Sayfa: 1 [2] 3 4 5   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Heyelan ile ilgili bir soru  (Okunma Sayısı 25993 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #15 : 08 Haziran 2007, 19:33:33 »

Glasiyel hocam d seçeneği e seçeneğine göre daha geçerli değilmi
Ayrıntılı açıklamalar için teşekkürler doğru cevap sanırım e olacak

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #16 : 08 Haziran 2007, 20:27:29 »

Bu sorunun dogru cevabı yoktur. ya da iki cevbı vardır dersem daha doğruD ve E Şıkkı doğru cevaplar

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Performans: 225
Çevrimdışı Çevrimdışı

yaşadığımız her şeyde izi olan bilimciyiz.

Site
« Yanıtla #17 : 08 Haziran 2007, 21:13:17 »

büyük heyelanlar için bitki örtüsü etkili olmayabilir ama küçük boyutlu heyelanların önlenmesinde bitki örtüsünün korunması ve çoğaltılması önemli bir önleyicidir. tabi arazi kullanımı da daha çok erozyonda etkili olduğundan ben de sorunun cevaplarının çok net olmadığını cevabın d ve e şıkkıda olabileceğini düşünüyorum.

ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #18 : 08 Haziran 2007, 21:18:56 »

Sayın cumhurabay hocam söz konusu yer Karadeniz Bölgemiz olunca sanırım bitki örtüsünün aşırı yağış ile kütlede ağırlık yapacağı açıktır o nedenle erozyana daha fazla etkisi olan arazinin kullanımı olarak düşünüyorum doğru cevap olarak yanlış düşündüm acaba çünkü soruda vurgu Karadeniz Bölgemize yapılmış.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #19 : 08 Haziran 2007, 21:24:29 »

E şıkkındaki tarım arazisini yanlış kullanma;araziyi işleme yöntemi,sulama yöntemi vs.kapsar.Bunlarsa erozyonu etkileyen gelişmelerdir.Bence heyelana çok çok dolaylı tesir eder.Soruya göre doğru cevap E şıkkı gözüküyor.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
ÖzleMSabaH
Site Yöneticisi

Performans: 2738
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #20 : 08 Haziran 2007, 21:42:03 »

sonuç olarak heyelanın oluşumunda tabakaların eğim doğrultusunda uzanması önemli bir faktördür. en basitinden tabakaları eğim doğrultusunda uzanan bir arazinin eğim yönünde sürülmesi toprağın kaymasına (heyelana) neden olacaktır. zaten heyelanın sebepleri arasında beşeri faktörler önemlidir.
heyelan dediğimiz şey toprağın tabakalar halinde kaymasıdır. bu açıdan ben bitki örtüsünü burda önemsiz görüyorum. ayrıca karadenizdeki heyelanların sebebi bitki örtüsünden ziyade eğim, yağış, killi arazi ve tabakaların doğrultusunun birlikte etkili olmasıdır. tabi bu konuda yerçekimini atlamamak gerekir.
sonuç olarak cevabım d şıkkıdır.

ÖzleMSabaH
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #21 : 08 Haziran 2007, 21:55:41 »

öğretmenlerim sanırım cevabımı değiştirmek zorunda kalacağım ve bence bu sorunun cevabı yok diyeceğim. çünkü araştırmalarım doğrultusunda bitki örtüsünün gür oluşunun heyelanı tetiklediğini gördüm.
tabiki tarım arazisinin yanlış kullanımınında heyelanı arttırıcı bir faktör olduğu kanaatindeyim.
linki veriyorum;
bitki örtüsü heyelan ilişkisi;

http://www.jmo.org.tr/resimler/ekler/3a7769efbcc8310_ek.pdf?dergi=JEOLOJ%C4%B0%20M%C3%9CHEND%C4%B0SL%C4%B0%C4%9E%C4%B0%20DERG%C4%B0S%C4%B0

ÖzleMSabaH
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #22 : 08 Haziran 2007, 22:05:26 »

buda farklı bir link;
heyelan ve Türkiye'ye etkileri;
http://www.gefad.gazi.edu.tr/222/4.pdf

Nilgün Kahraman
Yeni üye
*

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #23 : 08 Haziran 2007, 22:26:22 »

Bana göre doğru cevap D seçeneği. Asla A seçeneği değil İnsanların araziyi yanlış kullanmaları; Orman ağaçlarını kesip  yerine fındık ağacı dikmeleri heyelanı artırmıştır. Orman ağaçları toprağın suyunu daha fazla çeker. Kil veya Kilişist tabakaları fazla su alınca hacimleri genişler, ağırlaşır ve kayganlaşır. Karadeniz Bölgemizde heyelan daha çok bu tür tabakalarda meydana gelir. Nilgün Kahraman
Kaşif Mustafa
VIP Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mustafa BAYRAK Erbaa Anadolu İmam Hatip Lisesi

Site
« Yanıtla #24 : 08 Haziran 2007, 23:09:55 »

Bir yerde heyelanın oluşumunda dış etkenlerin payı çoktur.Karadeni Bölgesi'nde heyelan oluşumunda aşağıdaki etkenlerden hangisinin payı yoktur?
a) Nemliliğin fazla olması.
b) Yağışın fazla olması
c) Eğimin fazla olması
d) Bitki örtüsünün gür olması
e) İnsanların tarım arazisini yanlış kullanması
[/quote]
sorunun iki şıkkı olduğunu düşünüyorum. kaliteli bir soru değil. çelişki içeriyor.
cevap d şıkkı diyecem: şimdiye kadar kaynaklar bitki örtüsünün erozyonu engelleyebildiğini heyelanları engelleyemediğini yazdı. eğer bitki örtüsü heyelanı engelleyebilseydi neden en çok heyelan olayı karadeniz'de görülüyor diye mantıklı bir açıklama gelir. o nedenle bence cevabı d şıkkıdır.
ama e şıkkına gelince bir insn tarım arazisini kullanarak ne derecede heyelanı artırabilir. hani yol çalışmları durumunda yamacın dengesini bozması insan faktörüne bağlı olur ve etkili olur heyelanda. ama şıkta bu sefer tarım arazisi diyor. bu durum erozyona neden olur heyelandan öte.
sonuç itibarıyla benim cevabım d şıkkı ama sorunun sağlam bir soru olmadığını da belirtmek isterim

Coğrafyacı olmak doğaya başka bir gözle bakmaktır.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #25 : 09 Haziran 2007, 08:57:54 »

Mustafa hocam dikkat edersen çelişkili cevap vermişsin,bitki örtüsünün heyelanı artıran bir etken olduğunu söylediğin halde sorunun doğru seçeneğinin  D  olduğunul söylemişsin,soruya dikkat edersen hangisinin heyelan oluşumunda etkisi yoktur diyor ve tabiki E seçeneğinin etkisi yoktur,  insanların tarım arazisini yanlış kullanmaları heyelana değil toprak erozyonuna sebep olur daha önce belirttiğim gibi eminim sende aynı seçeneği doğru olarak kabul ediyorsun ama soruyu yanlış değerlendirdin sanırım hocam  sevgilerimle...
    Bu sorunun iki cevabı vardır veya bu sorunun cevabı yoktur diyen arkadaşlarım herkesin affına sığınarak diyorumki  bu sorunun tek bir cevabı vardır oda E seçeneğidir hiç kuşkunuz olmasın selam ve sevgilerimle....

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
net008
Uzman Üye

Performans: 1175
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #26 : 09 Haziran 2007, 12:10:14 »

Arkadaşlar bence doğru cevap e şıkkıdır. Bitki örtüsü yüzeysel akışı önleyerek yağışın toprağa sızmasını arttırır. Bu da  heyelanı tetikler. İnsanın araziyi yanlış kullanımı da heyelana neden olur ama etkisi bitki örtüsüne göre daha sınırlıdır.
yusufdukkel
Uzman Üye

Performans: 85
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #27 : 12 Haziran 2007, 12:09:45 »

arkadaşlar tarım faaliyetleri tek yıllık bitkilerde en fazla 50 cm derinlikte toprakta yapılır.Ağaç türlerinde ise 1-2 metredir.Zaten toprağın işlenen kısmıda 50 cm yi geçmez.bu nedenle tarım arazilerinin yanlış kullanılması, büyük hacimlerde gerçekleşen kütle hareketlerinde etkisi yok gibidir.sadece yağmur suyunun kanalize olup akmasını engelleyecek(eğime dik) biçimde sürülmesi halinde suyun toprağa sızmasını kolaylaştıracağından toprağın ağırlaşmasında etkili olabilir.tersi durumda da aşınımı ve ileriki dönemde de eğimi arttıracağından etkili olabilir. kısacası doğru cevap E gibi görünse de bu seçenek de çok açık değil.

İskenderun Demirçelik Anadolu Lİsesi
cografya ve ben
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #28 : 12 Haziran 2007, 15:41:08 »

önemli deil hocam ne demek her zaman ben bu soruyuı hocamada sordum o da e şıkkı die cvp verdi.d şıkkı diyen hocalarım d şıkkı erezyon ile ilgili..
necatieroglu
Uzman Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #29 : 12 Haziran 2007, 21:10:08 »

E şıkkı

N.Eroğlu
Sayfa: 1 [2] 3 4 5   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic