Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Iğdır'da mikroklima iklim?  (Okunma Sayısı 12160 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AKSUNGUR19
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

With the name of GOD...

« : 05 Aralık 2012, 17:18:07 »

Saygı değer meslektaşlarım. Öğrencilerimin dershanesinde coğrafya öğretmeni Iğdır İlinin mikroklima özelliği nedeniyle yörede turunçgil tarımı yapılmaktadır demiş. Oysa ben Iğdır'da yaz sıcaklıkları nedeniyle pamuk tarımının yapılıyor olması mikroklima özelliğinn sonucudur diye biliyorum. Çocuklara bu şekilde açıkladım ancak soru işaretlerim var. Kaldı ki ığdır kış sıcaklıklarının -30 lara indiği bir yöredir. Yardımcı olunursa çok sevinirim.

Coğrafyam ve otomobilim hayatımdır...

Bize göre değil; siyaha beyaz, zalime pekala, yoksula olmaz demek
c.soyal
Uzman Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

hayat mavidir.

« Yanıtla #1 : 05 Aralık 2012, 18:47:25 »

Iğdır'da turuncgili ilk defa duydum,olduğunu sanmıyorum,pamuk var ama onun da üretiminde son zamanlarda azalma oldu çevresel etkilerler.

hayatı/ ben hep/ mavi sanmıştım/ bilmedim ki / laciverte beyaz katmışlar.
maksu
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 05 Aralık 2012, 18:53:42 »

Bizzat Iğdırda yaşamış bir öğretmen olarak belirtmeliyim ki turunçgili ne gördüm ne duydum.Sanırım meslektaşımızın dili sürçmüş.Bırakın turunçgili, pamuk bile yok diyebilirim rahatlıkla.Biz yaklaşık otuz yıl öncenin verilerini kullanıyoruz derslerimizde.
AKSUNGUR19
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

With the name of GOD...

« Yanıtla #3 : 05 Aralık 2012, 19:37:18 »

Bizzat Iğdırda yaşamış bir öğretmen olarak belirtmeliyim ki turunçgili ne gördüm ne duydum.Sanırım meslektaşımızın dili sürçmüş.Bırakın turunçgili, pamuk bile yok diyebilirim rahatlıkla.Biz yaklaşık otuz yıl öncenin verilerini kullanıyoruz derslerimizde.
Sayın hocam ben de öyle düşünüyorum. Mikroklima iklimden bahsederken Rize'de turunçgil, Iğdır'da pamuk tarımına birlikte değinilmesi yanlışlığa sebep olabiliyor. Ancak işin sıkıntılı tarafı hocanız yanlış biliyor diye ısrar etmiş olması. Bu durumda öğrencilerim de sıkıntı yaşıyor. Kime inanacaklarını şaşırdılar.

maksu
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 05 Aralık 2012, 21:57:21 »

Ahhh hocam ahhh. Ben de daha önce dersanede çalışmış bir öğretmen olarak şunu belirtmeliyim ki bazı dersane öğretmeni arkadaşlarımız işin "şov" kısmını fazla abartıyorlar.Sanırım o arkadaş da en iyi ben bilirim derdine düşmüş.Geçtiğimiz yıl benzer bir olayı ben yaşadım. Mısır en çok Akdeniz Bölgesinde üretilir diyorum, öğrenci dersane notlarından okuyup itiraz ediyor hayır hocam Karadeniz diye.Pamuk Güneydoğu Anadoluda diyorum itiraz ediyor,hayır hocam dersanedeki hocamız Ege dedi diye.İşin kötü tarafı ise o Coğrafya Öğretmeni arkadaşımızın şehrin en tecrübeli dersanecilerinden biri olması.
AKSUNGUR19
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

With the name of GOD...

« Yanıtla #5 : 05 Aralık 2012, 22:32:51 »

Ahhh hocam ahhh. Ben de daha önce dersanede çalışmış bir öğretmen olarak şunu belirtmeliyim ki bazı dersane öğretmeni arkadaşlarımız işin "şov" kısmını fazla abartıyorlar.Sanırım o arkadaş da en iyi ben bilirim derdine düşmüş.Geçtiğimiz yıl benzer bir olayı ben yaşadım. Mısır en çok Akdeniz Bölgesinde üretilir diyorum, öğrenci dersane notlarından okuyup itiraz ediyor hayır hocam Karadeniz diye.Pamuk Güneydoğu Anadoluda diyorum itiraz ediyor,hayır hocam dersanedeki hocamız Ege dedi diye.İşin kötü tarafı ise o Coğrafya Öğretmeni arkadaşımızın şehrin en tecrübeli dersanecilerinden biri olması.
Evet malesef öğrencilerde dershanenin daha kaliteli olduğu inancı çok diri. Şükür ki öğrencilerimle olan diyaloğum bana olan inançlarında zayıflamayı önlüyor. Ancak bu durum bütün okullarımızda mevcut.

poyrazali
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 05 Aralık 2012, 22:58:22 »

ilginç bir bakış açısı
hocam neyın kafasını yasamaktasın! yanı dersanedekı hoca sunu demıs ben daha dogru bılıyorum demekse amacın gıt hocayla yuzles ki öğrenci milletine guvenilemeyecegını hala öğrenemedın mı!!
uretıcı olak varken neden var olanları tuketıyorsunuz anlamıs degılım.
AKSUNGUR19
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

With the name of GOD...

« Yanıtla #7 : 06 Aralık 2012, 17:11:12 »

ilginç bir bakış açısı
hocam neyın kafasını yasamaktasın! yanı dersanedekı hoca sunu demıs ben daha dogru bılıyorum demekse amacın gıt hocayla yuzles ki öğrenci milletine guvenilemeyecegını hala öğrenemedın mı!!
Sayın hocam öğrencime bu konuda ne söylediğimi biliyor musun? Baltayla koşmuşsun üzerimize. Size ancak ''yavaş gel'' denir. Öğrencinin yanlış öğrenmesi ve benim öğrencinin gözünde değersizleşmem önemli değil yani. Hem ne kadar iyimser düşündüğümü yukarı tarafları zahmet edip okursanız anlarsınız. Ayrıca öğrenciye güvenmek konusunu tecrübelerimle hallediyorum. Güvendiğimi biliyorlar ki başarıya ulaşmakta güçlük çekmiyorum. Geleneksel öğretmenim saygılar... Smiley)

jale tezer
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 06 Aralık 2012, 18:35:24 »

pamukta 1. bölge kesn gda  bölges mı her kaynakta baska bışey yazıyor
maksu
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 06 Aralık 2012, 20:30:52 »

pamukta 1. bölge kesn gda  bölges mı her kaynakta baska bışey yazıyor

"pamuk üretimimizin yaklaşık %50’si Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, %28’i Ege Bölgesinde, %21’i Çukurova’da ve %1’i Antalya yöresinde gerçekleştirilmektedir .
http://www.tarimturk.com.tr/yeni/index.php/makaleler/bitkiselm/item/71-pamukdurumu

En son 2010 verilerine göre G.D.Anadolu diyebiliyoruz.Kaynak: TÜİK."
memed
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 07 Aralık 2012, 10:50:34 »

bu herkesin başına gelebilecek bir hatadır. şöyleki mikro klima deyince oradaki makro klimadan farklı bir iklim aklına geliyor insanın eğer türkiyede bir yerde pamuk yetişiyorsa iklim özelliği olarak yazların kurak olduğu buna karşılık ise yeterli suyun olduğu iklimler aklımıza gelir buda doğal olarak akdeniz iklimidir. pamuk yoğun olarak akdeni<z ikliminin etki alanlarında yetişir ülkemizde pamuğun yetiştiği yerlerde yetişen ürünlerin ıgdırda da yetişeceğini düşünürüz. fındığın akdeniz bölgesinde bazı yerlerde yetişmesinin insanın aklına çayında yetişebileceği fikrini getirmesi gibi bişey bu durum.
MLM
Uzman Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 07 Aralık 2012, 21:25:56 »

ilginç bir bakış açısı

çok güzel demişsiniz hocam. hayran kaldım. yaklaşımınıza, üslubunuza gerçekten insan imreniyor. öğrenciye güvenilmemesi gerektiğini öğrenmiş oldum sayenizde. inşallah bu satırları okuyan diğer öğretmenler de öğrenciye güvenilmemesi gerektiğini öğrenirler. bu konu gerçekten çok önemliymiş yeni anladım.

başka tavsiyeleriniz var mı bizlere? gerçekten bu şekilde özgün bakış açılarına, ihtiyacımız var.
poyrazali
Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 07 Aralık 2012, 21:44:51 »

ilginç bir bakış açısı

çok güzel demişsiniz hocam. hayran kaldım. yaklaşımınıza, üslubunuza gerçekten insan imreniyor. öğrenciye güvenilmemesi gerektiğini öğrenmiş oldum sayenizde. inşallah bu satırları okuyan diğer öğretmenler de öğrenciye güvenilmemesi gerektiğini öğrenirler. bu konu gerçekten çok önemliymiş yeni anladım.

başka tavsiyeleriniz var mı bizlere? gerçekten bu şekilde özgün bakış açılarına, ihtiyacımız var.

siz okullarda yada dersanelerde cocuklara cografya öğretınıgı yada onları bır sekılde cografya ile bılgılendırdıgınızi mi zannediyorsunuz... ha ha ha buna... yazık Sad uzuldum adınıza. ben bugune kadar hıc bır ögrencının ne okulda nede dersanede cografya ögrendıgını ne duydum nede gördum. bu apacık bır fantezidir egonuzu tatmın etmek istiyorsunuz o zaman edin. öğrencilerin bu sayfayı nasıl kullandıgını bılıyor musunuz. yada neden bu kadar çoook uyesı olan bır sıte oldugunu hıc dusundunuz mu?
poyrazali
Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 07 Aralık 2012, 21:48:23 »

ilginç bir bakış açısı
Sayın hocam öğrencime bu konuda ne söylediğimi biliyor musun? Baltayla koşmuşsun üzerimize. Size ancak ''yavaş gel'' denir. Öğrencinin yanlış öğrenmesi ve benim öğrencinin gözünde değersizleşmem önemli değil yani. Hem ne kadar iyimser düşündüğümü yukarı tarafları zahmet edip okursanız anlarsınız. Ayrıca öğrenciye güvenmek konusunu tecrübelerimle hallediyorum. Güvendiğimi biliyorlar ki başarıya ulaşmakta güçlük çekmiyorum. Geleneksel öğretmenim saygılar... Smiley)

Smiley Smiley Smiley ozaman yapılan butun sınavlarda 1998 den beri  neden cografya netlerı bır turlu yukselmıyor. neden deneyımlerınızı degılde amacsızca paylasımlarınız var
AKSUNGUR19
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

With the name of GOD...

« Yanıtla #14 : 08 Aralık 2012, 04:44:32 »

bu herkesin başına gelebilecek bir hatadır. şöyleki mikro klima deyince oradaki makro klimadan farklı bir iklim aklına geliyor insanın eğer türkiyede bir yerde pamuk yetişiyorsa iklim özelliği olarak yazların kurak olduğu buna karşılık ise yeterli suyun olduğu iklimler aklımıza gelir buda doğal olarak akdeniz iklimidir. pamuk yoğun olarak akdeni<z ikliminin etki alanlarında yetişir ülkemizde pamuğun yetiştiği yerlerde yetişen ürünlerin ıgdırda da yetişeceğini düşünürüz. fındığın akdeniz bölgesinde bazı yerlerde yetişmesinin insanın aklına çayında yetişebileceği fikrini getirmesi gibi bişey bu durum.
Sayın hocam biz de aynen bunu söylüyoruz işte. İnsan yanılmış olabilir, dili sürçebilir. Ancak kapatılsın diye uğraşırken üstüne gitmenin, hayır hala doğru deyip de öğrenciyi yanıltmanın anlamı yok . Beni üzen de bu zaten...

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic