Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: harita  (Okunma Sayısı 4016 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yusufeyi
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 28 Ağustos 2011, 16:19:53 »

lütfen kısa sürede çözerseniz sevinirim
nazmi21
VIP Üye

Performans: 67
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 28 Ağustos 2011, 17:01:05 »

1. soru B şıkkı M/N
2.soru A şıkkı E/F
3.soru B şıkkı
4.soru C şıkkı
5.soru E şıkkı
6.soru biraz tuhaf geldi yada ben göremedim olayı

Ataol Behramoğlu'nun Dediği gibi,Zulmün Önünde dimdik tut onurunu
Emeğin önünde eğil kızım,
Bende sizin emeğinizin önünde eğiliyorum dostum saygılar...
----------------------------
Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, su herkesin suyudur da,
Ekmek neden herkesin ekmeği değildir?
Acı niye herkesin acısı değildir?
Şeyh Bedreddîn/“Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidi
nazmi21
VIP Üye

Performans: 67
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #2 : 28 Ağustos 2011, 17:09:06 »

1.soruda dikkat etmen gereken husus akarsu olayı akarsuyun her iki yanındaki izohips özelliğine bakmak gerek akarsu olmadan en fazla izohips nerde geçilmiş deyip bakarsak olay M/N noktası demek

2.soruda yükseltinin başlangıç ve bitiş rakımarına yani yükseltilerini çözmek başlangıç 200 m nin biraz üstü bitiş ise 0 metre deniz seviyesi o zaman özellikle deniz seviyesi olayından gidersek M/T/F nin teması var başlangıcada bakarsak cevap çıkar zaten.

3.soruda M N ile ilgili yükselti farkı olarak 2 tane şık vermiş birinde 300 birinde 100 dediğine göre zaten otomatikmen 2 şıkka iner

4.soruda gene şifremiz izohips haritasında profil çizgimiz 2 kere deniz seviyesi yani 0 metreye temas etmiş ve arada ise yani ortada yükselme var buna göre cevap otomatik çıkar alttaki şıklara bakarsak sadece C şıkkında 2 kez 0 metreye temas var.

5.soru için formül uygula

6.soruyu şimdilik çakamadım ve ben yemeğe kaçtım....

Ataol Behramoğlu'nun Dediği gibi,Zulmün Önünde dimdik tut onurunu
Emeğin önünde eğil kızım,
Bende sizin emeğinizin önünde eğiliyorum dostum saygılar...
----------------------------
Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, su herkesin suyudur da,
Ekmek neden herkesin ekmeği değildir?
Acı niye herkesin acısı değildir?
Şeyh Bedreddîn/“Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidi
BORA BORA
VIP Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 28 Ağustos 2011, 19:29:17 »

harita uzunluğu soruluyor.en basiti formülden gitmektedir.gerçekte toplam 8 km olduğuna göre 8km/200.000 olur o da 4 cm eder.ölçeği vermiş bize aralık değerinin toplamda kaç cm olduğunu zoruyor.

KFL
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #4 : 28 Ağustos 2011, 19:54:10 »

harita uzunluğu soruluyor.en basiti formülden gitmektedir.gerçekte toplam 8 km olduğuna göre 8km/200.000 olur o da 4 cm eder.ölçeği vermiş bize aralık değerinin toplamda kaç cm olduğunu zoruyor.

Haklısınız hocam ben sorunun sonundaki "toplam uzunluğu kaç cm'dir " cümlesindeki cm yi  yanlış görüp km olarak algıldığım için cevabıda yanlış vermiş oldum Smiley  Siz haklısınız hocam ,cevabımı siliyorum Smiley

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
tefra
Uzman Üye

Performans: 76
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 28 Ağustos 2011, 19:57:23 »

6. sorunun cevabı 4cm - yani D şıkkıdır.
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 28 Ağustos 2011, 20:02:44 »

Nazmi Hocama katılmakla birlikte 5. soruda farklı düşünüyorum.5. soru c seçeneği 1/50.000 olacak.Alan 4 kat büyümüş o halde ölçek 4 ün karekökü kadar yani 2 kat azalır.

6. soru çizgi ölçeğin uzunluğu şeklinde algıladım.Doğru cevap 4 cm olacak.

3. sorudaki topografya haritası nasıl bir haritadır öyle.Ben yeryüzünde böyle bir yerşekli hayal edemiyorum.Ya da şu anda beynim algılamakta zorlanıyor.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
cooper
VIP Üye

Performans: 52
Çevrimdışı Çevrimdışı

BARIIIŞŞŞŞ!

« Yanıtla #7 : 07 Eylül 2011, 20:48:50 »

ARKADAŞLAR,BAZI SORULARIN YANLIŞ ÇÖZÜLDÜĞÜNÜ DÜŞÜNÜYORUM.BENCE CEVAP ANAHTARI ŞÖYLE OLMALIYDI; 1) B,2)A,3)C,4)C,5)C,6)D.

-3. SORUDA, ARKADAŞLARI YANILTAN ''B''  SEÇENEĞİNDE, ''M VE N NOKTALARININ YÜKSELTİLERİ FARKI 300 M'DEN FAZLADIR.'' DESEYDİ,DOĞRUYDU.ANCAK, ''M-N NOKTALARI DOĞRULTUSUNDAKİ YÜKSELTİ FARKI 300 M'DEN FAZLADIR.'' DİYOR Kİ BU DOĞRU.C SEÇENEĞİNDE, O-P DOĞRULTUSUNUN EN ALÇAK YERİ 200-300 M ARALIĞINDADIR.EN YÜKSEK YER İSE 500-600 M ARALIĞINDADIR.T-Z DOĞRULTUSUNDAKİ EN ALÇAK YER 400 M,EN YÜKSEK YER İSE 700-800 M ARALIĞINDADIR.BU YÜZDEN,T-Z DOĞRULTUSUNDAKİ YÜKSELTİ FARKI,O-P DOĞRULTUSUNDAKİ YÜKSELTİ FARKINDAN FAZLADIR.

-5. SORUDA ŞU UNUTULMAMALI (PRATİK OLARAK);UZUNLUKLAR,DOLAYISIYLA DA ÖLÇEK,ALANIN KAREKÖKÜ KADAR KÜÇÜLÜR VEYA BÜYÜR. DİĞER HARİTADA ALAN 4 KAT BÜYÜDÜĞÜNE GÖRE,UZUNLUK(ÖLÇEK) BUNUN KAREKÖKÜ KADAR YANİ,İKİ KAT BÜYÜMÜŞTÜR. CEVAP 1/50.000'DİR.

SAYGILARIMLA...

''Cahil bir toplum, özgür bırakılıp kendine seçim hakkı verilse dahi, hiçbir zaman özgür bir seçim yapamaz. Sadece seçim yaptığını zanneder. Cahil toplumla seçim yapmak, okuma yazma bilmeyen adama hangi kitabı okuyacağını sormak kadar ahmaklıktır! Böyle bir seçimle iktidara gelenler, düzenledikleri tiyatro ile halkın egemenliğini çalan zalim ve madrabaz hainlerdir..."
Nietzsche
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic