Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: güneşin bilinmeyenleri  (Okunma Sayısı 2820 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
sunlıght
Sürekli Üye

Performans: 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 18 Ekim 2007, 16:15:38 »

Güneş hakkında verilen bilgilerin güvenirliğiği ne kadar?Yorumlarınızı bekliyorum
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 18 Ekim 2007, 16:30:01 »

Verilen bilgeler derken neler buna dahil veya nerede bulunan bilgilerden bahsediyorsun?Bunu ifade etsen birçok cevap alabilirsin.Ama istenen tam anlaşılmıyor.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
sunlıght
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 18 Ekim 2007, 16:52:03 »

Özellikle sıcaklığı hakkında verilen bilgiler; dış yüzeyinin sıcaklığının 6000 c  derece olduğu kaynaklarda geçiyor,hatta iç sıcaklığı daha fazla verilmiş.Derece olarak hatırlamıyorum ama oldukça fazlaydı.Oğuz Erol hocamızın kitabinda okumuştum.Benim asıl merak ettğim bu sıcaklığa dayanabilecek teknoloji varmı neye dayanarak bu bilgiler verilmiş.
geomaster
Uzman Üye

Performans: 69
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #3 : 18 Ekim 2007, 17:16:22 »

yansıyan radyasyon miktarından dış yüzeyi ölçebiliyorlar hocam termal kamera ile 1000 m de sıcaklık ölçülebiliyor artık. Ama güneşe yapılan hesaplama bunun daha gelişmişi tabii. Ama iç sıcaklık tahminidir 15 milyon derece yani.

Fahrettin ASPİRİN
sunlıght
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 18 Ekim 2007, 17:35:48 »

Yıllardır merak ediyordum ,öğrenci sorduğunda sizin verdiğiniz yanıtı veriyordum yinede içimde bi kuşku vardı ,ya yanlış yorumlamışsam diye ama şimdi vicdanım rahat saolun hocam...Güneşin hareketleri varmıdır varsa nasıl tespit edilmştir.Bilginiz varsa yazarsanız sevinirim
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 18 Ekim 2007, 17:44:59 »

sunlight, adınız da günışığı ile ilgili.Yıldızların ( güneşde bir yıldız) sıcaklığının ölçülmesinde yıldız tayflarından yaralanılır.Tayf ise ışığın farklı dalga boylarının tamamını ifade eden bir kavram.
 http://astronomy.science.ankara.edu.tr/astro/turkce_ast/ders/genel_ders/win_ders14.html
 Ankara Üniversitesine ait bir sayfada bu konuyu bulabilirsin.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
sunlıght
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 18 Ekim 2007, 17:53:05 »

Değerli hocalarım astronomi dersi görmememizin eksikliklerini çok görüyorum.iyiki varsınız iyiki böyle bir paylaşım sitesi açılmış.Tekrar emeği geçen herkesin ellerine sağlık diyor ve çok teşekkür ediyorum
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic