunum olayı
Hamurun mayalanması
gibi örneklerle desteklenebilir.
_ ayrıca kimyasal değişme diye araştırıldığında çoğu kaynakta ''Kimyasal değişim geçiren bir madde tekrar eski haline getirilemez'' ifadesi yer alır. bu ifade tamamen yanlıştır.
evrendeki tüm tepkimeler uygun koşullar sağlandığında tersine dönebilir. örneğin 'kağıdın yanması'. kağıt yanması bi kimyasal değişmeye örnektir fakat kimyasal değişimler geri dönüşümsüz değildir o halde kağıt yandığında küle dönüşse bile eski haline getirilebilir. uygun koşullardan bahsetmiştik. kağıdı eski haline nasıl getiricez olur mu öyle şey dediğinizi duyar gibiyim ama kağıdın yanması sırasında çıkan gazlar ortamdaki ısı ve ürünlerin tamamı toplandığında laboratuar koşullarında tekrar kağıt oluşturulmuştur. tam olarak kağıt şeklini almasada kağıdın tıpa tıp kimyasal özelliklerini oluşturan yapı elde edilmiştir. buradan yola çıkarak; tuz su içerisinde iyonlarına ayrışarak çözünür. tuz taneciklerinin etrafını su molekülleri çevreleyerek bir kompleks yapı oluştururlar. bu olaya hidratasyon denir. kimyasal değişimin özellliklerinden biri olan 'Kimyasal değişime uğrayan madde, kimyasal özelliklerini kaybedip yeni özellikler kazanır. ' ifadesi doğrulanmış olur. ayrıca mevcut bağlar kırılıp yerine yeni bağlar oluşmasıda kimyasal değişimin en önemli özelliklerinden biridir. tuz suda çözünürkende tuz tanecikleri arasındaki kristal örgü bağı kırılmış; sudaki dipol-dipol,h bağı ve wandervalls bağları kırılıp, yerini iyon dipol bağları almıştır. bu yüzden tuzun suda çözünmesi kimyasaldır...
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic