Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: eksen eğikliği ve mevsimlerle ilgili bir soru...yardım!!!!!  (Okunma Sayısı 3995 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
serciii
Üye
**

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 18 Mart 2010, 19:59:34 »

Aşağıdaki tabloda beş merkezin enlem ve boylam dereceleri verilmiştir.

[merkezler]      [enlem]      [boylam]
    1               10 kuzey      160 doğu
    2               40 kuzey      10 batı
    3               50 güney      125 batı
    4               30 güney      45 doğu
    5               50 kuzey      120 doğu

Buna göre 21 haziran tarihinde merkezlerin hangisinde güneşin doğusu ile batısı arasındaki zaman farkı en az olur.

cevap olarak 3 numarayı vermiş soruyu acıklayarak anlatırsanız sevinirim...şimdiden teşekkürler...

imzaya gerek yok eskiler bizi tanır
klimaks
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 18 Mart 2010, 20:06:11 »

Çünkü gündüz süresi 21 haziran da verilen enlemlerden en kısa 50 derece güneydedir.21 haziran da güneye gidildikçe gündüz süresi kısalır.

"Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir."
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 18 Mart 2010, 20:18:05 »

21 Haziran da en uzun gündüz bu seçeneklerin içersinde 50'inci kuzey enlemindedir(Tahminime göre 18 saatten fazladır).Gündüz süresinin en kısa olduğu yer ise 50'inci Güney enlemindedir.(Tahminime göre 6 saatten az) Bu durumda 3.merkezde gündüz süresi en az olduğundan güneşin doğuşu ile batışı arasındaki farkta en az olacaktır.
serciii
Üye
**

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 18 Mart 2010, 20:34:45 »

cok sağolun ben soruyu yanlış anlamışım yorumu okuyunca sorunun demek istediğini anladım ben eşitliğe bakıyorum 10 kuzey diyodum  geceyi kastediyomuş sağolun...

imzaya gerek yok eskiler bizi tanır
rio
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 25 Mart 2010, 06:00:46 »

21 hazirandan sonra kuzeye gidildikçe gündüzler uzar.geceler kısalır.21 aralıktan sonra güneye gidildikçe tabiki ekvatorun güneyini kastediyorum.gündüzler uzar.o nedenle 21 haziran dediği için 50 güneyde zaman farkı en az olur.mikail yaman
beko_rock
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 25 Mart 2010, 13:18:41 »

21 hazirandan sonra kuzeye gidildikçe gündüzler uzar.geceler kısalır.21 aralıktan sonra güneye gidildikçe tabiki ekvatorun güneyini kastediyorum.gündüzler uzar.o nedenle 21 haziran dediği için 50 güneyde zaman farkı en az olur.mikail yaman
Kuzeye gidildikçe gündüzlerin uzadığını görmek için 21 Haziranı beklememize gerek yoktur. 21 Mart-23 Eylül tarihleri arasında dünya üzerinde nerede olursanız olun bulunduğunuz enlemin daha kuzeyindeki bir enlemde gündüzler daha uzundur.
costa_55
Uzman Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 30 Mart 2010, 20:32:18 »

Aşağıdaki tabloda beş merkezin enlem ve boylam dereceleri verilmiştir.

[merkezler]      [enlem]      [boylam]
    1               10 kuzey      160 doğu
    2               40 kuzey      10 batı
    3               50 güney      125 batı
    4               30 güney      45 doğu
    5               50 kuzey      120 doğu

Buna göre 21 haziran tarihinde merkezlerin hangisinde güneşin doğusu ile batısı arasındaki zaman farkı en az olur.

cevap olarak 3 numarayı vermiş soruyu acıklayarak anlatırsanız sevinirim...şimdiden teşekkürler...

En kısa gündüz(gün) süresini sormuş kısaca ewwt 21 Haziran tarihli en güneydeki nokta yani 3'teki 50 güney enlemi Smiley))
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic