Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ekstansif tarım metodu ?  (Okunma Sayısı 2647 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AKSUNGUR19
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

With the name of GOD...

« : 17 Aralık 2012, 19:58:37 »

Saygı değer meslektaşlarım. internet kaynaklarında ABD ve KANADA'nın yapmış olduğu tahıl tarımını Ekstansif tarım metodu şeklinde tanımlamış. Ben ilkel tarım yöntemidir diye biliyorum. Acaba bu bilgim eksik miydi?

Coğrafyam ve otomobilim hayatımdır...

Bize göre değil; siyaha beyaz, zalime pekala, yoksula olmaz demek
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 18 Aralık 2012, 16:28:00 »

Sayın AKSUNGUR; ekstansif tarımı toprak ve iklim koşullarına bağlı olarak yapılan tarım olarak açıklarız. Her ne kadar tohum ve gübre teknoloji ile kullanılsa da sulama olanağı olmayan ABD ve Kanada iç kesimlerinde yapılan, kurak koşullara dayanıklı tahıl tarımıdır ve dry farming olarak da söylenir.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
AKSUNGUR19
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

With the name of GOD...

« Yanıtla #2 : 18 Aralık 2012, 22:54:51 »

Sayın AKSUNGUR; ekstansif tarımı toprak ve iklim koşullarına bağlı olarak yapılan tarım olarak açıklarız. Her ne kadar tohum ve gübre teknoloji ile kullanılsa da sulama olanağı olmayan ABD ve Kanada iç kesimlerinde yapılan, kurak koşullara dayanıklı tahıl tarımıdır ve dry farming olarak da söylenir.
Sayın hocam bugün biraz daha araştırdım ve açıklamanızda olduğu gibi ABD ve Kanada en modern tarım araçlarını kullanıyor olmalarına rağmen dry farming yöntemine mecbur durumdalar. Çok geniş tarım alanları kaba yöntemle yapılıyor. Büyük şirketlerin kontrolünde bulunan araziler...

Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim...

Coğrafyam ve otomobilim hayatımdır...

Bize göre değil; siyaha beyaz, zalime pekala, yoksula olmaz demek
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic