Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ekvator-Başmerdiyen kesişme noktası  (Okunma Sayısı 4880 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« : 24 Kasım 2008, 16:05:30 »

Arkadaşlar cehaletimi hoş görün lütfen, bugün bir arkadaş sordu, ekvatorla baş merdiyenin kesişme noktasının bir adı varmış. Bunu bilen var mı acaba?

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
coğrafyacı08
VIP Üye

Performans: 89
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 24 Kasım 2008, 16:19:51 »

Bende çok merak ettim doğrusu.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #2 : 24 Kasım 2008, 16:23:52 »

Ben de böyle bir şeyi ilk defa duyuyorum biraz internet araştırması yaptım ama herhangi bir bilgi bulamadım.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
albedo
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #3 : 24 Kasım 2008, 16:25:46 »

Ben de böyle bir şeyi ilk defa duyuyorum biraz internet araştırması yaptım ama herhengi bir bilgi bulamadım.
Aynen hocam, ben de aradım ama bulamadım..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 24 Kasım 2008, 16:26:56 »

Sayın hocam arkadaşlarında belirttiği gibi bende ilk defa duyuyorum.. Böyle bir bilgi varsa öğrenmek icap eder..

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #5 : 24 Kasım 2008, 16:32:06 »

Umarım gerçekte olmayan birşeyi aramıyoruzdur.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
albedo
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #6 : 24 Kasım 2008, 16:51:45 »

Umarım gerçekte olmayan birşeyi aramıyoruzdur.
:=)
Bana soran emekli bir coğrafya öğretmeni.Ona da bir fizik öğretmeni sormuş, hatta bana sorarlarken, hani şöyle birşey vardı, ben unuttum adını falan gibi sordu. Yani öyle bir bilgi varmış gibi..

Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #7 : 24 Kasım 2008, 17:51:54 »

Başlangıç meridyeniyle Ekvatorun kesiştiği nokta koordinat sisteminin başlangıç noktasıdır,haritacılıkta koordinat sistemindeki bu noktaya orijin noktası deniliyor .Umarım öğrenilmek istenen cevap budur :Smiley)

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
dondurmacı
VIP Üye

Performans: 396
Çevrimdışı Çevrimdışı

.~.Murat BAKIT.~.

« Yanıtla #8 : 24 Kasım 2008, 18:11:05 »

doğrusu ben de merak ettim ismini.

her zaman olduğu gibi en büyük yardımcım Google Earth e baktım. orada bir isim belirtilmemiş. Wikipedia açıklaması var ama ingilizce olduğundan pek birşey çıkaramadım. Türkçe Wikipedia da ise aradığımız bilgi yok.

ama resimlerden 0-0 kesişme noktasını gösterebilirim.

Saygılar;

C O Ğ R A F Y A    V A T A N    S E V G İ S İ D İ R ...

DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #9 : 24 Kasım 2008, 18:13:50 »

Dondurmacı nickli arkadaşım ingilizcesini buraya belirtirseniz çevirmeye çalışırım... Bende merak ettim açıkçası...

dondurmacı
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

.~.Murat BAKIT.~.

« Yanıtla #10 : 24 Kasım 2008, 18:18:14 »

aranılan cevap ORİJİN olacak gibi geliyor bana da.

@Doguates hocam  link şu :  http://en.wikipedia.org/wiki/Equator

yazısı da şöyle :

Geodesy of the equator

In tourist areas, the equator is often marked on the sides of roads.
The equator marked as it crosses Ilhéu das Rolas, in São Tomé and Príncipe
A monument marking the equator at the city of Pontianak, Indonesia
The latitude of the equator is, by definition, 0°. The length of Earth's equator is about 40,075 kilometres (24,901.5 mi).

The equator is one of the five main circles of latitude that are based on the relationship between the Earth's axis of rotation and the plane of the Earth's orbit around the sun. It is the only line of latitude which is also a great circle. The imaginary circle obtained when the Earth's equator is projected onto the sky is called the celestial equator.

The Sun, in its seasonal movement through the sky, passes directly over the equator twice each year, on the March and September equinoxes. At the equator, the rays of the sun are perpendicular to the surface of the earth on these dates.

Places on the equator experience the quickest rates of sunrise and sunset in the world. Such places also have a theoretical constant 12 hours of day and night throughout the year (in practice there are variations of a few minutes due to the effects of atmospheric refraction and because sunrise and sunset are measured from the time the edge of the Sun's disc is on the horizon, rather than its centre). North or south of the equator day length increasingly varies with the seasons.

The Earth bulges slightly at the equator. It has an average diameter of 12,750 kilometres (7,922 mi), but at the equator the diameter is approximately 43 kilometres (27 mi) greater.

Locations near the equator are good sites for spaceports, such as the Guiana Space Centre in Kourou, French Guiana, as they are already moving faster than any other point on the Earth due to the Earth's rotation, and the added velocity reduces the amount of fuel needed to launch spacecraft. Spacecraft launched in this manner must launch to the east to use this effect.

For high precision work, the equator is not quite as fixed as the above discussion implies. The true equatorial plane must always be perpendicular to the Earth's spin axis. Although this axis is relatively stable, its position wanders in approximately a 9 metres (30 ft) radius circular motion each year. Thus, the true equator moves slightly. This, however, is only important for detailed scientific studies. The effect is quite small, and the width of a line marking the equator on almost any map will be much wider than the error.

dondurmacı
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

.~.Murat BAKIT.~.

« Yanıtla #11 : 24 Kasım 2008, 18:24:23 »

flood mesaj olacak ama; özür dileyerek tekrardan yazıyorum :

Orijin
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Matematikte orijin bir koordinat sisteminde eksenlerin çakıştığı noktanın adıdır.

En sık kullanılan sistemler iki boyutlu (düzlemsel) ve üç boyutlu (hacimsel) öklidyen sistemlerdir ve sırasıyla iki ve üç dik eksene sahiptirler. Orijin bu eksenlerin her birini pozitif ve negatif yarıları olarak ikiye böler. Böylece noktaların poziyonu sayılar koordinatlarıyla belirtilebilir. Orijin'in koordinatları her zaman tümüyle sıfırdır. Örneğin iki boyutlu bir sistem için (0,0) veya üç boyutlu bir sistem için (0,0,0).

zexz
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 25 Kasım 2008, 13:31:23 »

kesinlile orijin noktası bu kordinat sistemindede kullanılır
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic