Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Greenwich  (Okunma Sayısı 3000 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
erhansumer
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 21 Ocak 2011, 20:19:09 »

Arkadaşlar 9.sınıf öğrencisiyim hoca yazılıda soru sordu yapamadım . soru şöyleydi

30 doğu boylamında 2.saat dilimi kullanılırken greenwichde kaçıncı saat dilimi kullanır ? greenwichi bilmediğim için yapamadım cevap ne olmalı ?
nazmi21
VIP Üye

Performans: 67
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 21 Ocak 2011, 20:30:16 »

greenwich  0 ve 24.saat dilimindedir. greenwichi hiç duyımamş olman konuya olan hakimiyetini gösterir. bence yerel saatler konusu yeniden çalış

Uploaded with ImageShack.us

Ataol Behramoğlu'nun Dediği gibi,Zulmün Önünde dimdik tut onurunu
Emeğin önünde eğil kızım,
Bende sizin emeğinizin önünde eğiliyorum dostum saygılar...
----------------------------
Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, su herkesin suyudur da,
Ekmek neden herkesin ekmeği değildir?
Acı niye herkesin acısı değildir?
Şeyh Bedreddîn/“Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidi
erhansumer
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 21 Ocak 2011, 20:34:27 »

30 doğu boylamının izmitten geçtiğini ve türkiyede kış saati olarak kullanıldığını biliyorum . bu durumda grenwich 24 oluyo ama soruda 30 doğu boylamının 2 değilde 5 diye verseydi hangi yöntemi kullancaktık ben bunu merak ediyorum ?
nazmi21
VIP Üye

Performans: 67
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #3 : 21 Ocak 2011, 20:42:01 »

30 doğu boylamının izmitten geçtiğini ve türkiyede kış saati olarak kullanıldığını biliyorum . bu durumda grenwich 24 oluyo ama soruda 30 doğu boylamının 2 değilde 5 diye verseydi hangi yöntemi kullancaktık ben bunu merak ediyorum ?

sorunu net anlamadım ama şöyle söyleyeyim greenwich Türkiyenin batısı doğusunun meridyenleri soruda pek verilmez nedn çünkü herkes tarafından bilinmesi gerekir ama diyelimki 65 derece doğu dedi
65;15=4,33 o zaman dersinki 4.saat dilimi
70 derece doğu dedi
70:15=4,66 dan 5.saat dilimi olur yani verilen meridyeni 15 e bölersin (15x4=60 dakika 1 saatlik farktan geliyor) eger sonuç buçuğun üzerinde ise yuvarlma ile bir üste ...5ten küçükse bir alta yuvarlarsın
4.33=4.saat dilimi
4.66=5.saat dilimi

Ataol Behramoğlu'nun Dediği gibi,Zulmün Önünde dimdik tut onurunu
Emeğin önünde eğil kızım,
Bende sizin emeğinizin önünde eğiliyorum dostum saygılar...
----------------------------
Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, su herkesin suyudur da,
Ekmek neden herkesin ekmeği değildir?
Acı niye herkesin acısı değildir?
Şeyh Bedreddîn/“Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidi
erhansumer
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 21 Ocak 2011, 20:46:41 »

Tamam yardımcı oldun sağol çok teşekkürler
mhtpsrf
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 21 Ocak 2011, 21:33:40 »

saat dilimlerinden soru çıkmaz merak etme:) 30 doğu boylamı 30 u 15'e böl 2'dir. her 15 mmeridyrn bir saat yapar. Yani 5. saat dilimi imkansız oluyo:)
kurgan_1917
Sürekli Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 21 Ocak 2011, 23:02:54 »

Bu arada ''yardımcı oldun sağol'' dediğin kişinin bir öğretmen olduğunu unutmasan ve o kadar senli, benli konuşmasan daha nazik davranmış olursun bir lise 1 öğrencisi olarak...

Barış BAYRAKTAR
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic