Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Heyelan önleme yöntemleri ile ilgili bir soru.  (Okunma Sayısı 8530 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yusufcetin
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 02 Mayıs 2009, 14:13:42 »

Bir testte karşılaştığım bir soru:

Karadeniz Bölgesi'nde heyelanın önlenmesi amaçlı neyin yapılması doğru değildir?
1-Heyelan riski yüksek bir yamaca sağlam çelik çubukların çakılması
2-Bitki örtsünden yoksun sahaların ağaçlandırılması
3-Heyelan riski yüksek sahaların taraçalandırılması
4-Heyelanı önleyici setlerin yapılması

Cevap olarak Yalnız 2 verilmiş.

Heyelanı önleme amaçlı çelik çubukların kullanıldığını ilk defa duyuyorum. Böyle bir uygulama söz konusu mudur?

Yorumlarınızı bekliyorum.
western22
VIP Üye

Performans: 151
Çevrimdışı Çevrimdışı

S.TELLİOĞLU Mersin Akdeniz Anadolu İmam Hatip L.

« Yanıtla #1 : 02 Mayıs 2009, 14:20:22 »

çelik çubukların çakılması olayını bende yeni duydum.ancak toprağın kaymasını önlemek için(toprağı tutmak için) uygulanabilir gibi geliyo...

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.
rhturk
VIP Üye

Performans: 627
Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« Yanıtla #2 : 02 Mayıs 2009, 15:21:49 »

Bitki örtüsü toprağın suyu daha fazla tutmasına neden olacağından heyelan riskini arttırır..
Çelik çubuk kullanımı da gelişmiş ülkelerde kullanılıyordur. Bunun ülkemizde kullanıldığını görmedim, duymadım..   

C o ğ r a f y a     a y a k l a     y a z ı l ı r ..
onur aksakal
Genel Moderator

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 02 Mayıs 2009, 15:51:42 »

Çelik çubuklar özellikle yol yamaçlarında kaya düşmelerini engellemek için uygulanıyor. ben bir kaç kez görmüştüm.
bu linkte güzel bir örnek var. http://www.wsdot.wa.gov/Projects/I90/Rockslides/FranklinFalls/photos.htm

dersaneci
Üye
**

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 02 Mayıs 2009, 16:22:56 »

Ağaçlandırma erozyonu önlemede etkilidir , heyalan olayında etkisi yoktur.Eğer ağaçlandırmanın etkisi olsaydı heyelan en fazla doğu karadenizde meydana gelmezdi.
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 02 Mayıs 2009, 17:06:14 »

Ağaçlandırma erozyonu önlemede etkilidir , heyalan olayında etkisi yoktur.Eğer ağaçlandırmanın etkisi olsaydı heyelan en fazla doğu karadenizde meydana gelmezdi.
Düz bilgi olarak ifadeleriniz doğru,doğrudan koruyucu bir etkisi gözükmemekle beraber ''bitki örtüsü-heyelen'' kavramınıda tamamen ilişkisizlendiremeyiz.Bu alanda yapılan araştırmalar da heyelan olmuş sahalarda bitki örtüsünün azalmasının heyelanı artırdığı gözlenmiştir.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
dersaneci
Üye
**

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 02 Mayıs 2009, 17:37:59 »

Türkiye Harita Bilimsel ve Teknik Kurultayı'nın heyelan analiz raporun da da aynen dediğiniz gibi bitki örtüsünün azaldığı yerlerde heyelan riskinin arttığına dair bir açıklama mevcuttur,Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim..Ancak soru Karadeniz bölgesine dair bir sorudur ve genel bilgi olarak kabul edilen bölgenin orman oranı nedeniyle ağaçlandırma yapılmasıdır.
yusufcetin
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 02 Mayıs 2009, 20:32:50 »

Ben de özellikle uzun köklü ağaçların heyelan riskini düşürücü etki yaptığını biliyorum. Soruda çelik çubuk olayı kafama takıldı. Açıkçası pek de mantıklı gelmedi bana tabakaların çelik çubuklarla birbirine tutturularak kaymayı önleyici etkide bulunacağı.
strabon_05
Deneyimli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 02 Mayıs 2009, 20:48:35 »

arkadaşlar geçen sene aynı konuyla ilgili uzun uzun tartıştık. tartışma sonucunda ağaçlandırmanın heyelanı önlemede etkisinin olmadığını, hatta ağaçların ağırlığın etkisiyle heyelanı artırdığı konusunda fotoğraf, belge ve videolarla karara vardık. bu konuda bir arkadaşımızın afet işleri genel müdürlüğünden alınan bir belgesi de vardı diye hatırlıyorum...
Tralless
Uzman Üye

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 02 Mayıs 2009, 20:57:53 »

evet arkadaşlar özellikle heyelan konusununu anlatırken bitki örtüsünün ne denli çaresiz olduğunu öğrencilere anlattığımda önce itiraz ettier.bu konuyla ilgili güzel videolarım vardı gösterdikten sonra anca ikna oldular hatta bitki ağaçların suyu tuttuğu için heyelan riskini artırdığı yorumları bile geldi öğrencilerden.
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 02 Mayıs 2009, 20:59:35 »

Heyelan kayaç vidalarının  yerleştirilmesi

Heyelan kayaç vidalarına örnek fotoğraf

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
yusufcetin
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 02 Mayıs 2009, 21:23:57 »

Vay be! İnsanoğlu neler yapıyor. Çok şaşırdım açıkçası. Çok teşekkürler hocam. Ülkemizde de bu uygulamanın yapıldığı sahalar var mı hocam?
Necib Boztoğan
VIP Üye

Performans: 36
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 02 Mayıs 2009, 21:37:51 »

Bitkıi örtüsü hem suyu tutması hem de kökleri ile kayaçları parçalaması yönünyle heyelanı tetikleyici etki yapmaktadır.
Cevap 2.dir
doğrudur bence
mektep
VIP Üye

Performans: 513
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #13 : 02 Mayıs 2009, 21:43:08 »

kayaların vidalanması varmı bilmiyorum ama İstanbul atatürk havaaalnı sefaköy tarafında çelik hasır gerilmiş lanlar var ayrıca karadenizde değişik alanlarda bu şekilde taş vs düşmesin diye çelik hasır döşenen yamaçlar var ayrıca karadenizde yeteri kadar bitki örtüsü var ağaçlandırma heyelanı önlemez öyle olsa karadeniz en fazla heyelan olan bölgemiz olmaz

.                   Yine yazlar gelir,yüreğime oturmuş,saçlarıma vurmuş kışlara inat...
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #14 : 03 Mayıs 2009, 07:06:33 »

Vay be! İnsanoğlu neler yapıyor. Çok şaşırdım açıkçası. Çok teşekkürler hocam. Ülkemizde de bu uygulamanın yapıldığı sahalar var mı hocam?
Bunun örneği Aydın-İzmir otoyolunda var.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic