Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hamsilos Koyu Fyort Oluşumuna Örnek midir?  (Okunma Sayısı 16069 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
rhturk
VIP Üye

Performans: 627
Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« : 09 Ekim 2008, 18:03:47 »

Sinop'ta bulunan Hamsilos Koyu'nun fyort olduğu hakkındaki düşüncelerinizi bekliyorum ?

C o ğ r a f y a     a y a k l a     y a z ı l ı r ..
Baaki
VIP Üye

Performans: 73
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 09 Ekim 2008, 18:09:03 »

Tam olarak bu koy nerede? Fotografını görebilseydik keşke.. Veya tarif ederseniz yerini google earth'ten bakabiliriz belki...
yörünge1
VIP Üye

Performans: 12
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 09 Ekim 2008, 18:12:19 »

Akarsu ağız kısmının deniz istilasına uğramasıyla oluşmuş Ria Tipi kıyı
Baaki
VIP Üye

Performans: 73
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 09 Ekim 2008, 18:15:36 »

Google Earth'te buldum yerini. Fotografları da var. Birkaç tanesi fotograflara "fiyord" diye yazmışlar. Ama ria kıyısı olması daha muhtemel gibi geldi bana...
western22
VIP Üye

Performans: 151
Çevrimdışı Çevrimdışı

S.TELLİOĞLU Mersin Akdeniz Anadolu İmam Hatip L.

« Yanıtla #4 : 09 Ekim 2008, 18:21:36 »

arkadaşlar sanki bu kon daha önce bu sitede yine gündeme gelmişti...koy hakkında açıklama yapanların turizm şirketleri yada o yöredeki turistik merkezler olduğu kanısı oluşmuştu.aslında buranın sadece oluşumunun fiyorta benzediği görüşü hakimdi.ancak,konuyla ilgili bilimsel bir açıklama bulunursa daha sağlıklı olacaktır...

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #5 : 09 Ekim 2008, 18:25:09 »

Daha önce uzun uzun tartışılan bu konuda kesin olan tek şey Hamsilos koyunun kesinlikle bir fiyort olmadığıdır.

"Prof. Erdoğan AKKAN'a göre burası deniz seviyesinin yükselmesi ile eski bir akarsu vadısının sular altında kalmasıyla oluşmuş küçük bir riadır."

Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 09 Ekim 2008, 18:30:50 »

Değerli meslektaşlarım Hamsilos kıyı tipini görmedim ama burda  bilimsel dışı bişey var.. Fiyort kıyı tipi buzul aşındırmasının etkili olduğu  alanlarda görülür.. Özellikle İskandinav yarımadası bu kıyılara tipik örnektir. Türkiye'de kıyı buzulu hiç olmamaıştır.. Bunun aksini söyleyecek herhangi bilimsel bir bulgu yada çalışmada yok. Türkiye'de buzullar etkili olmuştur ancak kıyılarda değil  yüksek dağlık bölgelerde etkili olmuştur.. Hatta  Dağlık bölgelerdeki buzul aşındırma şekilleri bile güney yamaçlarda değil kuzey yamaçlarda gelişim göstermiştir. Çünkü Güney yamaçlar bakı koşulundan dolayı daha sıcaktır. Bahsetiğiniz kıyıları turizm şirketleri ticari amaçlı olarak bilim dışı tanımlaşmılardır. Bu tarz  konulara ve bilgilere  itibar edilmemesi gerekir.
Teşekkürler...

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
western22
VIP Üye

Performans: 151
Çevrimdışı Çevrimdışı

S.TELLİOĞLU Mersin Akdeniz Anadolu İmam Hatip L.

« Yanıtla #7 : 09 Ekim 2008, 18:36:03 »

Arkadaşlarla bu konuda hemfikiriz.ancak aşağıdaki site de ,bakanlığa bağlı resmi bir sitede,sinopta fiyortlar olduğu belirtiliyor.böyle resmi bir kurum da mı hata yapıyor? ne dersiniz...

http://www.sinopkulturturizm.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFF0D262A49C727F23200EA04F0B1B62666

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.
yörünge1
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 09 Ekim 2008, 18:37:42 »

Hamsilos Limanı buraya ulaşan derenin(Deveci Deresi) ağzında oluşmuş tipik bir "ria"dır.
 Kaynak:Sinop Yarımadası'nın Jeomorfolojisi (Doç.Dr. Erdoğan AKKAN)
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 09 Ekim 2008, 18:39:46 »

Daha önce uzun uzun tartışılan bu konuda kesin olan tek şey Hamsilos koyunun kesinlikle bir fiyort olmadığıdır.

"Prof. Erdoğan AKKAN'a göre burası deniz seviyesinin yükselmesi ile eski bir akarsu vadısının sular altında kalmasıyla oluşmuş küçük bir riadır."

Hamsilos Limanı buraya ulaşan derenin(Deveci Deresi) ağzında oluşmuş tipik bir "ria"dır.
 Kaynak:Sinop Yarımadası'nın Jeomorfolojisi (Doç.Dr. Erdoğan AKKAN)
sayın arkadaşlarım bir arkadaşımız elle tutulur somut bir  yorum yapacak mı diye bekliyordum. Tatminkar cevaplar geldi teşekkürler.
yörünge1
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 09 Ekim 2008, 18:50:07 »

Belirtmiş olduğum kaynak 1975 yılında basılmış olan Erdoğan AKKAN'ın tez çalışmasıdır.
  Ayrıca fiyordun oluşması için bir buzul aşındırmasından bu kıyılarda söz edilmesi gerekir ki, kesinlikle deniz seviyesindeki bu kısımlarda buzullarla ilgili bir oluşum söz konusu değildir.
  Aynı kaynağa Doğu Ateş hocamda dikkat çekmektedir.
  Göndermiş olduğu kitap içinde ayrıca Doğu Ateş Hocama teşekkürler
Kıraç
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 09 Ekim 2008, 19:07:10 »

Değerli meslektaşlarım bu konuda bir coğrafya öğretmenin somut belgeye ihtiyacı olmaması gerekir. Çünkü Coğrafya eğitimi gören  herkes Türkiye'de kıyı buzulu olmadığı bilgisini mutlaka öğrenmiştir. Veya daha ötesine bakalım Türkiye'deki coğrafya eğitimi veren üniversitelerimizde ders kitabı olarak okutulan  jeomrfoloji, uygulamalı jeomorfoloji ve jeoloji anlatan hiçbir kaynakta kıyı buzulu bilgisine  rastalayamzsınız..Coğrafya Eğitimi gören herkes bunun ayrımını yapabilmeli..Ayrıca ülkemizde insanlar doğru bilgiyi ne kadar biliyor buda tartışılır.. Sinoptaki kurumun bu bilgiyi vermesi coğrafya bilmeyen insanlar tarafından hazırlanmış bir bilgi olduğu gerçeğini ortaya çıkariyor..Tıpkı  haber programlarında haberi sunan spikerin ozon tabaksı delindi  cumlesini kurması yada bilgilendirmesi gibi...

rhturk
VIP Üye

Performans: 627
Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« Yanıtla #12 : 09 Ekim 2008, 20:39:18 »

kaynaklara dayanarak yaptığınız yorumlar için çok teşekkür ederim..

C o ğ r a f y a     a y a k l a     y a z ı l ı r ..
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 09 Ekim 2008, 21:16:01 »

Değerli meslektaşlarım bu konuda bir coğrafya öğretmenin somut belgeye ihtiyacı olmaması gerekir. Çünkü Coğrafya eğitimi gören  herkes Türkiye'de kıyı buzulu olmadığı bilgisini mutlaka öğrenmiştir. Veya daha ötesine bakalım Türkiye'deki coğrafya eğitimi veren üniversitelerimizde ders kitabı olarak okutulan  jeomrfoloji, uygulamalı jeomorfoloji ve jeoloji anlatan hiçbir kaynakta kıyı buzulu bilgisine  rastalayamzsınız..Coğrafya Eğitimi gören herkes bunun ayrımını yapabilmeli..Ayrıca ülkemizde insanlar doğru bilgiyi ne kadar biliyor buda tartışılır.. Sinoptaki kurumun bu bilgiyi vermesi coğrafya bilmeyen insanlar tarafından hazırlanmış bir bilgi olduğu gerçeğini ortaya çıkariyor..Tıpkı  haber programlarında haberi sunan spikerin ozon tabaksı delindi  cumlesini kurması yada bilgilendirmesi gibi...

Sayın hocam ben coğrafya eğitimi aldım ve bu konuda kaynak gösterilmesi gerektiği inancındayım, forumlarda basit dergi ya da forum yazılarını kaynak göstererek ispat yoluna gittiğimiz oluyor.  Geçen bir forumda dünyanın en büyük krater gölünün tüm kaynaklarda ıssık gölü olarak geçmesine rağmen toba gölü olduğunu bir kaç dergideki makaleyi kaynak göstererek ispat yoluna gittik. Ve sonuç kabul edildi. Ben en az 3 yerde sinopta fiyort olduğu ile ilgili bilgileri gördüm (şu an kaynağı hatırlamıyorum) direk olarak bu yanlıştır kesinlikle böyle bir şey yoktur dersem asıl hata yapmış ve eğitimci kimliğimden sapmış olurum. Bu konudaki yazınıza şöyle cevap verebilirim: coğrafya eğitimi alan herkes sorulan bir soruyu ya da ortaya atılan bir iddiayı sorguladıktan sonra net yanıt vermelidir Ve eleştirilerini yaparken karşı tarafı kırmamalıdır.  
Kıraç
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 09 Ekim 2008, 21:35:27 »

Sayın hocam ben coğrafya eğitimi aldım ve bu konuda kaynak gösterilmesi gerektiği inancındayım, forumlarda basit dergi ya da forum yazılarını kaynak göstererek ispat yoluna gittiğimiz oluyor.  Geçen bir forumda dünyanın en büyük krater gölünün tüm kaynaklarda ıssık gölü olarak geçmesine rağmen toba gölü olduğunu bir kaç dergideki makaleyi kaynak göstererek ispat yoluna gittik. Ve sonuç kabul edildi. Ben en az 3 yerde sinopta fiyort olduğu ile ilgili bilgileri gördüm (şu an kaynağı hatırlamıyorum) direk olarak bu yanlıştır kesinlikle böyle bir şey yoktur dersem asıl hata yapmış ve eğitimci kimliğimden sapmış olurum. Bu konudaki yazınıza şöyle cevap verebilirim: coğrafya eğitimi alan herkes sorulan bir soruyu ya da ortaya atılan bir iddiayı sorguladıktan sonra net yanıt vermelidir Ve eleştirilerini yaparken karşı tarafı kırmamalıdır.  
Sayın hocam burda kimse kimseyi kırma derdinde değil, neden alınmışsınız onuda anlamış değilim. Sanırım siz farklı bir algılamaya gitmişsiniz, benim ordaki açıklamam genel bir düşünce ayrıca bazı şeyler tartışmalı  ve bariz kaynak gösterilmesi konusunda size katılıyorum ancak kaçırdığınız bir nokta var. Dikkat edin sorudaki bilgi yada Sinop'ta kıyı buzulu sonucu oluşan fiyort var mı bilgisi sorgulanıyor yani Türkiye'de kıyı buzulundan bahsediliyor. Fiyord kıyı tipinin görülmesi için Türkiye'nin kıyılarına kadar örtü buzulunu yaşamış olması gerekir? Böyle bir bilgiyi bana coğrafya eğitimi veren herhangi bir kuruluşta veya bilimsel çalışmada gösterebilrmisiniz? Çünkü Türkiye'nin Şekilenmesinde dağ buzulu var ama kıyı buzulu yok... Burda sorgulanan bilginin bilimsel bir tarafı yok bende  burda bir eğitimcinin ve olaya bilimsel yaklaşması gereken bir duruş sergiledim. Bilimsel gerçeği olmayan konuda bilimsel kanıt aramak ne eğitimsel davranışa ne de  bilimsel yaklaşıma uyar..
İyi çalışmalar..

Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic